Synsepal jest owocem umożliwiającym blokowanie kubków smakowych, przez co znane potrawy nabierają całkiem innego, nieznanego smaku. Warto spróbować go chociaż raz w życiu.
Synsepal słodki – właściwości
Synsepal jest owocem, który wyglądem przypomina owoc dzikiej róży – ma niewielkie rozmiary i czerwony kolor. Nie posiada smaku, jednak znacząco zmienia smaki innych potraw. Jak to możliwe? Zawarta w nim mirakulina odpowiada za blokowanie kubków smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie gorzkiego i kwaśnego smaku, przez co wszystko wydaje się bardziej słodkie. Synsepal pozwala odkrywać na nowo smaki dobrze znanych nam dań, owoców, warzyw czy alkoholi. Co ciekawe, nie dodaje się do go spożywanych posiłków lub napojów. Należy żuć owoc w ustach przez około kwadrans, by miał on kontakt z jak największą powierzchnią języka – wtedy można liczyć na nowe doznania. Efekt jego działania utrzymuje się przez około 2 godziny, można jednak go zneutralizować poprzez wypicie ciepłego napoju (mirakulina nie jest odporna na działanie wysokiej temperatury).
Oprócz doznań smakowych synsepal ma również dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Wszystko dzięki wysokiej zawartości polifenoli, czyli przeciwutleniaczy. Mają one zbawiennie działanie w profilaktyce miażdżycy i chorób nowotworowych. Ponadto zapobiegają demencji starczej, zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej oraz chorobie Alzheimera i Parkinsona. Polifenole mają także działanie przeciwalergiczne, przeciwcukrzycowe i przeciwdrobnoustrojowe.
Gdzie i w jakiej formie można kupić synsepal?
Synsepal rośnie w Tajlandii, a także na Tajwanie, w Ghanie i Stanach Zjednoczonych – na Florydzie. Jego owoce są bardzo nietrwałe, dlatego transport ich do Europy jest praktycznie niemożliwy bez ogromnego nakładu finansowego oraz ewentualnej możliwej utraty właściwości owocu. Po wielu latach eksperymentów znaleziono jednak rozwiązanie tego problemu. Owoc ten sprowadzany jest w sproszkowanej postaci, więc można na rynku znaleźć synsepal w tabletkach. Dostępny jest on głównie w Internecie, gdzie mimo wysokiej ceny cieszy się rosnącą popularnością wśród naszych lubiących nowe doświadczenia rodaków.
Co ciekawe, istnieje również możliwość zakupu nasion lub sadzonek synsepalu w sieci, dzięki czemu możemy samodzielnie wyhodować owoce.
Synsepal słodki – sposób na wyjątkową imprezę
Synsepal jest niezwykle popularny w Japonii, Stanach Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii. To właśnie stamtąd wywodzą się tzw. Flavor Trip Parties, czyli imprezy smakowe, które są najbardziej znaną formą zabawy z tym owocem. Polegają one na próbach rozpoznania znanych wcześniej smaków po wyżuciu owocu lub tabletek synsepalu. To dobry pomysł nie tylko na spotkanie ze znajomymi, ale i randkę we dwoje czy wieczór kawalerski lub panieński. Na uwagę zasługuje niesamowite połączenie alkoholi z mirakuliną, co dodaje smaku każdej imprezie w gronie dorosłych i spotkaniu z pełnoletnimi znajomymi.
Efekty zażycia synsepalu mogą być niezwykle ciekawe i zaskakujące, gdyż świeży sok z cytryny smakować będzie jak lemoniada, wiśnie jak najsłodsze czereśnie, a wódka jak sok. Warto jednak pamiętać, że owoc ten zmienia jedynie smak potraw i napojów, a nie ich skład, dlatego osoby, które zbyt daleko posuną się w eksperymentach mogą boleśnie odczuć ich skutki kolejnego dnia.
Pozostałe zastosowanie synsepalu
Owoc ten wykorzystywany jest nie tylko do eksperymentów kulinarnych i uzyskiwania wspaniałych doznań. Ma on również bardziej praktyczne zastosowanie. Dzięki jego właściwościom blokującym kubki smakowe wykorzystywany jest u osób przechodzących chemioterapię – ma za zadanie neutralizować metaliczny, niezwykle nieprzyjemny posmak w ustach, będący jej skutkiem ubocznym. Pozwala to na poprawienie komfortu chorych. Znajduje on również zastosowanie przy produkcji lekarstw, głównie dla dzieci, które niechętnie je przyjmują ze względu na gorzki smak. Synsepal można również wykorzystać, będąc na diecie – pozwoli cieszyć się przyjemnym słodkim smakiem bez konieczności sięgania po łakocie.
Gdzie jeszcze wykorzystana jest mirakulina?
Tak jak i synsepal, mirakulina ma inne zastosowania. Wykorzystuje się ją jako substancję słodzącą, jednak możliwe jest to jedynie w krajach wysoko rozwiniętych ze względu na wysoki koszt produkcji. Obecnie aby je zminimalizować i rozpropagować mirakulinę jako słodzik wykorzystuje się do jej pozyskiwania transgeniczną sałatę, pomidory oraz kropidlaka żółtego odmiany oryzae.
Zobacz także:
- Czy kawa z mlekiem jest zdrowa? Barista pokazał, jak ją przygotować
- Właściwości i zastosowanie syropu klonowego - ile ma kalorii i czy jest zdrowy?
- Katarzyna Bosacka zwróciła uwagę na popularny produkt: "Trzeba mieć oczy otwarte"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: passion4nature/Getty Images