Żółta wydzielina z nosa – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Osoba z katarem wydmuchująca nos
Żółta wydzielina z nosa – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
Źródło: Phira Phonruewiangphing / EyeEm/Getty Images
Katar jest często bagatelizowaną dolegliwością. Niejednokrotnie nawet nie stosujemy kropli, które pomagają złagodzić jego objawy. Jednak kiedy pojawia się żółta wydzielina z nosa to sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.

Bardzo często żółta wydzielina z nosa oznacza ostrzejsze zapalenie, szczególnie zatok. Żółty kolor może sygnalizować, że jest to ropna wydzielina z nosa. Jeżeli w takim przypadku nie podejmiemy leczenia, może okazać się, że zapalenie rozszerzy się i zaatakuje nie tylko zatoki, ale także i uszy, a nawet oskrzela. Co dokładnie oznacza kolor wydzieliny z nosa i w jaki sposób leczy się taką dolegliwość?

Co oznacza kolor wydzieliny z nosa?

Wydzielina z nosa może być żółta, ale może również posiadać inny kolor, np. żółtozielony czy zielonkawy. Niekiedy występuje również jaskrawożółta wydzielina z nosa. Co to może oznaczać?

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Jeżeli wydzielina z nosa jest rzadka i bezbarwna, może to świadczyć o alergii. Szczególnie jeśli katar występuje w okresie pylenia roślin. Objawom towarzyszy często swędzenie okolic nosa i oczu, a także łzawienie i kichanie. Nie ma przy tym wysokiej temperatury. Objawy zazwyczaj znikają, gdy skończy się okres pylenia uczulających roślin. Trzeba jednak pamiętać, że podobne objawy pojawiają się przy początkowej fazie rozwoju ostrego nieżytu nosa. Wówczas po początkowo bezbarwnej, pojawia się żółta rzadka wydzielina z nosa. Z czasem wydzielina gęstnieje i może powodować trudności z oddychaniem. Przy zapaleniach wirusowych wydzielina może stać się gęsta i biała. Wówczas z reguły wystarczy zastosować preparaty łagodzące objawy kataru.

Niekiedy katar wirusowy może zmienić się w bakteryjny. Wówczas wydzielina staje się bardzo gęsta i zmienia swój kolor. Najczęściej pojawia się żółta wydzielina, ale może być też żółtozielona lub o zielonkawym zabarwieniu. Bakteryjny nieżyt nosa może również zacząć się samodzielnie, wówczas sygnałem jest żółta wodnista wydzielina z nosa lub żółta wydzielina z zatok.

Jeżeli wydzielina ma lekko czerwone zabarwienie, może to świadczyć o uszkodzeniu śluzówki nosa w wyniku przedłużającego się nieżytu. Jednak warto obserwować ilość krwi w wydzielinie, gdyż może to oznaczać rozwój poważniejszych chorób dróg oddechowych.

W jaki sposób leczyć katar?

Mówi się, że katar leczony trwa siedem dni, nieleczony tydzień. Dlatego często go bagatelizujemy, wynikiem czego może być żółta gęsta wydzielina z nosa oznaczająca zapalenie zatok. Jak zatem leczyć katar? Przy początkowej fazie nieżytu nosa warto zastosować środki dostępne w aptece bez recepty, które pomagają udrożnić nos, a także często nawilżają śluzówkę nosa. Pomagają też zapobiegać rozwojowi choroby.

A kiedy udać się do lekarza z katarem? Gdy trwa on dłużej niż dziesięć dni i pojawia się gęsta żółta wydzielina z nosa. Jest to szczególnie ważne, gdy objawom tym towarzyszy gorączka, gdyż może to oznaczać bakteryjny nieżyt nosa. W takim przypadku może okazać się konieczna antybiotykoterapia.

Do lekarza warto wybrać się również, gdy pojawia się żółta wydzielina z nosa i czujemy ucisk na zatoki np. w czasie pochylania się czy przechylania głowy. Sygnalizuje to, że infekcja znacznie się rozszerzyła i nieleczona może powodować poważne powikłania.

Katar u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Żółta wydzielina z nosa może pojawić się już nawet u niemowlaka. W takim przypadku zawsze należy udać się do lekarza, gdyż, jak to już wyżej zostało wspomniane, oznacza to infekcję bakteryjną. Może ona być dla tak małego dziecka bardzo niebezpieczna i szybko rozszerzyć się na zatoki i oskrzela.

Szczególnie niebezpieczna jest żółta wydzielina z nosa u noworodka, gdyż tak małe dziecko nie może samodzielnie wydmuchać nosa. W takim przypadku należy użyć specjalnego aspiratora, którym usuwa się nadmiar wydzieliny z nosa dziecka. Do jej usuwania nie poleca się stosowania tak zwanych gruszek z cienkim końcem, gdyż można nimi łatwo uszkodzić śluzówkę nosa. W początkowej fazie kataru oprócz oczyszczania nosa z nadmiaru wydzieliny ważne jest również jego udrażnianie i nawilżanie. Dla dzieci zalecane jest stosowanie preparatów w aerozolu będących roztworem soli z wodą.

W udrażnianiu nosa pomagają też olejki eteryczne – w sklepach można dostać specjalne maści lub plasterki ułatwiające oddychanie. Warto je stosować szczególnie na noc, gdy katar jest najbardziej dokuczliwy i utrudnia zaśnięcie, a także powoduje częste wybudzanie się ze snu. U nieco starszych dzieci można stosować już krople do nosa o działaniu obkurczającym błony śluzowe nosa. U starszych dzieci można też wykonać inhalację, która pozwoli udrożnić drogi oddechowe.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!