18-latek z Wielkopolski zaszczepił się przeciwko tężcowi i błonicy i niestety wkrótce po tym zmarł, ponieważ poszedł na to szczepienie przeziębiony. Jak to możliwe, by organizm tak zareagował na szczepionkę? O to zapytaliśmy doktora Piotr Gryglasa, który ostrzega, że po niektórych szczepionkach możemy mieć bardzo silne odczyny alergiczne i podkreśla, że do każdego szczepienia powinien kwalifikować danego pacjenta lekarz. - Każda ostra infekcja nie kwalifikuje pacjenta do szczepienia - mówił w Dzień Dobry TVN internista.
Onkolog prof. Andrzej Mackiewicz, twórca szczepionki na czerniaka, był gościem Dzień Dobry TVN. To szczepionka, która leczy, a nie zapobiega czerniakowi. Jednak mogłaby każdego roku pomóc kilkuset chorym osobom, gdyby była zarejestrowana, a to jest bardzo kosztowne. Dlaczego szczepionka na czerniaka nie jest dostępna dla wszystkich chorych? - My jesteśmy naukowcami, którzy stworzyli pewien lek, który pechowo dla wszystkich działa. I to stanowi olbrzymi problem - mówił prof. Mackiewicz w Dzień Dobry TVN.
Niestety, jak co roku, nastał sezon na kleszcze. Jak postępować i gdzie bywać, by tych groźnych owadów nie spotkać na swojej drodze? Czy bolerioza, czyli choroba przenoszona przez kleszcze, jest uleczalna? Na ile preparaty dostępne w aptekach skutecznie odstraszają kleszcze? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy internistę dr. Piotra Gryglasa.
Wczoraj w kawiarence TVN Cafe zainteresowanie badaniem znamion przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wskazuje to na rosnący poziom świadomości nowotworowej i wiedzy na temat czynników kancerogennych wśród Polaków. W końcu nowotwór wcześnie wyryty to nowotwór niemal w stu procentach uleczalny. Niestety nasz dermatolog dr Łukasz Preibisz, który badał wczoraj zmiany skórne znalazł kilka zmian podejrzanych o zmiany nowotworowe, a nawet jedną, która wyglądała na czerniaka.
Borys przez pierwsze dwa lata życia rozwijał się normalnie. Nagle zamknął się w sobie, przestał zauważać rodziców, przestał mówić, przytulać się i chciał oglądać na okrągło tylko jedną bajkę. Specjaliści postawili diagnozę: autyzm. Ojciec Borysa marzy, by kiedyś mógł z nim normalnie porozmawiać. Takie marzenie miał też tata autystycznego Michała, który zaczął mówić, gdy miał 4,5 roku. Jak dbać o autystyczne dziecko?
W naszej kawiarence urzędował dziś dermatolog dr Łukasz Preibisz. Każdy mógł przyjść do kawiarenki, by bezpłatnie się przebadać i sprawdzić, czy znamiona, które ma na skórze powinny budzić jego niepokój. Do tego służy dermatoskop, który znamię powiększa nawet czterdziestokrotnie. Czy kolor i średnica znamienia mają znaczenie? Sprawdź swoje znamiona zanim wystawisz je na słońce!
Ortopeda dr Arkadiusz Rymarczyk ma ostatnio sporo pracy. A wszystko za sprawą zmiennej temperatury - raz dodatniej, a innym razem ujemnej. Na ulicach jest ślisko, a to sprzyja złamaniom i kontuzjom. Skutkiem poślizgnięć są: zwichnięcia, stłuczenia i złamania kończyn. Jak ich uniknąć? Jak iść, żeby nie upaść i jak upadać, żeby nie zrobić sobie krzywdy? O tym w Dzień Dobry TVN dr Arkadiusz Rymarczyk.
W Ameryce pojawił się pomysł na błyskawiczne odchudzanie przed ślubem. Lekarz wkłada kobiecie rurkę przez nos do żołądka i przed ślubem przyszła panna młoda odżywia się w ten sposób tylko płynami. Amerykańcy lekarze włączają odżywianie przez rurkę do swoich usług. Czy ta szokująca metoda odchudzania może przyjąć się w Polsce? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN dietetyka Annę Krotowicz i internistę Piotra Gryglasa, który do studia przywiózł taką rurkę, by pokazać jak ona wygląda.
U Roberta dwa lata temu zdiagnozowano nowotwór mózgu. Po likwidacji guza doszło jednak do niedokrwienia rdzenia kręgowego. Chłopak na trzy miesiące stracił możliwość poruszania się o własnych siłach. Być może wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby nie ojciec Joachima - Robert Czerniak. To on osiem godzin dziennie rehabilitował syna. Rehabilitacja przyniosła skutek. Teraz obaj chcą się wybrać rowerem do Australii - w duchową podróż, która także ma na celu usprawnić Joachima.
Joanna Wrona zaszła w upragnioną ciążę. Lekarze orzekli, że wszystkie organy wewnętrzne nienarodzonego jeszcze dziecka nie wykształciły się i już się nie wykształcą. Musieli zlecić cesarskie cięcie. Gloria Maria Wrona przyszła na świat pod koniec 6. miesiąca ciąży. Dziś, po niespełna siedmiu latach, jest prawidłowo rozwijającą się dziewczynką. Zdrowie Glorii Marii rodzice zawdzięczają Janowi Pawłowi II. Całą i zdrową rodzinę gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Jeden z posłów PO pracuje nad ustawą, która pozwoli aptekarzom odmówić klientowi sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych, jeśli sprzedaż taka będzie naruszała jego sumienie. Z ginekologiem dr Grzegorzem Południewskim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o zasadności takiej ustawy!
Jak to jest z krowim mlekiem - pić czy nie pić? - Normy mówią, że małe dzieci do lat trzech nie powinny tego mleka pić, bo jest tam dużo białka i składników mineralnych dla ich maleńkich nerek i mogłyby je obciążyć. Natomiast powyżej trzeciego roku życia nie ma specjalnych przeciwwskazań - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN dietetyk Alicja Kalińska. Co mogą zrobić ci, którzy nie tolerują laktozy? Czy dziecko, które nie pije mleka będzie miało słabe kości i zęby? Mleko do kawy ma sens?
Co trzeci dorosły Polak ma problemy ze słuchem. Do laryngologa przychodzą już 30 - letnie osoby, kiedy niespełna 10 lat temu z tymi samymi dolegliwościami zgłaszali się sześćdziesięciolatkowie. Co jest temu winne? Zmierzyliśmy poziom hałasu emitowany w dużym mieście.
Wiosna dla alergików to czas kataru, kaszlu i wysypki. Nachodzi maj, a w maju najbardziej pyli brzoza. Jak odróżnić tradycyjny katar od tego alergicznego? Czy alergii na konkretny alergen można nabawić się nagle i czy są ludzie do niej predestynowani? Do jakich powikłań mogą prowadzić nieleczone objawy alergii? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy alergologa dr med. Piotra Dąbrowieckiego.
Gospodyni "Zielonych drzwi" Anna Maruszeczko rozmawiała z dr n. med. Wojciechem Hautzem, kierownikiem Oddziału Okulistyki w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie o chorobach oczu u małych dzieci.
Różowe tło z dwoma punktami. Po ich dotknięciu pojawia się kontur kobiecego ciała z nagim biustem. I hasło: "Dotykaj ich, by być pewnym, że nie znikną". Tak czeska organizacja walcząca z rakiem piersi uczy mężczyzn, jak uchronić swoje partnerki przed rakiem piersi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, który pokazał, jak badać piersi, by wcześnie wykryć ewentualnego raka i tym samym uratować sobie życie.
Jak powinien zareagować rodzic, który podejrzewa, że dziecko połknęło detergent? - Zdecydowanie nie powinniśmy wywoływać wymiotów u dziecka, ani dawać dziecku do picia żadnych substancji, czyli nie dajemy mleka, wody do picia - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Joanna Pawłowska, lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka. Dlaczego?
Czy wieloletnia kuracja lekami hormonalnymi może być zagrożeniem dla zdrowia kobiety? Okazuje się, że leki hormonalne mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, rozwoju nowotworów narządów rodnych lub piersi oraz choroby zakrzepowo-zatorowej. Jak rozpoznać, że dane pigułki nam służą lub nie? Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne? O skutkach odstawienia pigułek antykoncepcyjnych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN dr. Piotrem Gryglasem.
Kiedy pięć lat temu lekarze zdiagnozowali u Kasi nowotwór kości i amputowali prawą nogę, jej tata rozpoczynał późne studia na politechnice wrocławskiej. Chciał z nich zrezygnować. Kasia nie zgodziła się, by jej niepełnosprawność ograniczała w jakikolwiek sposób rodzinę. Oboje wstąpili do Stowarzyszenia "Niepokonani".
Rekordzistki, które uzależniły się od ciąży mają nawet 40 dzieci, jak pewna Amerykanka. Czy od "błogosławionego stanu" można się naprawdę uzależnić? - Ewolucyjnie jest to uzasadnione, bo tak naprawdę ewolucja tylko jednego pragnie, byśmy się jak najszerzej, jak najskuteczniej rozmnożyli - mówi dr Grzegorz Południewski. Ciąża jest energetyzującym okresem życia, dla niektórych pań jest okresem rewelacyjnej energii - dodaje ginekolog. Dlaczego niektóre kobiety decydują się na liczne potomstwo, choć nie mają do tego warunków bytowych? Czy hormony sprawiają, że ciężarne są na tzw. "haju"?
Ziarno kakaowe, główny składnik czekolady, której drogocenne właściwości zachwalają dietetycy. Jednak w kontrze do nich ustawili się śląscy naukowcy. Uważają, że podobnymi właściwościami może się pochwalić zwykła... marchewka!
Pierwszy w pełni udany przeszczep krwi pępowinowej w Polsce odbył się w 1994 roku. Teraz wszechobecne są banki krwi, w których pobiera się i przechowuje komórki macierzyste wyizolowane z krwi pępowinowej. Jednorazowy koszt pobrania krwi to 2200 zł, natomiast roczny koszt jej przechowania to ponad 400 zł. Czy wobec takich kosztów deponowania krwi warto zdecydować się na jej przechowywanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy położną Annę Kalinowską-Garbalę.
Z wyników badań jednego z serwisów internetowych wynika, że aż 1/5 Polaków regularnie przychodzi do pracy pod wpływem alkoholu. Postanowiliśmy to sprawdzić, dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Tatianę Ostaszewską-Mosak oraz Wawrzyńca Bakalarskiego, lekarza Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Czy Polacy rzeczywiście często i chętnie sięgają po alkohol? Czy piejmy po to, by stłumić stres?
Aktorka Alicia Silverstone karmi swoje dziecko przeżuwanym przez siebie pokarmem. - Zawsze wydawało mi się, że z amerykańskimi aktorami jest coś nie w porządku i to potwierdza tę regułę - mówiła w programie Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, komentując tzw. ptasią metodę karmienia dziecka. A co o tej metodzie myśli dr Paweł Grzesiowski? Czy przeżuwanie pokarmu za dziecko może dla niego szkodliwe?
Prof. Mariusz Jędrzejko przeprowadził badania, z których wynika, że wielu starszych ludzi chodzi do lekarza i przychodni po to, by poznać kogoś, porozmawiać, by znaleźć zrozumienie i zostać wysłuchanym. - Okazuje się, że znacząca część przychodni, to przychodnie samotności, a nie zdrowia - mówił w programie socjolog. Czy zgadzacie się z tym?
Teraz najważniejszym dla Fundacji TVN 'nie jesteś sam' zadaniem jest przebudowa Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu w Warszawie. Wiele już zostało zrobione, ale potrzeba jeszcze trochę pieniędzy, by mali pacjenci mogli wrócić na oddział, stąd współpraca przy akcji Doodle 4 Google. Gośćmi Anny Maruszeczko w "Zielonych Drzwiach" byli: Olivier Janiak, rysownik Edward Lutczyn i Anna Borowska-Perek z firmy Google.
Lody, batony, cukierki? Jakie słodycze i w jakiej ilości możemy podawać dziecku? Czy dziecko może uzależnić się od cukru? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dietetyk Ewę Sypnik-Pogorzelską.
Malowanie może być idealną terapią dla osób niepełnosprawnych. Jerzy Wojtowicz jest ikonopisarzem - początkowo zafascynowany był malarstwem współczesnym, z wiekiem podążył w kierunku tradycji. Malowanie jest dla niego metodą na życie i sposobem na poradzenie sobie ze swoją niepełnosprawnością. Dość, że maluje je... ustami!
Czy kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę, jeżeli partner pali papierosy? Czy nałóg twojego partnera może mieć wpływ na płód, który w sobie nosisz? Jak nikotyna wpływa na plemniki? - Zazwyczaj mężczyźni do późnego wieku nie mają problemu z produkcją plemników. Palenie tytoniu upośledza jednak ich ruchomość i to jest główna przyczyna niepłodności wywołanej zaburzeniami u partnera, utrudniając moment zapłodnienia - wyjaśnia doktor Piotr Gryglas. Czy partnerka palacza może poronić?
Jeśli nie lubimy ćwiczyć, a pragniemy zgubić kilka kilogramów, to czy powinniśmy sięgnąć po herbatę odchudzającą? Czy rzeczywiście taka herbata zapewni nam smukłą sylwetkę? Jak często trzeba ją pić, by mieć pożądaną figurę? - Tak herbata musiałaby mieć magiczne właściwości - mówi w Dzień Dobry TVN Dietetyk Agata Ziemnicka, która uważa, że herbatki na odchudzanie nie działają. - Są herbaty, które mają właściwości wzmacniające układ pokarmowy i odpornościowy i dzięki temu troszeczkę lepiej będziemy trawić - dodaje. Czy to oznacza, że producenci odchudzających herbat oszukują nas?