Czym jest otyłość?
Pani Aleksandra Studzińska w ciągu dwóch lat zrzuciła 65 kg. - Od zawsze, od dziecka byłam ta większa i generalnie uważałam, że jeszcze stówki nie ma, no to jest całkiem nieźle, ale jak w pewnym momencie zobaczyłam, że jest ponad 100 kilo, no to już zaczęłam się zastanawiać. Przyszedł taki moment w moim życiu, że było mi wstyd. Takim zapalnikiem było to, że mam dziecko, które zaraz pójdzie, do szkoły, do zerówki. Nie chciałam, żeby ktoś się z niej śmiał, że ma po prostu taką mamę - powiedziała w Dzień dobry TVN Aleksandra Studzińska.
Nasza rozmówczyni sama bez żadnej pomocy zdołała pozbyć się zbędnych kilogramów. Niestety należy do nielicznej grupy, której się udaje. - Pani nie choruje na coś, co ja nazywam otyłością złośliwą, bo gdyby Pani chorowała, [...], to niezależnie jakie by zmian Pani wprowadziła w swoim życiu, nie byłaby Pani w stanie przezwyciężyć tego. Choroba otyłościowa polega na tym, że dochodzi do zaburzenia homeostaty energetycznej naszego organizmu, czyli przestają prawidłowo działać mechanizmy, które regulują nam poziom energii w organizmie. Nasz mózg realizuje polecenia wydawane przez tkankę tłuszczową, komórki znajdujące się w żołądku, komórki znajdujące się trzustce, jelitach itd. - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Wyleżoł Kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.
U osób z otyłością organizm nieprawidłowo reaguje na wytwarzaną w żołądku grelinę - hormon, który sprawia, że czujemy się głodni. - Mamy nadmiar greliny lub nieprawidłowy odbiór poziomu greliny przez nasz mózg. Organizm nie potrafi się dostosować, czyli chory cały czas czuje się głodny, [...], chorego na otyłość musimy sobie wyobrazić w ten sposób, że jest to człowiek cały czas głodny i nigdy nie jest najedzony, nie dlatego, że ma brak silnej woli, tylko dlatego, że źle działają u niego hormony regulujące spożycie pokarmów - dodał ekspert.
Jak leczyć otyłość?
- Sięgać po osiągnięcia współczesnej medycyny. Jeżeli mamy wskazania sięgnąć po farmakoterapię, czyli po leki przeciwotyłościowe. Od kilku lat dysponujemy lekami przeciwotyłościowymi, które są w stanie wielu chorym pomóc. Jeżeli leki nie pomogą sięgnąć po chirurgię bariatryczną - powiedział prof. Mariusz Wyleżoł.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o otyłości? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Osoba otyła także może być niedożywiona. "Mamy mocno zakorzenione fałszywe postrzeganie jedzenia"
- Nowa lista leków refundowanych to wyższe ceny ponad 600 preparatów. Które podrożały najbardziej?
- Czy opakowanie wpływa na smak mleka? Specjalistka rozwiewa wątpliwości
Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News