Syrop z dziewanny – przepis na domowy lek na kaszel i inne dolegliwości

Dziewanna w słoiku zasypana cukrem
Syrop z dziewanny – przepis na domowy lek na kaszel i inne dolegliwości
Źródło: Madeleine_Steinbach/Getty Images

Dziewanna wielokwiatowa jest rośliną od wieków cenioną za swoje właściwości lecznicze. Stosuje się ją przy przeziębieniu, grypie, anginie, stanach zapalnych gardła, a także chorobach wątroby, żołądka i jelit. Syrop z dziewanny nadaje się dla dzieci i dorosłych. Jak zrobić syrop z dziewanny i jak go stosować?

Popularne sposoby zastosowania dziewanny to wywar, napar i syrop. Można także wykonać macerat olejowy lub okład z kwiatów. Jednak to syrop najlepiej sprawdza się w leczeniu kaszlu u dzieci – słodki smak przekona nawet największego sceptyka ziołowych leków. 

Właściwości syropu z dziewanny

Dziewanna wielokwiatowa (Verbascum densiflorum) jest rośliną chętnie wykorzystywaną w ziołolecznictwie. Rzadziej stosuje się dziewannę drobnokwiatową (Verbascum thapsus), choć jej działanie jest takie samo. Kwiaty dziewanny zawierają substancje wspomagające leczenie wielu chorób i dolegliwości.

Zioła - naturalne metody leczenia

Zioła - naturalne metody leczenia

14719843_jak-zadbac-o-siebie-naturalnie_720P
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem

Wysoka zawartość śluzów roślinnych sprawia, że wyciąg kwiatów dziewanny ma właściwości osłaniające (na przykład przy suchym kaszlu i dolegliwościach układu pokarmowego). Obecność saponin wpływa na działanie wykrztuśne pomocne w infekcjach górnych dróg oddechowych. Flawonoidy mają właściwości antyoksydacyjnie, a gliceryzyna działa antyseptycznie. Dodatkowo w kwiatach znajdziemy żywicę, olejki eteryczne i kumarynę.

Wyciąg działa także moczopędnie, napotnie oraz przeciwzapalnie na błony śluzowe narządów układu pokarmowego i moczowego. Przyniesie więc ulgę przy suchym kaszlu, chrypie, bólu gardła, biegunce i nieżytach żołądka. Stosowanie zewnętrzne wspomaga gojenie się ran, odleżyn i innych zmian skórnych.

W ziołolecznictwie stosuje się wodny wyciąg z kwiatów, napar lub domowy syrop z dziewanny. Aby wykonać lek, zbiera się w pełni rozwinięte korony kwiatowe w drugim roku wegetacji – zazwyczaj występujące naturalnie, rzadziej z upraw.

Syrop z dziewanny – przepis krok po kroku

Jednym z popularnych sposobów wykorzystania ziół w medycynie ludowej jest wykonanie syropu, czyli substancji leczniczej na bazie cukru – można użyć zarówno rafinowanego, jak i trzcinowego. Kwiaty do przygotowania syropu zbiera się w lipcu i sierpniu, z dwuletnich roślin lub stosuje się suszone zioła po namoczeniu. Najlepiej zbierać je rano, tuż po wyschnięciu rosy, lecz przed południowymi upałami – w ostrym słońcu kwiaty szybko wysychają.

Składniki:

  • ½ l kwiatów dziewanny,
  • ½ l wody,
  • 150 g cukru (rafinowanego lub trzcinowego),
  • sok z połowy cytryny.

Przygotowanie:

  1. Świeżo zebrane kwiaty dziewanny zalej wodą i zagotuj.
  2. Natychmiast po zagotowaniu zdejmij z ognia i ostudź, a następnie przykryj i wstaw do lodówki na 24 godziny. W tym czasie nastąpi proces maceracji – w wodzie znajdą się cenne składniki z kwiatu dziewanny.
  3. Po upływie doby przefiltruj macerat przez gazę, by oddzielić kwiaty.
  4. Czysty płyn ponownie zagotuj, dodając cukier i sok z cytryny. Nie gotuj długo, by nie tracić cennych składników aktywnych.
  5. W momencie rozpoczęcia wrzenia zlej do butelek lub małych słoików. Ważne, by były niewielkie, aby syrop zużywać w całości po otwarciu.
  6. Nie należy przechowywać otwartego specyfiku dłużej niż tydzień. Syrop powinien mieć intensywny żółty kolor.

Działanie domowego syropu z dziewanny można wspomagać imbirem lub innymi ziołami: prawoślazem, malwą, podbiałem. Można wtedy skorzystać z bogatych właściwości leczniczych tych ziół.

Syrop z dziewanny – dawkowanie dla dzieci i dorosłych

Gotowy specyfik można stosować podczas infekcji górnych dróg oddechowych lub dolegliwości żołądkowych. Dawkowanie różni się nieco w przypadku dzieci i dorosłych. Stosowanie u najmłodszych dzieci (poniżej 3. roku życia) najlepiej skonsultować z lekarzem.

Dorosłym i dzieciom powyżej 12. roku życia można podawać syrop 3–4 razy dziennie po 1 łyżce. Młodszym dzieciom podawać 1 łyżeczkę 3 razy dziennie.

Inne sposoby na wykorzystanie leczniczych właściwości dziewanny

Syrop to tylko jedna z możliwości zastosowania dziewanny. Popularnie stosuje się także napar z suszonych kwiatów. Aby go otrzymać, należy zalać łyżkę kwiatów szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Pić 3 razy dziennie, można także płukać ciepłym naparem bolące gardło.

Wywar z dziewanny można także stosować jako środek rozjaśniający włosy. W tym celu należy przygotować wywar z 10 łyżek dziewanny i 3 szklanek wody. Gotować pod przykryciem przez pół godziny, a po ostudzeniu płukać umyte włosy. Wywar dodany do kąpieli zadziała uspokajająco i łagodząco na schorzenia reumatyczne. Okłady z dziewanny pomagają zaś w leczeniu stłuczeń i oparzeń, a nawet w zwalczaniu opryszczki.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości