Czy o zapachu ciała decyduje płeć? Badacze mają ciekawe ustalenia

Czy płeć ma zapach?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Perfumiarz i jego świat zapachów
Perfumiarz i jego świat zapachów
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc

Czy zapach ma płeć? Najnowsze badania pokazują, że tak. Zdaniem naukowców kobiety i mężczyźni pachną inaczej i to właśnie po tym można ich rozpoznać. Czym damski zapach różni się od męskiego?

Zapach człowieka - co o nim decyduje?

Nasz zapach zależy od mieszaniny lotnych związków wydzielanych przez organizm. Dr Kenneth Furton z Florida International University i jego współpracownicy postanowili sprawdzić, czy to, jak pachniemy ma związek z płcią. W tym celu specjaliści zaprosili do udziału w badaniu 60 osób - 30 z nich kreśliło się jako mężczyźni, a 30 jako kobiety.

Naukowcy od każdego z uczestników pobrali próbkę zapachu - badani ugniatali w dłoniach bawełnianą gazę przez 10 minut (wcześniej dłonie nie były myte co najmniej przez godzinę). Później próbki poddano działaniu różnych odczynników, następnie zostały przebadane metodą chromatografii gazowej i spektrometrii masowej w celu identyfikacji poszczególnych substancji chemicznych.

W kolejnym etapie testów specjaliści sięgnęli po tzw. liniową analizą dyskryminacyjną. Dzięki niej udało się w 97 proc. przypadków prawidłowo wskazać płeć, z którą identyfikowali się uczestnicy eksperymentu.

Czy można kogoś rozpoznać po zapachu?

Autorzy badania uważają, że identyfikacja danej osoby po zapachu może ułatwić pracę np. policjantom. Nie jest wykluczone, że pomoże to określić, co wydarzyło się na miejscu zbrodni, zwłaszcza w przypadku napaści czy rabunków. Jeśli nie ma odcisków palców ani śladów DNA, to pozostawione przez przestępcę substancje chemiczne, które miał na dłoniach - w postaci zapachu - mogą pomóc go zidentyfikować. Natomiast, trzeba podkreślić, że nie ma dowodów na to, że zapach wydzielany przez ręce może się utrzymać w miejscu przestępstwa czy na różnego rodzaju materiałach. Nie wiadomo też, jak wykonywany zawód czy hobby wpływają na zapach rąk.

Specjaliści dodają, że zapachowe różnice między płciami najprawdopodobniej wiążą się z wrodzoną produkcją zapachów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości