Morsowanie od poprzedniej zimy cieszy się ogromną popularnością. Kąpiele w zimnej wodzie stały się niezwykle popularne. Dlaczego akurat ta dyscyplina zyskała taką rzeszę fanów i czy morsowanie stanie się narodowym sportem Polaków? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Igorem Rotbergiem, psychologiem i Maciejem Dąbrowskim, twórcą internetowym.
W Dzień Dobry TVN gościła Bożena Ogar-Ekiert z córką Grażyną. Panie zajmują się zielarstwem odkąd przeprowadziły się na Kaszuby. W programie opowiedziały, na co zioła mogą nam pomóc, a także wytłumaczyły, jak sporządzić napar na poprawę odporności.
Ziołomiody uznawane są za niezwykle zdrowe, gdyż łączą w sobie właściwości miodu oraz ziół. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, jednak które z nich są najlepsze? Kiedy i jak można ich używać? Znamy odpowiedzi na te pytania.
Głównym celem inicjatywy jest popularyzacja badań oraz uświadomienie, jak znaczące jest regularne kontrolowanie własnego organizmu.
Ryboflawina jest inną nazwą witaminy B2. Odgrywa ona ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku oraz ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Wspomaga też system immunologiczny. Znajdziemy ją w mleku, jajach, mięsie kurczaka i kaszach.
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację są zalecane osobom w każdym wieku. Oprócz tego można wspomagać się suplementami oraz odpowiednią dietą. Koncentracja, tak jak każda inna umiejętność, może się rozwijać, jednak aby się tak stało, należy regularnie przeprowadzać odpowiednie treningi. Ćwiczenie koncentracji niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów – polepszenie pamięci, lepszą efektywność w codziennych zajęciach oraz poprawę stanu zdrowia psychicznego.
Jesień to czas, kiedy nastroje pogarszają się, a my jeszcze bardziej potrzebujemy wsparcia. Jak się okazuje, coraz więcej Polaków korzysta z psychoterapii. Jak w morzu ofert wybrać terapeutę dla siebie? O co chodzi w psychoterapii, jakie są jej najważniejsze nurty i po czym poznać, że przynosi poprawę lub wręcz przeciwnie – czujemy się gorzej? O tym opowiedziała nam Marzena Mawricz, psycholog, terapeuta.
"Może powrócić i znów siać spustoszenie".
Kto powinien się zaszczepić?
Z głogu można przygotowywać napary, herbaty, nalewki, ale też soki i syropy. W tym celu można wykorzystywać jego kwiaty lub owoce, które są w różnych kolorach, od zielonego, przez żółty, ciemnoczerwony, a nawet fioletowy. Sprawdź jak łatwo można przygotować domowy sok z głogu.
Halluksy to przypadłość dotykająca wiele osób – szczególnie kobiet, zwłaszcza w średnim i starszym wieku. Jako przyczynę ich powstawania wskazuje się skłonności genetyczne – jednak wiadomo, że sprzyja im też noszenie niewłaściwego obuwia, na przykład na wysokich obcasach. Silikonowe wkładki metatarsalne pomagają zniwelować działanie tego czynnika.
Prawidłowe krwawienie miesiączkowe powinno trwać od 4 do 8 dni. Jeśli znacząco się przedłuża, mamy do czynienia z nieprawidłową, zbyt długą miesiączką. Nie zawsze jednak jest to powód do niepokoju.
Te badania pomogą szybko wykryć chorobę.
Badania pokazują, że połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Jego nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia i sprzyja m.in. problemom z układem krążenia. Co zrobić, aby obniżyć jego stężenie? Czy zmiana diety wystarczy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Radowicką, dietetyczką.
Mimo że na endometriozę choruje co 10. kobieta, to lekarze nie dostrzegają problemu. Pacjentki słyszą od lekarzy, że "tak ma być i okres musi boleć". To, jak wygląda życie z enodmetriozą i z czym na co dzień mierzą się chore kobiety, pokazuje reportaż "Taka twoja uroda". Jego autorki – Magda Łucyan i Katarzyna Górniak – opowiadają nam, dlaczego zdecydowały się poruszyć ten temat i co najbardziej zaskoczyło jej podczas pracy nad materiałem.
Wiemy, co może być przyczyną
Endometrioza to choroba, z którą zmaga się od 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Mimo że problemem jest ogromny, to wiele pań na postawienie prawidłowej diagnozy musi czekać latami. Co gorsza, nie brakuje lekarzy, którzy twierdzą, że dolegliwości, na które uskarżają się pacjentki to ich "wymysł". Dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda codzienne życie kobiet, które zmagają się z tą chorobą?
Zespół Otella to choroba, która najczęściej dotyka alkoholików, choć czasami występuje on również u osób uzależnionych od innych substancji, np. psychoaktywnych. Na syndrom Otella cierpią jednak najczęściej mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu. Choroba alkoholowa wywołuje zaś bezpodstawne podejrzenia dotyczące niewierności partnerki, które z każdym kolejnym jej zaprzeczeniem przybierają tylko na sile.
Sprawdź, jaki chleb jest lepszy przy diecie odchudzającej.
Szczepionka DTP chroni przed błonicą, tężcem i krztuścem, czyli jednymi z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Podaje się ją w czterech dawkach od 7. tygodnia do 18. miesiąca życia dziecka. W wieku 6 i 19 lat podaje się dawki przypominające. Szczepionka na błonicę, tężec i krztusiec uodparnia na okres 10 lat. Po tym czasie przy jakimkolwiek kontakcie otwartej rany z materiałem, który może zawierać laseczki tężca, konieczne jest podanie dawki przypominającej.
"Wręcz utrudnia".
Owoce i warzywa ważne są w każdej diecie, ponieważ dostarczają niezbędnych do życia witamin i wartości odżywczych. Jakie i w jakiej formie owoce powinny wybierać osoby z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym? Na co powinny zwracać uwagę?
Osutka jest następstwem przyjmowania leków lub chorób zakaźnych. Objawia się zmianami skórnymi, które mogą również występować na błonach śluzowych. Przyczyna reakcji organizmu nie jest do końca znana. Osutka występuje również w świecie roślin.
profilaktyka
Większość owoców, które przylatują do nas z eksportu zabezpieczana jest różnego rodzaju preparatami, dzięki którym nie psują się. Produkty te uznane są w Unii za bezpieczne, jednak lepiej ich nie spożywać. W tym celu należy zawsze myć owoce. Przedstawiamy, czym jest imazalil, najpopularniejszy konserwant świeżej żywności.
Od jakiego wieku może być podawana?
W 2021 roku w Polsce dostęp do smartfonów miało 97,6% obywateli, 88,9% do laptopów lub komputerów. Jak wskazują badania, liczba ta stale rośnie, przyczyniając się do wzrostu e-uzależnień. Szacuje się, że około połowa Polaków, którzy korzystają z Internetu, może być uzależniona. Co za tym idzie? Jakie niesie to ze sobą zagrożenia?
Statystyki pokazują, że najprawdopodobniej co trzeci z nas zachoruje na raka. Mimo że medycyna potrafi go wyleczyć lub zmienić w chorobę przewlekłą, to cięgle strach przed nowotworem nas paraliżuje. Dlaczego tak się dzieje? Jak odczarować raka i zachęcić do częstszego wykonywania badań profilaktycznych? Na ten temat rozmawialiśmy z Martą Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll.
Według NFZ na otyłość cierpi trzech na pięciu dorosłych Polaków i co czwarte dziecko. W ramach cyklu "(Od)wagi dzieciaki" Antoni i Julia opowiadają o swoich doświadczeniach ze zrzucaniem zbędnych kilogramów.
Olej z wątroby rekina może pozytywnie oddziaływać na układ nerwowy, układ krwionośny, a także układ immunologiczny. Prozdrowotne właściwości oleju z rekina na tym się jednak nie kończą. Do czego stosuje się ten olej z ryby? Dlaczego działa na ludzkie ciało?