Pan Wojciech od wielu lat nosił okulary. Kiedy jego wzrok zaczął się jeszcze bardziej pogarszać i utrudniać wykonywanie codziennych czynności, mężczyzna zdecydował się na zabieg wymiany soczewki. Na czym on polega i kiedy można go wykonać?
Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne i założenie aparatu na zęby. Jakie są rodzaje aparatów? Które stosuje się u dzieci, a które u dorosłych? Ile może kosztować leczenie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Wasiluk, lekarzem stomatologiem, ortodontą i autorką bloga "Mama ortodonta".
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie stosunku studentów do szczepień. Pytania zadawano w ostatnim tygodniu listopada. Analiza ankiet wskazuje, że około 75 proc. polskich studentów zaszczepiło się przeciwko COVID-19, a trochę ponad połowa, zamierza przyjąć dawkę przypominającą.
Przewianie sprzyja przeziębieniu, od siedzenia na zimnej posadzce można mieć problemy z układem moczowym, a aloes wyleczy trądzik. Te prawdy powtarzane są od wieków i większość z nas w nie wierzy. Które z nich są tylko ludowymi bajaniami, a w których jest ziarno prawdy? Na ten temat rozmawialiśmy z Joanną Pietroń, internistką.
Coraz więcej dzieci z ciężką kwasicą ketonową trafia na oddziały diabetologiczne i OIOM-y. Dotyczy to także najmłodszych pacjentów, nawet rocznych. Czy ten wzrost może mieć związek z pandemią? Co łączy COVID-19 i cukrzycę?
Infekcja wirusowa może aktywować w organizmie mechanizmy, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy. Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy takie zagrożenie niesie za sobą również zakażenie koronawiruem SARS-CoV-2?
Na raka endometrium, czy raka trzonu macicy stale rośnie. Szacuje się, że w 2020 roku zachorowało na niego ponad 7 tysięcy Polek. Jak go leczyć? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Moksybucja to jedna z najstarszych metod leczenia naturalnego na świecie. Na czym dokładanie polega? Kiedy się ją stosuje i w łagodzeniu jakich dolegliwości pomaga? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Sprawdź porady lekarza.
Choć dziki majeranek można spotkać wyłącznie w Turcji i na Cyprze, warto zastanowić się nad zasadzeniem rośliny w swoim ogrodzie. Jego uprawa nie jest zbyt wymagająca, dlatego tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się, jakie właściwości skrywa to ziele. Sprawdź, jak powinna wyglądać uprawa i na co pomaga majeranek? W jakiej formie przyjmować roślinę na przeziębienie i na wzdęcia?
Stres ma olbrzymi wpływ na działanie całego naszego organizmu. Czasem zdarza się, że jego nadmiar odczuwają również kobiece piersi. W jaki sposób? Dr Małgorzata Nowicka wyjaśnia, na co Polki powinny zwrócić szczególną uwagę przed wizytą u ginekologa.
Japońscy naukowcy testują na myszach szczepionkę, której celem jest wyeliminowanie komórek odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Jeśli próby się powiodą, może być to milowy krok w leczeniu cukrzycy, osteoporozy i chorób stawów. Pierwsze wyniki są obiecujące.
Są wytyczne Ministerstwa Zdrowia.
Sprawdź, jak zarejestrować i umówić wizytę.
Otyłość wymaga specjalistycznego leczenia. Od pewnego czasu mówi się, że w walce z nią pomocna może być terapia hormonalna. Kiedy wskazane jest jej stosowanie?
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 znajduje się w Polsce. Jak bardzo szkodzi nam smog? Jak chronić przed jego szkodliwym wpływem swoją skórę. Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, specjalistą dermatologiem.
Prędzej czy później w życiu każdego z nas pojawia się sytuacja, w której trzeba iść do lekarza, którego niekoniecznie lubimy. Dla jednych będzie to dentysta, dla innych ginekolog czy urolog. Sprawdziliśmy, co można usłyszeć w gabinecie oraz zapytaliśmy Rzecznika Praw Pacjenta o to, czego medykom mówić nie wolno i co zrobić, kiedy już padną niecenzuralne słowa.
Badania przeprowadzone w Pittsburgh Liver Research Centre w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że istnieje związek między niską temperaturą zewnętrzną, a mniejszym natężeniem światła słonecznego. Wpływa to na częstotliwość spożywania alkoholu przez człowieka oraz odnotowuje się wyższy wskaźnik depresji w dni, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa. Aleksandra Gut, psychoterapeuta uzależnień wyjaśnia, dlaczego mamy większą ochotę na napoje alkoholowe w okresie zimowym.
Problemy ze stawem biodrowym ma bardzo wiele osób. Zazwyczaj, aby poprawić ich jakość życia, konieczna jest operacja. Obecnie zabieg taki jest małoinwazyjny i pacjenci już po kilku dniach wychodzą ze szpitala. Niedawno poddał się mu aktor, Sławomir Orzechowski. Na czym dokładnie polega taka operacja?
"To nie jest aż tak straszna choroba, jak powszechnie się sądzi".
Sprawdź, kiedy powinnaś udać się do lekarza.
Alergia na nikiel jest bardzo uciążliwym schorzeniem, ponieważ pierwiastek ten znajduje się nie tylko w wielu przedmiotach codziennego użytku, ale i w niektórych składnikach spożywczych. Niestety wciąż nie opracowano kompleksowej metody leczenia tego typu uczulenia, dlatego niezwykle ważna jest wiedza odnosząca się do profilaktyki reakcji alergicznych.
"Bezpośrednie zagrożenie życia".
Na czym polega metoda TRE?
Perliste grudki prącia u wielu mężczyzn, szczególnie młodych, wzbudzają ogromny niepokój. Wielu z nich traktuje je bowiem jako objaw poważnej choroby, wenerycznej lub nowotworowej. Grudki perliste prącia są natomiast uznawane przez lekarzy za nie do końca wyjaśnioną, ale nie niebezpieczną dla zdrowia, zmianę osobniczą.
Obecna w kawie kofeina ma przede wszystkim pobudzać. Najnowsze badania pokazują, że substancja ta może również zwiększać naszą czujność oraz dokładność. Dodatkowo kofeina poprawia czas reakcji.
Poznaj porady lekarza.
Okres menopauzy jest przełomowy w życiu kobiety. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez ten czas, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Na czym polega i czy jest dla wszystkich pań? Jakie płyną z niej korzyści? Czy niesie za sobą jakieś ryzyko? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr n. med. Anetta Karwacka, ginekolog-położnik.
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Wśród nich są Julia, Antek oraz Maks. W ramach akcji "(Od)wagi dzieciaki" pomagamy im zgubić zbędne kilogramy. Jak im idzie?
W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem coraz więcej osób zostaje wysłanych na kwarantannę. Co w sytuacji, kiedy będąc na kwarantannie nasze dziecko się rozchoruje?