Przypadki zakażenia tzw. mięsożerną bakterią jeszcze do niedawna były rzadkością. Teraz pacjentów zaczyna przybywać. Szczególnie niebezpieczna sytuacja jest w Japonii. Jak dochodzi do zakażenia i co zrobić, aby go uniknąć?
Niewydolność serca to problem, z którym zmaga się nawet półtora miliona Polaków. Choroby nie da się wyleczyć, ale można nad nią zapanować. Natomiast brytyjscy naukowcy wykazali, że ryzyko wystąpienia schorzenia jest możliwe do oszacowania dzięki prostemu badaniu krwi.
Niektórym wiosna kojarzy się wyłącznie z cieplejszymi dniami i beztroską. Dla osób zmagających się z uczuleniami to jednak trudny czas. Wielu z nich ma tzw. alergię krzyżową. Co to takiego?
15 marca obchodzony jest Dzień Walki z Chrapaniem. Jest to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Co więcej, przypadłość ta potrafi doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u sprawcy zamieszania, ale także u osoby u jego boku. Oprócz zakłócenia snu chrapanie może doprowadzić również do pogorszenia słuchu. Jak poradzić sobie z podstępnym złodziejem spokojnych nocy? O tym opowiedziała nam dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog.
Ewa Rostankowska jest tancerką i instruktorką tańca. Mimo poważnej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane, kobieta nie zwalnia tempa. Swoją pasją to tańca zaraża innych, a także pokazuje, że problemy ze zdrowiem i konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego nie muszą być żadną przeszkodą.
Tasiemiec to pasożyt, który - jeśli przedostanie się do organizmu człowieka - może zagnieździć się w dowolnym organie. U 52-letniego Amerykanina larwy tasiemca znaleziono w mózgu. Z ich powodu mężczyzna cierpiał na silne bóle głowy.
Budzisz się zmęczony, boli Cię głowa i masz spierzchnięte usta, a inni skarżą się na Twoje chrapanie? Uważaj, bo te objawy mogą wskazywać na bezdech senny, czyli poważną dolegliwość, którą bardzo często bagatelizują nie tylko sami chorzy, ale i lekarze, do których się udają. Jest to ogromny błąd, ponieważ bezdech senny nie tylko znacząco pogarsza jakość snu, ale może także powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Istnieją jednak metody trafnej diagnostyki i leczenia tej dolegliwości.
4 lata temu świat usłyszał o koronawirusie, a nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Wybuchła pandemia i zaczęto wprowadzać kolejne zakazy, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się groźnego wirusa. Jak wspominamy tamten czas?
Część z nas, poza lekami, które przepisał im lekarz, sięga po suplementy diety czy farmaceutyki wydawane bez recepty. Taka kuracja zamiast poprawić nasz stan zdrowia może zaszkodzić.
Otyłość to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Najwyższa Izba Kontroli postanowiła sprawdzić, jak pomaga się pacjentom i na jakie wsparcie mogą liczyć. Niestety, raport pokazuje, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
Mogłoby się wydawać, że przeziębienie to niegroźna infekcja, która po kilku dniach samoistnie ustępuje. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy taka z pozoru błaha dolegliwość może doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Na własnej skórze przekonała się o tym pewna nauczycielka.
Wraz z wiekiem u kobiet zmniejsza się tzw. rezerwa jajnikowa, a co za tym idzie szanse na zajście w ciążę są mniejsze. Zdaniem badaczy do pewnego stopnia można odwrócić ten proces. Wystarczy, że przyszła mama będzie unikała nadmiernej ekspozycji na słońce. Co ma promieniowanie UV do płodności?
Ponad czterdzieścioro dzieci i dwudziestu nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Benicach (woj. zachodniopomorskie) zatruło się salmonellą. Dwie osoby, w tym jedno dziecko, trafiły do szpitala.
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Wczesne wykrycie zmiany daje szanse na pełne wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne robienie badań. W ramach akcji "Biustowniczki" młode kobiety mogą bezpłatnie wykonać USG piersi. Gdzie i jak można skorzystać z badań?
Drżenie rąk najczęściej kojarzone jest z chorobą Parkinsona. Zdarza się jednak, że ten objaw pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Skąd się bierze drżenie samoistne? Jak można je leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli neurochirurdzy dr n. med. Paweł Gutowski i lek. Mikołaj Raźniak oraz Przemysław Stranc, który zmaga się samoistnym drżeniem rąk.
"Choroba jeleni zombie" od pewnego czasu rozprzestrzenia się wśród dzikich zwierząt. Badacze zastanawiają się, czy to bardzo groźne schorzenie może przenosić się na ludzi. Do jakich wniosków doszli?