Pierwsza doba po porodzie - porady fizjoterapeutki dla młodych matek
Poród jest bardzo dużym przeżyciem dla każdej matki i wiąże się zazwyczaj z niewyobrażalnym stresem. Co więcej, strach nie ustaje wcale po narodzinach dziecka, a wręcz przeciwnie - narasta. Kobiety zastanawiają się wówczas, jak zajmować się maluszkiem, by nie zrobić mu krzywdy i jak zadbać o własne zdrowie.
Aleksandra Polanowska-Lenart zaprezentowała w studio Dzień Dobry TVN kilka pożytecznych z punktu widzenia fizjoterapeuty działań, które pomogą młodym mamom w opiece nad niemowlęciem. Ekspertka zwraca jednak uwagę, by już w czasie ciąży uświadomić sobie trudy połogu i je minimalizować.
- To jest szczególny okres, powinniśmy się do niego bardzo dobrze przygotować, czyli już w trakcie ciąży pomyśleć o tym, co mogę zrobić dla swojego ciała. [...] Przy porodzie siłami natury możemy być już pionizowane mniej więcej dwie godziny po. Przy porodzie przez cięcie cesarskie - mniej więcej po sześciu godzinach. I dobrze się właśnie powolutku uruchamiać - czyli stopy, nogi, zgięcia, a dopiero potem pionizacja do pozycji siedzącej, a później do stojącej - tłumaczy w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem.
Jak karmić i nosić dziecko?
Aleksandra Polanowska-Lenart twierdzi, że wiele młodych mam popełnia nagminnie te same błędy w opiece nad dzieckiem. Rodzicielki dbają bardziej o zdrowie malucha niż o własne. Często trzymają w rękach niemowlę niewłaściwie, tym samym mocno obciążając swój kręgosłup.
- Istotne jest to, w jaki sposób nosimy dziecko. Mamy taki odruch, że gdy trzymamy dziecko i boimy się o główkę, to najczęściej swingujemy biodrami do przodu. To mocno przeciąża przednią ścianę brzucha i kręgosłup - wyjaśnia specjalistka.
Fizjoterapeutka odniosła się także do często stawianego przez matki pytania: "Która pozycja do karmienia jest najlepsza?".
- Rekomenduję pozycję leżącą, ale nie zawsze wszystkie mamy i dzieci akceptują tę pozycję, więc jeżeli wybieramy siedzącą, to też warto zadbać o to, by siedzieć wygodnie, czyli mieć podparcie pod odcinkiem lędźwiowym, żeby dziecko było przyłożone do piersi, a nie my nachylone do dziecka. Wydaje się, że to jest tylko minut, a to de facto dużo karmień w ciągu doby - przekonuje.
W jaki sposób kłaść się i wstawać, żeby nie obciążać kręgosłupa? Jak układać dziecko w łóżeczku? Fizjoterapeutka zademonstrowała prawidłowe ruchy. Zapoznacie się z nimi w naszym materiale wideo.
Zobacz także:
- Policjanci eskortowali przyszłych rodziców na porodówkę. Dzięki nim dotarli tam na czas
- Dorota Zawadzka wspomina trudny poród i opryskliwość personelu szpitala. "Czułam się odarta z godności"
- To trzeba wiedzieć przed wizytą na porodówce. O czym zapominają przyszłe mamy?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN