W każdy ostatni weekend października przestawiamy zegarki i przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Dzięki temu zyskujemy godzinę snu. Czy to dobrze? Jak taka zmiana wpływ na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to dr. Michała Matyjaszczyka, lekarza rodzinnego.
Rak żołądka jest piątym najczęściej wykrywanym nowotworem na świecie. Długo nie daje objawów, a jeśli już się pojawią, to są na tyle niespecyficzne, że rzadko łączy się je z chorobą onkologiczną. Tymczasem, jest prosty sposób, aby uchronić się przed schorzeniem. Jaki?
Ta metoda niweluje skutki siedzącego trybu życia.
Trądzik to bardzo demokratyczna choroba. Może się pojawić bez względu na wiek czy płeć. Co go wywołuje? Czy trądzik daje się całkowicie wyleczyć? Jakie mogą być skutki samodzielnego usuwania niedoskonałości? Zapytaliśmy o to dr Annę Jędrowiak, specjalistę dermatologii, certyfikowanego lekarza American Academy of Aesthetic Medicine.
Jak je przygotowywać, aby w pełni skorzystać z cennych substancji, które zawierają?
"Polacy mają tendencje do tego, by przegrzewać".
Jego zdaniem dobra kondycja opiera się na trzech filarach.
Psychodietetyczka wyjaśnia, skąd się bierze i jak sobie z nią poradzi.
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W tym czasie zachęca się kobiety do wykonywania badań w kierunku zmian nowotworowych. O tym, jak ważna jest profilaktyka oraz że sama choroba to nie wyrok w Dzień Dobry TVN opowiedziały onkolożka dr Joanna Połowinczak-Przybyłek oraz Dorota Niedobylska, która chorowała na raka piersi.
Nowe wytyczne WHO.
NA Darmowe leki dla dzieci i młodzieży - na listopadowej liście zabraknie dwóch pozycji. Jak uzasadnia Ministerstwo Zdrowia, zmiana wynika ze wskazań refundacyjnych, w przypadku tych leków dotyczą wyłącznie pacjentów dorosłych.
Ponad 3,5 miliona Polek i Polaków cierpi na migrenę. Ból często bywa tak silny, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować. Co może wywołać atak migreny? Czy da się nad nią zapanować?
Mimo że jersinioza jest rzadko spotykaną w Europie chorobą zakaźną, warto znać jej objawy i metody leczenia.
Świetlik lekarski to roślina występująca pod różnymi nazwami: ptasie oczka, złodziej mleczny; w tłumaczeniu z greckiego świetlik oznacza "dobry nastrój". Właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające sprawiają, że roślina znalazła zastosowanie w medycynie ludowej.
Nieprzyjemny zapach z ust to częsty problem. Choć często związany jest z niewłaściwą higieną lub zmianami w obrębie jamy ustnej, niekiedy zwiastuje poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Korczyk, farmaceuta znany jako "Pan Tabletka".
Poznaj porady dermatologa.
"To naturalny antybiotyk".
Zobacz, jak odpowiednio przygotować się do wejścia do basenu.
Jak i kiedy powinno się badać, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi?
Mycie rąk to skuteczny i prosty sposób, by zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów czy grzybów odpowiadających za szereg groźnych schorzeń, niestety często bagatelizowany. - To bardzo niedobrze, ponieważ cały czas wiele chorób przenoszonych drogą brudnych rąk dotyka nasze społeczeństwo - powiedział lekarz, Piotr Gryglas. Jak zatem prawidłowo myć dłonie?
Opieka paliatywna przede wszystkim ma za zadanie poprawić jakość życia osobie przewlekle i poważnie chorej, a także jej rodzinie. W Polsce wyróżniamy dwie formy – opiekę hospicyjną i domową. Ponadto są również poradnie medycyny paliatywnej. Czym charakteryzuje się każda z nich? Dla kogo jest przeznaczona?
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Wcześnie wykryty daje szanse na wyleczenie, dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie lekarza. Już w najbliższą niedzielę, 15 października, będzie można wykonać badania w kierunku tego nowotworu. Gdzie się zgłaszać?
Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół naukowców z USA, Brazylii oraz Hiszpanii pokazują, że przetworzona żywność oddziałuje na ludzki mózg podobnie, jak nikotyna czy alkohol. Co więcej, może też uzależniać. Co jeszcze ustalili specjaliści?
Jak pomóc w akcji bez konieczności wpłacania pieniędzy?
Choć złamanie może się przytrafić każdemu z nas, to w przypadku osób starszych tego rodzaju urazy mogą być bardzo niebezpieczne. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko upadku u seniora? Zapytaliśmy o to dr Konrada Słynarskiego, ortopedę.
Nałóg odbija się na jakości spermy.
Kiedy należy zastosować irygację?
Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego popularne pastylki stosowane m.in. przy zapaleniu gardła zostały wycofane ze sprzedaży. W farmaceutyku wykryto nieprawidłowości. Jakie i o który preparat konkretnie chodzi?