Żylaki sromu, czyli co?
Żylaki sromu to nic innego jak poszerzone naczynia żylne okolic sromu – warg sromowych, wzgórka łonowego. Czasem zmiany widoczne są także wokół pachwin lub niżej w obrębie krocza. – Rozpoznaje się je zarówno w ciąży, jak i po porodzie, głównie u kobiet w trzeciej, czwartej dekadzie życia, które urodziły swoje kolejne - drugie lub trzecie dziecko – mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Anna Horbaczewska, ginekolog, Centrum Medyczne Superior z Krakowa.
Mimo że żylaki sromu są dolegliwością, o której mówi się rzadko, to rozpoznaje się je stosunkowo często. Szacuje się, że z takim problemem zmaga się nawet 15 proc. kobiet. Warto dodać, że znacznie częściej pojawiają się one u tych pań, które mają nadmierną masę ciała, rzadko się ruszają oraz mają skłonność do tworzenia się tzw. pajączków. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne.
Gwiazdy o macierzyństwie
Żylaki sromu mogą być także wynikiem zaburzeń w odpływie krwi z układu żylnego miednicy. W ciąży ich powstawanie ma związek m.in. z podwyższonym stężeniem żeńskich hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu, które powodują rozluźnienie ścian naczyń i zwiększenie odległości między włóknami kolagenowymi.
Żylaki sromu – jakie dają objawy?
Kobiety w ciąży lub świeżo upieczone matki zgłaszają się do lekarza, gdy w obrębie części intymnych wykryją guzek lub gulkę, która systematycznie się powiększa, ale nie boli. Dodatkowo pojawiają się dyskomfort, ból podbrzusza niezwiązany z fazą cyklu lub w czasie stosunku. Część pań skarży się również na pieczenie czy zaczerwienie okolic intymnych. - Dolegliwości biorą się stąd, że przepływ krwi w obrębie całej miednicy został zaburzony. Lekarz może wykryć nieprawidłowości podczas badania na fotelu ginekologicznym – mówiła ginekolożka.
Warto pamiętać, że żylaki sromu mogą prowadzić do groźnych powikłań np. zakrzepicy żył miednicy mniejszej. Niekiedy ich obecność może być też wskazaniem do tego, aby u kobiety wykonano cesarskie cięcie. - Ich naruszenie podczas porodu naturalnego może wywołać trudne do opanowania krwawienie – tłumaczyła specjalistka.
Żylaki sromu – jak leczyć?
Kobiety, które po trzech miesiącach od porodu dalej mają żylaki, powinny skonsultować się z lekarzem. Choć w pierwszej kolejności kierują się do ginekologa, to nie on zajmuje się leczeniem żylaków sromu. – Robią to radiolodzy interwencyjni lub chirurdzy naczyniowi, ponieważ wymaga to odpowiedniego postępowania wewnątrz naczyniowego, a tutaj kluczowa jest odpowiednia diagnostyka (USG Dopplera, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub flebografia diagnostyczna), klasyfikacja. Bardzo ważne jest także, aby ocenić układ żylny nie tylko w obrębie miednicy, ale też w obrębie jamy brzusznej i kończyn dolnych, bo to system naczyń połączonych, dlatego musi to zrobić specjalista – mówiła ginekolog.
Na wczesnym etapie niekiedy stosuje się leczenie farmakologiczne, które pomaga wzmocnić ściany naczyń. Jeśli to nie przyniesie spodziewanych rezultatów, konieczny może być zabieg chirurgiczny. Tych jednak nie wykonuje się u kobiet w ciąży. O ich przeprowadzeniu można myśleć dopiero po porodzie. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest tzw. embolizacja wewnątrznaczyniowa. Wymaga ona hospitalizacji i polega na wprowadzeniu do naczynia specjalnego cewnika, który przywraca prawidłowy przepływ krwi. Mniejsze naczynia zamyka się z pomocą skleroterapii – do naczynia wprowadza się specjalny preparat, który prowadzi do obkurczenia się naczyń krwionośnych.
Co zrobić, aby uniknąć takich problemów? – Przede wszystkim trzeba zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikać długiego siedzenia oraz wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Dodatkowo nie leżymy na prawym boku w ciąży. Po tej stronie biegnie żyła główna dolna, która zbiera krew z dolnej części ciała, jej ucisk może sprawić, że przepływ krwi będzie utrudniony – dodała.
Zobacz także:
- Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2022
- Pierwsza doba po porodzie. Jak wstawać z łóżka i jak nosić dziecko?
- Od miesięcy mieszkają w aucie, a teraz zostaną rodzicami: "Chcemy w kamperze zbudować łóżeczko"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: suwattana terawattanaphan/Getty Images