Najgrubsze dziecko świata
Arya Permana pochodzi z Indonezji. Świat poznał go kilkanaście lat temu jako najgrubsze dziecko na świecie. Przydomek nie wziął się znikąd. Waga małoletniego chłopca pokazywała wówczas 200 kg i zdaniem ekspertów spowodowana była nadmiernym spożywaniem pokarmów. Chłopiec przyjmował dziennie około 7 tysięcy kalorii pochodzących z przetworzonego jedzenia i słodkich napojów.
Porady dietetyków
Sytuację pogarszała także znikoma aktywność fizyczna. Arya nie pałał bowiem miłością do sportu, jego pasją były natomiast gry komputerowe. W szybkim czasie doczekał się nadmiernych kilogramów i problemów zdrowotnych. Problematyczna stała się także codzienność. Czynności takie jak mycie czy ubieranie były nie lada wyzwaniem. Ostatecznie w wieku 11 lat chłopiec postanowił zadbać o siebie i zaczął się odchudzać.
Najgrubsze dziecko świata - przemiana
Arya w wieku 11 lat trafił do szpitala na zabieg zmniejszania żołądka. To właśnie wtedy na jego drodze pojawił się trzykrotny mistrz świata w kulturystyce Ade Rai, który zaproponował pomoc. Jak się okazało, mężczyzna prowadził siłownię. Młodzieniec skorzystał z oferty i wziął się do pracy. Zmiany rozpoczął o zmiany nawyków i diety. Z czasem doszła także aktywność fizyczna.
- Arya mieszka trzy godziny drogi od siłowni, więc odwiedza ją co dwa tygodnie. Zdecydowałem też, że ma przychodzić też po każdej kontrolnej wizycie w szpitalu, aby sprawdzić postępy i zaplanować dalsze treningi – mówił jego trener.
Jedną z motywacji, dla której chłopak chciał zrzucić nadprogramowe kilogramy, był powrót do gry w piłkę nożną. W ciągu trzech lat Arya zgubił połowę swojej wagi i zrobił ogromny progres.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile trzeba zrobić kroków dziennie, by być zdrowym? Badacze wskazują: wcale nie 10 tysięcy
- Są dyskryminowane, bo są plus size. "Słowa gruby używa się w charakterze obelgi"
- Nie ma jednej otyłości. "Mają ją nawet osoby z prawidłową masą ciała"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Rob Melnychuk/Getty Images