Rwa kulszowa pojawia się niespodziewanie, a skala dolegliwości jaką wywołuje w organizmie jest nieprzewidywalna.
Amerykańskie Centrum Kontroli Prewencji Chorób (CDC) poinformowało, że bakteria powodująca listeriozę jest trudna do usunięcia i bardzo łatwo się rozprzestrzenia.
Napoje energetyczne można dostać w każdym sklepie. Dzięki obecności kofeiny sprawiają, że czujemy się pobudzeni, mamy więcej energii do działania. Niestety po tego typu napoje coraz częściej sięgają dzieci. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy picie energetyków prowadzi do uzależnienia? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z toksykologiem Erykiem Matuszkiewiczem oraz psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.
Grzegorz Gawlik od czasu wypadku zmaga się z przewlekłym bóle. Ratunkiem dla mężczyzny i szansą na uwolnienie się od dolegliwości okazał się zabieg przeprowadzony przez lekarzy w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Na czym on polega? Jak po operacji zmieniło się życie pacjenta?
Czy szczepionka przeciwko COVID-19 może wspomóc leczenie raka? Okazuje się tak. Badacze z Chin oraz Niemiec wykazali, że pacjenci z nowotworem nosogardzieli, którzy otrzymali chińską szczepionkę znacznie lepiej reagowali na leczenie. W jaki sposób?
Zapalenie płuc to dolegliwość o ostrym przebiegu i charakterystycznych objawach. Choroba rozwija się szybko i najczęściej dotyka niemowlaki, co wiąże się z niedojrzałością anatomiczną i funkcjonalną ich układu oddechowego.
Infekcja dróg moczowych to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przypadłość znacznie częściej dotyka kobiety, do tego lubi nawracać. Co zrobić, aby uwolnić się od infekcji? Dlaczego to panie chorują częściej?
Objawy premenopauzy mogą niejednokrotnie być bardzo dokuczliwe.
O tym, że odpowiednio długi sen ma korzystny wpływ na nasze zdrowie lekarze mówią już od wielu lat. Najnowsze badania pokazują, że ma ona także wpływ na to, czy odnosimy sukcesy zawodowe, czy też nie. W jaki sposób i komu najlepiej służy zdrowy sen?
Wiele osób uważa, że rak piersi dotyka tylko kobiet, a to nieprawda. Przykładem jest przypadek architekta Adriana Szałka, u którego zdiagnozowano tę chorobę. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak dowiedział się o rozwijającym się nowotworze i jak wyglądało leczenie.
Stan uzębienia Polaków pozostawia sporo do życzenia. Unikamy wizyt u dentysty nie tylko ze strachu, ale również ze względu na wysokie koszty. Na szczęście jest sposób, aby wyleczyć zęby za darmo lub za znacznie mniejsze pieniądze. Wystarczy zgłosić się na leczenie do studenta. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dentysta dr n. med. Teresa Szupiany-Janeczek, wykładowczyni w Katedrze Stomatologii UJ CM.
Choć, mimo wysiłków, wciąż nie udało się stworzyć skutecznego leku na odchudzanie, to najnowsze odkrycie może przybliżyć badaczy do celu. Francuscy naukowcy wykazali, że przyjmowanie określonego szczepu bakterii może znacząco pomóc w redukcji masy ciała, zwłaszcza u osób, które zmagają się otyłością. W jaki sposób bakterie mogą być pomoce w odchudzaniu?
Jacek Rozenek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Kilka lat temu artysta przeszedł rozległy udar mózgu. Na szczęście dzięki intensywnej rehabilitacji i determinacji odzyskał pełnię sił. Jak to doświadczenie zmieniło jego życie? Czy czegoś go to nauczyło? Z aktorem rozmawiała Małgorzata Rozenek-Majdan. Oboje wspominali też wspólną przeszłość.
Strach przed śmiercią to jeden z najbardziej naturalnych lęków, z którym mierzy się niemal każdy z nas. Tymczasem wiedza o tym, jak wygląda umieranie, jakie sygnały wysyła ciało osoby, która odchodzi, może nam pomóc zrozumieć proces umierania oraz – być może – lepiej poradzić sobie z żałobą. Co się dzieje z ciałem, kiedy ktoś umiera? Rozmawialiśmy na ten temat z Anją Franczak towarzyszką w żałobie.
Każdego dnia stykamy się z ogromną liczbą patogenów. Część z nich nie stanowi dla nas większego zagrożenia, inne po przedostaniu się do organizmu mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Październik od wielu lat uznawany jest za miesiąc profilaktyki raka piersi. Przez te 31 dni kobiety zachęcane są do tego, aby wykonywały badania w kierunku zmian nowotworowych.
Gorącą kawę czy herbatę pije praktycznie każdy z nas. Badania pokazują, że spożywanie zbyt ciepłych napojów może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych w obrębie przełyku. W jaki sposób?
"Czas jest najważniejszy".
Leon Windscheid jest jedną z największych gwiazd współczesnej, niemieckiej psychologii. Jego podcasty przyciągają miliony słuchaczy, a wydawane książki niemal od razu stają bestselerami. Niedawno na polski rynek trafiło jego dzieło zatytułowane "Po co ci emocje?". O czym opowiada? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Demencja to zespół objawów wywołanych nieprawidłowym działaniem mózgu. Do ich wystąpienia przyczyniają się uwarunkowania genetyczne, a także zmiany zachodzące w organizmie wraz ze starzeniem się organizmu. Najnowsze badania sugerują, że znaczenie może mieć także to, jak spędzamy wolny czas. Co sprzyja demencji, a co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepokojących objawów?
Owoce i warzywa - zgodnie z zaleceniami specjalistów - powinny stanowić podstawę naszej diety. Niestety obranie niektórych z nich może sprawiać kłopoty.
Krwawienie z narządów rodnych u małych dziewczynek w ogóle nie powinno się pojawić. Jeśli jednak rodzice zauważą na bieliźnie dziecka ślady krwi, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Nawyki żywieniowe odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób serca. Niektóre produkty spożywcze wspierają funkcjonowanie układu krążenia, inne zwiększają ryzyko występowania jego dysfunkcji.
Sprawdzone sposoby na regulację wilgotności powietrza.
Liczba infekcji wywołanych przez grypopodobne wirusy wciąż rośnie. W ocenie specjalistów, aby uniknąć zachorowania, warto zaszczepić przeciwko grypie - przede wszystkim - dzieci.
Orzechy to jedne z najzdrowszych produktów spożywczych. Są bogatym źródłem kwasów omega, a także takich pierwiastków, jak selen, potas czy cynk. Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku postanowili bliżej przyjrzeć się orzechom i wskazać te, które są najlepszym źródłem cennych dla naszego zdrowia substancji. Do jakich wniosków doszli?
Magda Masny kiedyś była związana z telewizją, a od jakiegoś czasu jej głównym zajęciem jest florystyka. W swoim warzywniku na Warmii hoduje także warzywa, a w przyszłości chce mieć w nim również zioła. W Dzień Dobry TVN zdradziła nam swój przepis na jesienną chandrę.
Od pewnego czasu w aptekach zaczyna brakować farmaceutyków stosowanych przez pacjentów z cukrzycą i otyłością. Leki inkretynowe pomagają pozbyć się dodatkowych kilogramów. Niestety zaczęły sięgać po nie osoby zdrowe, które bez wyrzeczeń chcą schudnąć. Aby walczyć z tym procederem, resort zdrowia rozważa wprowadzenie reglamentacji tych leków. Czy to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n.med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem.