Szacuje się, że tylko w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje 10 milionów osób. Schorzenie - poza zmianą stylu życia - leczy się farmakologiczne. Być może już niedługo pacjenci zyskają nowy lek - tym razem w formie zastrzyku. Czy jest skuteczniejszy od "zwykłych" tabletek?
Na co uczulić dziecko przed wyjazdem? Co zrobić, jeśli wróci ze wstydliwą pamiątką z wakacji?
"Jest bardzo prosty wzór, żeby obliczyć swoje zapotrzebowanie"
Espresso to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy. Poza doskonałym smakiem działa również prozdrowotnie. Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców pokazują, że zawarte w napoju substancje mogą chronić przed rozwojem choroby Alzheimera. W jaki sposób?
Czy ugryzienie pchły może być początkiem poważnych problemów ze zdrowiem? Okazuje się, że tak. Dowodem na to jest przypadek pewnego 35-latka ze Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna z tak błahego powodu stracił kończyny. Jak do tego doszło?
W Europie ponad 165 milionów ludzi zmaga się z chorobami mózgu, w samej Polsce liczba pacjentów sięga prawie 15 milionów. Mimo iż nowych przypadków wciąż przybywa i brakuje lekarzy, to polska neurologia mocno ruszyła do przodu. Wczesne wykrycie niektórych chorób daje duże szanse pacjentom. Problem tkwi jednak w organizacji. Pochylamy się nad problemem z okazji Światowego Dnia Mózgu.
Wirus RSV to patogen, który szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że wirus już niedługo nie będzie stanowił aż tak dużego zagrożenia. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytki lek Beyfortus. Preparat ma chronić dzieci przed infekcjami układu oddechowego, które wywołuje wirus RSV.
Kleszcze przenoszą choroby, które mogą być bardzo groźne dla człowieka. Jedną z nich jest borelioza. Mimo że zagrożenie w równym stopniu dotyczy każdego z nas, to najnowsze badania sugerują, że jej przebieg w dużej mierze zależy od płci. Co ustalili naukowcy?
Bakterie oporne na działanie powszechnie dostępnych antybiotyków są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i jednocześnie ogromnym wyzwaniem dla medycyny. Najnowsze badania dowodzą, że - być może - już niedługo będzie można skutecznie z nimi walczyć. Naukowcy stworzyli narzędzie, które pomoże antybiotykom niszczyć te groźne patogeny. Jak działa?
Nadmierne wydzielanie potu, zwłaszcza w upały, może być kłopotliwe.
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Badacze opracowali eksperymentalną szczepionkę, która może pomóc w leczeniu agresywnej postaci tej choroby. Co wiadomo o tym preparacie? Ile kobiet go przyjęło?
Badacze mają ciekawe ustalenia.
Lekarze zdiagnozowali u malutkiej Oksany guza nadnerczy. Organy pięciotygodniowej dziewczynki są bardzo malutkie, dlatego aby usunąć zmianę specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie posłużyli się wirtualną rzeczywistością.
Młoda kobieta czeka na operację.
W upalne dni, kiedy termometry pokazują więcej niż 30 stopni Celsjusza, szczególnie powinniśmy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Jednak, po niektóre napoje w tym czasie w ogóle nie należy sięgać. Czy wśród nich są tzw. energetyki?
Stan dziecka był na tyle poważny, że trafiło do szpitala. Lekarze walczyli o jego życie.
Czy zapach ma płeć? Najnowsze badania pokazują, że tak. Zdaniem naukowców kobiety i mężczyźni pachną inaczej i to właśnie po tym można ich rozpoznać. Czym damski zapach różni się od męskiego?
Mimo że w wielu przypadkach śmierć przychodzi niespodziewanie, to w ocenie badaczy na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed nią można dostrzec, że się zbliża. Jednym z takich sygnałów są specyficzne wizje, sny. O czym są?
Czy bycie tzw. rannym ptaszkiem lub tzw. nocnym markiem wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Holenderscy badacze są zdania, że tak. Przeprowadzona przez nich analiza pokazuje, że osoby, które lepiej funkcjonują rano, rzadziej zmagają się depresją. Skąd taki wniosek?
Woda to najlepszy napój dla naszego organizmu. Doskonale gasi pragnienie, a także nawadnia. Ale czy na pewno? Najnowsze badania pokazują, że nie jest tak idealna, jak sądzono.
Pobyt w szpitalu zazwyczaj wymaga odpowiedniego przygotowania. W natłoku obowiązków, kobiety bardzo często w pośpiechu zmywają lakier z paznokci, ściągają hybrydę i tipsy. Czy słusznie?
Resort zdrowia zdecydował o wprowadzeniu limitów na liczbę recept, którą może wystawić lekarz. Naczelna Izba Lekarska tłumaczy, że nic nie widziała o zmianach. Co nowe regulacje oznaczają dla pacjentów?
Trudne dzieciństwo może przyczynić się do tego, że dziecko sięgnie po narkotyki. Do takich wniosków doszli badacze z University of Bath. W ocenie ekspertów najbardziej zagrożone są te dzieci, których rodzice zmagają się uzależnieniem lub chorobami psychicznymi.
- Nauczyłam się tego lata temu, gdy byłam nową pielęgniarką na OIOM-ie - napisała jedna z internautek.
Poszczególne objawy mogą mieć bardzo różne podłoże. Czasem są reakcją organizmu na stres, a niekiedy zwiastują poważne problem ze zdrowiem. O tym, jak mylące mogą być nasze dolegliwości przekonała się pewna dziennikarka. To, co początkowo wzięła za pierwsze objawy menopauzy, w rzeczywistości zapowiadało chorobę Alzheimera. Jakie dolegliwości się u niej pojawiły?
Owoce, które dopiero co zostały zerwane z krzaka, smakują najlepiej. Niestety ich jedzenie może być też bardzo niebezpieczne. Zdarza się, że znajdują się na nich groźne dla naszego zdrowia pasożyty. Czym się może skończyć zjedzenie takich owoców i co zrobić, aby uniknąć problemów ze zdrowiem?
Zgodnie z tzw. kalendarzem świąt nietypowych 5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To kontrowersyjne "święto" jest doskonałą okazją do tego, aby każda kobieta... złapała się biust i wykonała samobadanie piersi. To jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie raka piersi. Jak wykonać takie samobadanie?
Jakie rośliny zaczynają kwitnienie? Sprawdź, jak radzić sobie z alergią.
Złogi w nerkach to podstawowa przyczyna kamicy nerkowej, której towarzyszą bolesne dolegliwości. Objawy towarzyszące złogom w nerkach to najczęściej napadowy i silny ból lędźwi. Kamicy towarzyszą także problemy z oddawaniem moczu. Leczenie złogów polega na podawaniu leków rozkurczowych, w zaawansowanym stadium stosuje się zabieg kruszenia kamieni.