Dziecko

To trzeba wiedzieć przed wizytą na porodówce. O czym zapominają przyszłe mamy?

Dziecko

Autor:
Nastazja
Bloch
Rodzina na sali porodowej. Mama, tata i dziecko

Ciąża i czas oczekiwania na maleństwo niosą ze sobą wiele emocji. Tym bardziej jeśli rodzice spodziewają się pierwszego dziecka. Paraliżujący strach, stres i wielka niewiadoma sprawiają, że przyszłe mamy popełniają podstawowe błędy jeszcze przed przyjazdem na porodówkę. Jak ich uniknąć? O tym opowiedziała Karolina Laskowska, znana w mediach społecznościowych jako położna Charlotte.

Najczęstsze błędy popełniane na porodówce

Tuż przed porodem bardzo łatwo o roztargnienie i błędy. Niedoświadczone mamy, tak naprawdę nie wiedzą, czego mogą się spodziewać, a w ich głowach rodzą się różne myśli. O czym pamiętać, przed wyjazdem do szpitala? Punkt pierwszy – torba

Niestety wiele pań pakując się na ostatnią chwilę, lub powierzając to zadanie ojcu dziecka, jest źle przygotowana. Przede wszystkim do szpitala należy zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Najlepiej przygotować je już po 31. tygodniu ciąży, tak, aby mieć czas na przemyślenia i ewentualne zmiany. Co powinno znaleźć się w walizce?

- Torba do szpitala powinna być niewielka i powinny znaleźć się w niej tylko niezbędne rzeczy. Warto zapoznać się wcześniej z wymogami szpitala czy należy zabrać np. rzeczy dla maluszka (nie wszystkie szpitale posiadają ubranka dla dzieci). Kosmetyków dla dziecka nie zabieramy, bo nie powinno się kąpać maluszka w pierwszych dobach - powiedziała położna Charlotte.

ciąża

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Zdaniem specjalistki w torbie powinny znaleźć się przede wszystkim:

 • koszula porodowa, 3 koszule do karmienia piersią, szlafrok (najlepiej bawełniany, nie za ciepły, przepuszczający powietrze, po porodzie gospodarka hormonalna się wyrównuje, raz może być gorąco, raz zimno);
 • mgiełka do porodu, pomadka nawilżająca, butelka filtrująca do wody, by łatwo pić przy porodzie, woda, jedzenie na czas porodu;
 • majtki poporodowe, najlepiej siateczkowe, spodenkowe;
 • duże podpaski poporodowe;
 • ręczniki dwa duże, jeden jasny, jeden ciemny;
 • kapcie do chodzenia, laczki pod prysznic;
 • niezbędne kosmetyki, najlepiej miniprodukty, grzebień, gumka do włosów, spinka;
 • duże waciki kosmetyczne do pielęgnacji pupy dziecka;
 • lanolina lub balsam na brodawki, kapturki laktacyjne jeśli są wskazania do ich stosowania lub profilaktycznie (dobrane wcześniej przez położną już na etapie ciąży) lanolina służy również do pielęgnacji pupy dziecka, ewentualnie chusteczki nawilżane tylko i wyłącznie 99% wody;
 • laktator, własna butelka dla dziecka;
 • ubranka, pampersy jeśli trzeba;
 • kubek, sztućce, ręcznik papierowy, papier toaletowy, telefon, ładowarka.

Punkt drugi – badania

Przed wyjazdem na porodówkę upewnij się, że masz przy sobie wszystkie badania i dokumenty. Co należy zabrać? - "Ciężarna powinna mieć ze sobą kartę ciąży co stanowi dowód jej ciąży, wszystkie wyniki badań wykonywanych w czasie ciąży, bardzo ważne wyniki grupy krwi oraz wynik GBS, dowód osobisty, plan porodu. Są to niezbędne dokumenty jakie należy zabrać do szpitala" - zdradziła położna.

Punkt trzeci - przyjazd do szpitala i panika przed wejściem

Kobiety, które pierwszy poród mają przed sobą, boją się walki z czasem. Spokojnie, odejście wód płodowych nie oznacza, że zaraz urodzicie. Macie jeszcze dłuższą chwilę, by spokojnie się ubrać, przygotować i dojechać do szpitala.

Zbyt szybki przyjazd do szpitala to bardzo częsta sytuacja i najczęstszy błąd jaki popełniają rodzące. By tego uniknąć bardzo ważne jest dobre przygotowanie w czasie ciąży w szkole rodzenia. Kobieta powinna być świadoma swojego ciała, umiejętnie rozpoznać objawy u niej się pojawiające. Dzięki dobrej edukacji w szkole rodzenia kobieta jest spokojna, potrafi nazwać swoje objawy, rozpoznać je i wiedzieć jak postępować. Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z położną, do której można zadzwonić w momencie kiedy się coś dzieje i skorzystać z porady lub nawet ze wsparcia w domu i poprowadzenia I okresu porodu w domu. Taka pomoc pozwoli uniknąć zbyt szybkiego wyjazdu do szpitala i spędzania w nim niepotrzebnego czasu bez osoby towarzyszącej. 

Kolejnym problemem, który często pojawia się na salach porodowych, jest panika. Każda z nas obawia się bólu i przebiegu tej niecodziennej sytuacji. Emocje trzeba jednak powstrzymać, nerwy i stres nie będą pomagać ani mamie, ani dziecku.

- Panika wynika z braku odpowiedniego przygotowania emocjonalnego kobiety do porodu. Kobieta, która jest dobrze wyedukowana i świadoma przeżywa raczej ekscytację. Panika prowadzi do podejmowania niekorzystnych działań jak przedwczesny wyjazd do szpitala. Stres powoduje zaś zaburzenia w czynności serca u mamy i dziecka. Ważne jest, by osoba towarzysząca podczas porodu znała swoje role i zadania, umiała rodzącą motywować, uspokajać, wspierać i pomagać, ale też wiedziała, jak zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Dobre przygotowanie, świadomość porodu i jego mechanizmu pozwala na spokojne jego przyjęcie oraz przeżycie. Wsparcie osoby bliskiej oraz personelu medycznego, szacunek wobec rodzącej, godne traktowanie to na pewno najważniejsze elementy prowadzenia porodu, by nie doprowadzić do paniki. Plan porodu to bardzo ważny dokument, który stanowi narzędzie współpracy między rodzącą a personelem i daje ogromne poczucie bezpieczeństwa - dodała specjalistka.

Nieodpowiednia edukacja

Najczęstszymi błędami, jakie popełniają kobiety w ciąży i rodzące to niewątpliwie brak dobrego przygotowania do porodu i macierzyństwa. Jak przyznała specjalistka wybiórcza edukacja, pozyskiwanie informacji z Internetu lub od koleżanek nie wystarczy.

- Kobiety nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest na etapie ciąży edukacja i opieka położnej, do której można zadzwonić w każdym momencie. Częstym zjawiskiem w tych czasach jest medykalizacja ciąży oraz porodu (red. Naturalne zjawiska traktowane są jako problem medyczny wymagający kontroli). Nieświadoma kobieta poddaje się, co zaburza jej równowagę emocjonalną i prowadzi później do powikłań ciąży i porodu, a także depresji i traumy poporodowej. Nieświadomość prowadzi również do podejmowania decyzji o cięciu cesarskim na życzenie, a brak planu porodu do całkowitego poddania się personelowi medycznemu. Wiemy, że nadal naruszane są prawa kobiet rodzących, standardy opieki okołoporodowej, nadal spotykamy się z przemocą na porodówkach wobec rodzących. Najgorsze co może zrobić sobie kobieta to nie wiedzieć - podsumowała Karolina Laskowska, znana w sieci jako położna Charlotte.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Petri Oeschger/GettyImages

Pozostałe wiadomości