Wedle stereotypów, kiedy mężczyzna zachoruje, zachowuje się jak rozpuszczone i niegrzeczne dziecko. Cacka się ze sobą, jęczy i jest w stanie prawie agonalnym. Czy nasi respondenci potwierdzili tę obiegową opinię?
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" była Maria Podemska, prezes Fundacji Dzieci Żywione Inaczej przy Centrum Zdrowia. Poznajcie wyjątkową rodzinę zastępczą.
Badania wykazują, że depresje występują nie tylko u dorosłych, ale są rozpoznawane także u dzieci. O to, co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka, jak rozpoznać depresję i jak ją leczyć, zapytaliśmy psychologa Joannę Sass oraz Joannę Paduszyńską z fundacji Słonie na Balkonie.
O antykoncepcji XXI wieku rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Romualdem Dębski, ginekologiem i położnikiem. Dlaczego wynalazek XX wieku, czyli pigulka antykoncepcyjna, która jest jedną z najsuteczniejszych metod zapobiegania ciąży odchodzi do lamusa? Co zastąpi tabletki antykoncepcyjne? Plastry, pierścienie dopochwowe czy wkładki - co najczęściej wybierają kobiety?
Dziś w Centrum Profilaktyki Nowotworów „Biała Sobota”. W godzinach 10-14 można było przyjść i wykonać bezpłatne badania: badania cytologiczne, mammograficzne, uzyskać porady z zakresie rzucenia palenia tytoniu, w zakresie kolonoskopii profilaktycznej. Można także było zasięgnąć konsultacji genetycznych i pobrać nauki w zakresie samobadania piersi. Dziennikarka dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z Panią Prezes Bożeną Walter oraz z aktorką Anią Głogowską, które badają się każdego roku.
20 października w Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie jest tzw. biała sobota. Wszystkie panie, które chcą się bezpłatnie przebadać w kierunku nowotworów piersi i raka szyjki macicy, mogą to zrobić właśnie jutro w godzinach 10-14:00. Zapraszamy!
Okazuje się, że depresja może pojawić się także przed porodem. Jakie są jej objawy oraz ile procent kobiet na nią cierpi, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Małgorzata Ohme psycholog, redaktor naczelny magazynu "Gaga". Czego naprawdę boją się kobiety w ciąży?
Gościem Dzień Dobry TVN był, pochodzący z Indii, dr Kumar Varma, który praktykuje medycynę ajurwedyjską. W jakich chorbach lepiej zastosować ajurwedę niż tradycyjne, zachodnie leczenie?
Gwałtownie i bez przyczyny zaczynamy tyć. Jeśli temu towarzyszy jeszcze zdenerwowanie i nadpobudliwość, może to świadczyć o chorobach tarczycy. Dlaczego tarczyca jest tak ważnym narządem? Jakie są symptomy chorób tarczycy? Jaka jest różnica między nadczynnością, a niedoczynnością gruczołu tarczycy? Czym jest choroba Hashimoto? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była endokrynolog dr med. Helena Jastrzębska.
Aby być kontrolerem ruchu lotniczego trzeba mieć stalowe nerwy i serce jak dzwon. To jeden z najbardziej stresujących zawodów. Jeden z kontrolerów powiedział, że, częściej bywa na pogrzebach kolegów niż na przyjęciach z okazji ich przejścia na emeryturę. O tym, dlaczego coraz to młodsze osoby mają zawał mięśnia sercowego oraz jak zapobiegać chorobom układu krążenia, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z kardiologiem prof. Zbigniewem Gaciongiem.
Robert Kozyra wyznał niedawno w Dzień Dobry TVN, że bardzo dobrze sypia dzięki lekom nasennym. Czy leki nasenne bez recepty są bezpieczne? Czy można się od nich uzależnić? Czym spowodowane są najczęściej zaburzenia snu? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotra Gryglasa. Czy stosujecie leki nasenne?
Dieta zgodna z grupą krwi ma nam zapewnić zdrowie i długowieczność, a zwolennicy tej diety uważają nawet, że odpowiada ona również za cechy naszego charakteru. O tym, na czym polega dieta zgodna z grupą krwi i jakie produkty wyklucza z naszego pożywienia rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem Agatą Białek. Czy ta dieta jest skuteczna i, czy jest dla wszystkich? Co powinni jeść ludzie z grupą krwi A, a co Ci, którzy mają grupę B lub 0?
Poronienie jest porównywane do resekcji zęba. Kobiety, które trącą ciążę nie są objęte żadną opieką psychologiczną. „To poleciało”, „To zaraz poleci”, „To już jest martwe” - to słyszy niejedna kobieta, która traci dziecko. Skąd takie psychopatyczne podejście do utracowych dzieci i ich matek?
Jesienią dni stają się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. Czym różni się jesienny spleen od depresji, czyli poważnej choroby? Czy słońce i światło ma aż taki wpływ na nasze samopoczucie jakie im przypisujemy? W studiu dr n. med. Magda Namysłowska, psychiatra oraz psychoterapeutka omówiła różnicę między chorobą a smutkiem.
Mówią o sobie, że są motylkami, spotykają się na internetowych forach i wymieniają radami ... jak nie jeść: anorektyczki. O niebezpieczeństwach związanych z anoreksją, granicą między odchudzaniem , a chorobą, a także o tym gdzie szukać pomocy spytaliśmy Elżbietę Sas z fundacji "Drzewo Życia" i Izabelę Milczanowską, która chorowała na anoreksję.
Dlaczego stomatolog może zapytać Cię o liczbę partnerów seksualnych? Czy rzeczywiście seks oralny jest przyczyną wzrostu ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej? Jak uchronić się przed nowotworem jamy ustnej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. n. med. Mariusza Dudę.
Ile porodów odebrała? Czym jest "duchowe położnictwo", dlaczego obecnie jest tak wiele cięć cesarskich i na co położyć nacisk przygotowując kobietę do porodu - opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Ina May Gaskin, która stworzyła najbezpieczniejsze miejsce do rodzenia w USA.
Kalendarz szczepień obowiązkowych obejmuje mi.in.: gruźlicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B, błonicę, krztusiec, tężec, polio, odrę, świnkę i różyczkę. Każdego roku w Polsce przybywa jednak trzy tysiące dzieci, które nie są szczepione. Dlaczego? Czy rodzice ryzykują w ten sposob życiem dziecka? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN Macieja Lisowskiego, dyrektora fundacji LEX NOSTRA i Piotra Gryglasa, internistę.
Jak zaakceptować nową siebie, gdy okrutna choroba odbiera kobiecie atrybuty kobiecości: piersi i włosy? Jak pokonać chorobę nowotworową, gdy nie ma się nawet ochoty patrzeć na swoje "chore" odbicie w lustrze? O walce z rakiem piersi i życiu po amputacji piersi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Amazonkami. Naszymi gośćmi były: Liliana Głąbczyńska-Komorowska, aktorka i reżyser dokumentu „Piękne i Bestia” oraz kobiety, które przeszły mastektomię i wygraly walkę z rakiem piersi: Ewa Decówna, Izabela Skarbowska i Małgorzata Ciszewska–Korona.
Aż 18 proc. polskich dzieci cierpi na nadwagę lub otyłość - tak wynika z badań Zakładu Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka. O tym jak zdrowo żywić dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi: Magdaleną Gessler, Aleksandrą Kurzak i Magdaleną Lamparską. Czy zaskakaują ich wyniki tych badań? Jak odżywiała się w dzieciństwie znana restauratorka, a jak jej dzieci? - Moje dzieci ubóstwiają jeść, tyle tylko, że jedzą mądrze - mówiła Magda Gessler.
Prawie 8 milionów polaków poszukuje w sieci informacji na temat zdrowia, chorób i sposobów ich leczenia. Polacy sami się diagnozują zamiast diagnozę pozostawić lekarzowi. Co czwarty internauta w sieci zaopatruje się w różnego rodzaju suplementy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Grzegorza Południewskiego oraz dr. Pawła Grzesiowskiego. Dlaczego Polacy wolą badać się przez Internet?
Atakuje każdego roku i do tego mutuje! Czy tegoroczna grypa jest inna niż poprzednie? Okazuje się, że nie dla każdego z nas grypa jest tak samo groźna. Jakie są grupy podwyższonego ryzyka? Czy, według miejskich legend, szczepienie sprzyja zachorowaniu na grypę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Lidię Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy.
Jak się żyje osobom z zanikami pamięci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Mierzwińską, która w wyniku wypadku straciła pamięć. Pani Magda przewróciła się w łazience na mokrej podłodze i głową uderzyła o róg pralki... po tym straciła przytomność. Gdy się ocknęła nie pamietała kim jest. Czy hipnoza pomaga w odzyskiwaniu pamięci? Naszym gościem była też psycholog Maria Rotkiel i Sebastian Mierzwiński, mąż Magdy. Czy osoby z amnezją są bardziej poddatne na depresję?
Kiedy rośliny przestają pylić i alergicy zaczynają oddychać swobodnie, do pracy biorą się roztocza kurzu domowego. Nadszedł sezon na testy uczuleniowe i odczulanie. Czy takie testy bolą? Z alergologiem Piotrem Dąbrowieckim rozmawialiśmy o tym, kiedy katar nie jest oznaką przeziębienia, a powodem notorycznego kichania są intensywne zapachy w otoczeniu.
Dr Mariusz Wachulski jest Kierownikiem Medycznym Zespołu Domowego Leczenia Respiratorem Zespołu Opieki Domowej Sue Ryder w Bydgoszczy. Jednym jego z pierwszych pacjentów jest Szymon Bończak. Ile osób w Polsce jest objętych wentylacją domową? W studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam” gościła dr. Mariusza Wachulskiego.
Która pacjentka powinna wykonać mammografię piersi, a która USG? - Mammografia zarezerwowana jest tylko dla kobiet powyżej czterdziestego roku życia - wyjaśnia dr Piotr Gryglas, ktory podkresla, że oba badania wzajemnie się uzupelniają i to od decyzji lekarza prowadzącego zależy, czy pacjentka będzie miała wykonane badanie USG czy mammografię. Jak wygląda bnadanie USG piersi? Czy terapia hormonalna może przyczyniać się do rozwoju raka piersi?
Już nasz wieszcz Adam Mickiewicz wiedział, że o serce trzeba dbać. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Serca. Wbrew ciągle powtarzanym stereotypom, na choroby serca nie zapadają tylko ludzie po 50 roku życia. Problem ten coraz częściej dotyczy młodych i na pozór zdrowych osób. Stres, zła dieta, brak ruchu, palenie papierosów - to główne przyczyny chorób układu krążenia. Weźcie sobie do serca rady naszego gościa prof. zw. dr. hab. Marka Naruszewicza i zadbajcie o nie!
Według naukowców na to, co i w jakiej ilości spożywamy w restauracji ma wpływ muzyka, kolory i światło. Dlaczego tak się dzieje? O tym dietetyk Agata Ziemnicka... z córką w brzuszku. Dlaczego nie powinniśmy jeść ryżu z białego talerza i, dlaczego kolor zielony nie sprawdzi się w kuchni? Które kolory pobudzają apetyt? Dlaczego osoby, które chcą się odchudzać powinny jeść tylko z niebieskich talerzy?
Są wszechobecne - w pracy, w domu, w środkach transportu publicznego. Towarzyszą nam od dnia narodzin. Okazuje się, że nie jest ich najwięcej w toaletach. Dlaczego plastikowe deski do krojenia produktów spożywczych zawierają więcej zarazków niż drewniane? Jak prawidłowo myć ręce? W studiu Dzień Dobry TVN, dr Grzegorz Madajczak z Zakładu Bakteriologii NIZP–PZH udzielił porad, jak walczyć z zarazkami i bakteriami niekorzystnie wpływającymi na nasze zdrowie.
Tablety, smarfony, a nawet bankomaty i kasy samoobsługowe w hipermarketach. Wszystko jest już "dotykowe". Czy nasz organizm nie nadąża za ewolucją technologiczną? Czy długoterminowe używanie ekranów dotykowych może prowadzić do deformacji dłoni? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ortopedę i chirurga ręki dr. Pawła Nowickiego.