O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka AI oraz prof. dr hab. Robert Sabiniewicz, kardiolog dziecięcy.
Poalkoholowe zaburzenia rozwojowe, a w tym najcięższe FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy pojawia się u dzieci, których matki w czasie ciąży piły alkohol. Z czym mierzą się dzieci, które mają FAS? Jakie mają trudności?
W Wielkiej Brytanii coraz więcej dzieci umiera z powodu choroby płuc wywołanej zarażeniem wirusem RSV. Kobiety, które straciły swoje pociechy, przestrzegają rodziców i apelują, aby nie rezygnowali ze szczepień.
Coraz więcej w mediach mówi się o wirusie mpox. Patogen może wywoływać tzw. małpią ospę. Co to za choroba? Czy powinniśmy się jej obawiać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.
Choroba Alzheimera to jedno z groźniejszych schorzeń. Mimo ogromnego postępu, medycyna nadal nie potrafi sobie z nim poradzić. Donald Weaver, badacz z University Health Network w Toronto jest zdania, że zamiast szukać leku na tę chorobę, najpierw trzeba ją lepiej poznać. Co więcej, ekspert uważa, że Alzheimer wcale nie jest chorobą mózgu.
Lek Eptifab, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Taki ruch organu był konieczny po tym, jak wykryto błąd w ulotce dołączonej do preparatu.
Egzema (atopowe zapalenie skóry) jest chorobą o podłożu alergicznym. Najczęściej doskwiera maluchom, które mają od 4 miesięcy do 4 lat. Po tym czasie zanika, ale może powrócić w późniejszych latach. Skuteczne leczenie egzemy u dzieci zmniejsza ryzyko nawrotów.
Mimo że większość z nas zapomniała już koronawirusie SARS-CoV-2 i pandemii, to wirus nie zniknął i wciąż stanowi zagrożenie. Dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny przyznał, że mamy do czynienia z kolejnym uderzeniem choroby. Specjalista wskazał również jakie objawy wywołuje u zakażonych obecnie dominujący wariant wirusa.
Co gwiazda estrady sądzi z perspektywy matki kilkuletniego chłopca o zabieraniu małych dzieci na występy artystów? Sprawdź w najnowszym odcinku "Diagnoz gwiazd".
Sezon na grzyby zaczyna się już w sierpniu, chociaż i wiosną oraz wczesnym latem można zbierać niektóre gatunki. Nie bez powodu różne instytucje ostrzegają, aby zbierać jedynie pewne okazy, gdyż zatrucie nieznanym grzybem może nas kosztować życie. Jak rozpoznać zatrucie grzybami? Co robić, kiedy wystąpi?
Latem chcemy się czuć komfortowo, dlatego stawiamy przede wszystkim na lekkie ubrania i klapki. Te ostanie są bardzo wygodne i pozwalają stopie oddychać. Problem w tym, że nie zawsze to, w czym dobrze się czujemy, jest dla nas dobre. Dlaczego klapki to nie najlepsze obuwie na lato? Jakie buty wybierać, aby sobie nie zaszkodzić? Zapytaliśmy o to Ewelinę Szablowską, fizjoterapeutkę z La Symetrie Centrum Zdrowia i Urody.
Urlop powinien być czasem odpoczynku, regeneracji i ładowania baterii na kolejne miesiące. Niestety bardzo często zdarza się, że wraz z początkiem wypoczynku zaczynamy chorować. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby nie spędzić urlopu na bieganiu po lekarzach? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychiatrą Sebastianem Koterwą.