Leki są bardzo czułe na działanie temperatury czy światła. Czynniki te mogą wpłynąć na ich skład, a tym samym na działanie. Jak prawidłowo przechowywać farmaceutyki? Gdzie absolutnie nie można ich trzymać?
Statystyki pokazują, że każdego roku dochodzi w Polsce do 20 tysięcy zatruć pokarmowych i zakażeń jelit. Niektóre - mają tragiczny finał. Jakie bakterie mogą być dla nas niebezpieczne? Jakie objawy świadczą o zatruciu? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Justyną Milewską, lekarzem rodzinnym i Mileną Nosek, dietetykiem klinicznym.
Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja cukrzycy. Wyrównać go pozwala odpowiednio zbilansowana dieta. Czy sama zmiana menu wystarczy? W tym celu naukowcy położyli całkowicie zdrowych mężczyzn na 60 dni do łóżka. Jakie wnioski wyciągnięto z tego nietypowego eksperymentu?
Na pytania odpowiedział Łukasz Durajski, dyrektor medyczny Med24.
Czy ich metoda ma szansę sprawdzić się u ludzi?
Pewien Brytyjczyk tuż po przebudzeniu zorientował się, że zupełne stracił wzrok w jednym oku. Lekarze ustalili, że utratę zmysłu odpowiada mięsożerna ameba. Jak trafiła do oka mężczyzny? Czy jest szansa, że poszkodowany będzie jeszcze widział?
Oddychanie jest jedną z najbardziej naturalnych czynności. Jednak u bardzo małych zdarzają sytuacje, gdy wstrzymują one oddech na kilka, czy nawet kilkanaście sekund. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy taka sytuacja powinna wzbudzić niepokój rodzica?
Demencja to znaczne obniżenie sprawności intelektualnej, które jest spowodowane uszkodzeniem mózgu w wyniku zwyrodnienia związanego z wiekiem lub niektórych chorób. Może mieć różny przebieg i różne nasilenie. Leczenie demencji to działania powstrzymujące rozwój choroby i łagodzenie objawów.
Edyta Olszewska o tym, że choruje na raka piersi, dowiedziała się przez przypadek. Jej stan okazał się na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się przeprowadzić podwójną mastektomię. Być może jej walka z chorobą wyglądałaby inaczej, gdy wcześniej wiedziała, że jest obciążona genetycznie nowotworem. Jak czuje się dzisiaj? Jak zachęciłaby innych do wykonywania badań genetycznych? O tym wszystkim Edyta opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Syrop klonowy zdobywa w Polsce coraz większą popularność. To zasługa nie tylko doskonałego smaku, lecz także właściwości, w tym zawartych w nim minerałów. W dodatku jest on jedną z najmniej kalorycznych naturalnych substancji słodzących.
Dietetyczka podpowiada, które produkty będą najlepsze.
Cuchnące gazy są objawem wielu chorób, ale też nieprawidłowej diety. Jeżeli problem nasilonych wzdęć nie ustępuje po zmianie dotychczasowej diety, należy skonsultować się z lekarzem. Jak pozbyć się śmierdzących gazów?
Kilka dni temu w Polsce odbyła się pierwsza rozległa operacja feminizacji twarzy. Pacjentki dotychczas wyjeżdżały do Turcji lub Tajlandii na tego typu operacje. Teraz to może się zmienić. Na czym dokładnie polega zabieg?
Markery nowotworowe to substancje wytwarzane przez organizm, których podwyższone stężenie może świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Ich badanie pełni tylko funkcję pomocniczą w diagnostyce raka, ponieważ nie zawsze ich zwiększona obecność zwiastuje tę ciężką chorobę.
Zdrowy styl życia nie kończy się tylko na odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Eksperci alarmują, aby zwracać uwagę na produkty codziennego użytku, jakie posiadamy w naszych domach. Jak się okazuje, związki chemiczne zawarte w niektórych przedmiotach, kosmetykach oraz środkach czyszczących narażają kobiet na rozwój "cichego zabójcy".
"Czułam się, jakby słoń stał na mojej klatce piersiowej".
Choroba nowotworowa może dotknąć każdego bez względu na wiek. Niedawno lekarze z Chile zdiagnozowali raka piersi u zaledwie siedmioletniej dziewczynki. Szacuje się, że jest najmłodszą pacjentką z tym rodzajem raka.
Szczepionka MMR należy do grupy szczepionek, wokół których narosło wiele mitów i wątpliwych przekonań. Do najszerzej dyskutowanych należy potencjalny wpływ szczepionki na występowanie autyzmu u dzieci. Zaznaczyć trzeba, że żadne badania naukowe nie potwierdziły tej teorii, a ruchy antyszczepionkowe posługują się tą koncepcją dość swobodnie, budząc strach u rodziców. Współczesne badania potwierdzają natomiast bezpieczeństwo stosowania tej szczepionki i małe prawdopodobieństwo powikłań po niej.
Już jedna filiżanka dziennie ma znaczenie.
14-miesięczny Antoś i 14-letni Szymon nie znają się, ale obu chłopców łączy to, że uratowano im wzrok dzięki przeszczepom rogówek. Na czym polega ten zabieg? Kiedy powinniśmy po raz pierwszy odwiedzić okulistę?
"Średnio organy odmłodzono na razie o pięć lat".
Pewne schorzenia, nietolerancje pokarmowe, alergie wymagają stosowania specjalnej diety. Zazwyczaj należy wykluczyć pewne składniki, jak np. gluten w przypadku celiakii lub nietolerancji. Dla chorych oznacza to wiele wyrzeczeń i rezygnacji z pewnych potraw. Jednak mądrze skomponowana i przemyślana dieta pozwala na jedzenie ulubionych posiłków.
Bycie w związku i mieszkanie z partnerem ma korzystny wpływ na zdrowie. Badacze z Luksemburga i Kanady dowiedli, że osoby po 50. roku życia, które dzielą życie z kimś bliskim mają niższy poziom glukozy we krwi, a także ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego jest u nich znacznie mniejsze. Jak to możliwe?
Pewien mężczyzna po przebudzeniu niespodziewanie zaczął mówić z obcym akcentem. Okazało się, że przyczyną tej zmiany była choroba nowotworowa. Ten niezwykły przypadek opisano w jednym z prestiżowych magazynów medycznych.
Lagevrio - lek opracowany przez firmę Merck - miał pomagać pacjentom chorym na COVID-19. Niestety najnowsze badania pokazują, że farmaceutyk może sprawić, że koronawirus SARS-CoV-2 zacznie mutować w nieznany dotąd sposób. Czy grozi nam wybuch kolejnej pandemii? Jak groźne mogą być nowe warianty wirusa?
Fantazja i pomysłowość nastolatków nie zna granic. Przekonali się o tym rodzice pewnego 14-latka. Chłopiec włożył sobie do odbytu piłeczkę, której później nie mógł wyjąć. Co więcej, problemy mieli również lekarze, którzy próbowali pomóc chłopcu.
"Nie należy się do tego przyzwyczajać, tylko leczyć".
Witamina D produkowana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego najmniejsze prawdopodobieństwo niedoborów występuje w okresie wiosennym i letnim. Jesienią i zimą trzeba zadbać o uzupełnienie diety w produkty dostarczające organizmowi tę witaminę. Dowiedz się, czym grozi niedobór witaminy D i jak tego uniknąć.