Lekarze z Polski i ze Stanów Zjednoczonych opiekują się dziećmi z Ukrainy, które zostały ciężko poparzone. Jakiego konkretnie wsparcia potrzebują? Jak udzielić pierwszej pomocy? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Zamiast demonizować HIV, trzeba zmienić świadomość, że badanie się i to nie tylko na HIV, jest czymś normalnym. Dzięki kampanii „Koniec AIDS” test na obecność wirusa można wykonać w domu szybko i, co ważne, za darmo i anonimowo.
Swego czasu wśród kobiet, które zdecydowały się na powiększenie piersi, popularny był zabieg z wykorzystaniem specjalnego żelu wypełniającego. Niestety preparat okazał się niebezpieczny dla zdrowia. Jak bardzo?
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Część z nas na miejsce odpoczynku wybierze jakiś egzotyczny kraj. Niestety taka podróż może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.
Jak zmieniło się jej życie?
Szyjka po zapłodnieniu zmienia swój wygląd i położenie. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka oraz czy ciąża przebiega prawidłowo.
Większość z nas nie zwraca większej uwagi na to, jak pracuje nasz układ pokarmowy. Zaczynamy mu się przyglądać bliżej dopiero wtedy, gdy zaczyna szwankować.
Sen ma olbrzymi wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, a także zdrowie i długość życia. W ocenie specjalistów na przestrzeganiu zasad tzw. higieny snu możemy tylko zyskać. Jakie korzyści płyną z tego, że się wysypiamy?
Występują na ciele każdego człowieka - małe brązowe kropki, czyli znamiona barwnikowe, znane po prostu jako pieprzyki. Niektórzy upatrują się w nich swojego znaku rozpoznawczego, inni przyglądają im się podejrzliwie, sprawdzając, czy nie kryją w sobie zagrożenia. Które z nich możemy spokojnie zostawić na naszym ciele, a z którymi warto udać się do specjalisty? Na te pytania odpowiedziała prof. Irena Walecka, Kierownik Kliniki Dermatologii CMKP/PIM MSWiA w Warszawie.
Czy pobudzi nas tak samo, jak filiżanka kawy?
Z problemem niepłodności w Polsce mierzy się nawet 1,3 mln par. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czas działa na naszą niekorzyść. W przyszłości będzie jeszcze gorzej. Eksperci wskazali rok, po upływie którego większość osób nie będzie mogła mieć dzieci.
Borelioza to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Tylko od stycznia tego roku lekarze rozpoznali dwa razy więcej zachorowań niż rok wcześniej. Jak rozpoznać boreliozę? Na czym polega jej leczenie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
"Ludzie powinni rozważyć inne sposoby".
Celiakia jest schorzeniem polegającym na nietolerancji glutenu - mieszanki białek roślinnych zawartej w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Gluten działa toksycznie na kosmki jelitowe. Celiakia może ujawnić się w każdym wieku, u dzieci i dorosłych. Często na początku ma bezobjawowy przebieg. Leczenie celiakii polega na ścisłej zmianie nawyków żywieniowych. 16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Celiakii.
Kleszcza do domu możemy przynieść my sami lub nasze zwierzęta. Istnieje wówczas ryzyko, że pajęczak spadnie na podłogę i, jeśli mamy małe dziecko, zostanie połknięty przez malucha.
Nadwaga i otyłość mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Włoch pokazują, że nieprawidłowa masa ciała wpływa na męską płodność.
Przebywanie w dużych skupiskach ludzi, zwłaszcza w okresie infekcyjnym, sprawie, że ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie wyższe. Mogłoby się wydawać, że podczas lotu samolotem również łatwiej o infekcję. Tymczasem nie jest to końca prawda. System wentylacyjny obecny w samolotach może nas przed nią uchronić. W jaki sposób?
Jaką ilość kremu nakładać, by ochronić skórę przed rakiem?
W ostatnich 30 latach liczba zachorowań na czerniaka, czyli złośliwy nowotwór skóry wzrosła w Polsce aż trzykrotnie. Co gorsza, schorzenie coraz częściej diagnozuje się u osób młodych.
"Umożliwiają tworzenie replik ciała".
Obcinanie paznokci to czynność, której zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. A szkoda, bo to, jak i czego używamy do ich skracania, ma olbrzymie znaczenie. Po jakie narzędzia sięgnąć i jak prawidłowo pielęgnować paznokcie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Daniel Abratkiewicz, podolog.
Marynarze i studenci uczelni morskich muszą wiedzieć, jak zachować się w razie wypadku na morzu. Dzięki specjalnym symulatorom mogą się sprawdzić i przetestować swoje umiejętności. W tego rodzaju szkoleniach wykorzystuje się m.in. symulatory sztormu. Jak wyglądają takie szkolenia?
Syrop z mniszka lekarskiego dla dzieci i dorosłych to popularny środek stosowany pomocniczo w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi m.in. kaszel, chrypkę, a także ból gardła. Preparat można kupić w sklepach zielarskich i aptekach, warto jednak przygotować go samodzielnie. Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?
Różnego typu alergie uznawane są za chorobę cywilizacyjną. Między innymi za sprawą rozwoju przemysłu liczba alergenów stale rośnie. W alergiach pokarmowych alergicy mogą chronić się poprzez unikanie danego składnika pokarmowego. W przypadku alergii na pyłki drzew i traw jest to dużo trudniejsze. Każdego miesiąca na różnych obszarach pyli co innego. Co pyli w maju?
Mówiąc o cukrze, większość osób ma na myśli sacharozę, czyli związek chemiczny składający się z jednej cząsteczki glukozy i fruktozy. Wchodzi ona w skład dwucukrów, więc zaliczana jest do tzw. cukrów prostych. Sacharoza produkowana jest głównie z trzciny cukrowej, a w Polsce pozyskuje się ją z buraka cukrowego. Nadmierne używanie sacharozy prowadzi do otyłości oraz wielu chorób z nią związanych. Czego używać zamiast cukru? Dostępne są substytuty naturalne i syntetyczne.
Rak jajnika to jeden z groźniejszych nowotworów. Ryzyko jego wystąpienia znacząco zwiększa mutacja w obrębie genu BRCA1. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Kto powinien je wykonać i na czym polegają? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. Jan Lubiński, genetyk kliniczny.
Stres, różnego rodzaju choroby czy ciąża sprawiają, że organizm człowieka szybciej się starzeje. Co ciekawe, w ocenie badaczy ze Stanów Zjednoczonych proces ten - do pewnego stopnia - można odwrócić. W jaki sposób?
Zadbane stopy to również piękne paznokcie. By paznokcie u nóg były piękne, trzeba je systematycznie oczyszczać i skracać. Jednak zła higiena i bakterie mogą doprowadzić do pojawienia się uciążliwych dolegliwości.
Agata Młynarska należy do grona najpopularniejszych polskich dziennikarek. Dlatego też jej fanom nie umknął moment, w którym ograniczyła swoją aktywność w mediach społecznościowych.
Ultradźwięki to fale dźwiękowe niesłyszalne dla człowieka, o częstotliwości wyższej niż 20 kHz. Stosowane są w medycynie estetycznej, w kosmetyce, a także w fizykoterapii. Pobudzają procesy regeneracyjne, przyspieszają metabolizm komórek, a także pomagają uporać się z wieloma kłopotami dermatologicznymi i niedoskonałościami skóry.