Jak zadbać o kolana, aby uniknąć kontuzji? "Warto pilnować, aby nasze kolana były wyprostowane"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o kolana, by uniknąć kontuzji?
Jak zadbać o kolana, by uniknąć kontuzji?
Kobieta, która rządzi skokami narciarskimi
Kobieta, która rządzi skokami narciarskimi
Speed-ball - sport, który może opanować każdy
Speed-ball - sport, który może opanować każdy
Zakopane - Jak nie narty, to co?
Zakopane - Jak nie narty, to co?
Najlepsza Polka w mas-wrestlingu
Najlepsza Polka w mas-wrestlingu
Zima to czas, kiedy miłośnicy nart czy snowboardu ruszają na stoki. Niestety wielu z nich podczas jazdy doznaje kontuzji. Jakie urazy zdarzają się najczęściej? Co zrobić, aby uniknąć problemów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał dr n. med. Szymon Kujawiak, specjalista ortopedii i traumatologii.

Czy zima sprzyja kontuzjom?

Miłośnicy nart czy snowboardu wyruszyli na stoki. Niestety wielu z nich doznaje podczas jazdy kontuzji i wymaga specjalistycznej pomocy. Czy zimą faktycznie pacjentów jest więcej? - Sezon sprzyja urazom, więc tych pacjentów narciarzy, czy pacjentów uprawiających sporty zimowe jest troszeczkę więcej. [...] Często nie robiąc nic przez cały rok, nagle postanawiamy wyjechać na narty, nieprzygotowani i zaczynają się dziać różne nieprzyjemne sytuacje - mówił dr n. med. Szymon Kujawiak, specjalista ortopedii i traumatologii.

Co gorsza, część z nas bagatelizuje fakt, że coś strzyka w kolanie. - Bagatelizowanie nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli mamy w planach jakąś aktywność fizyczną. Dlatego, jeśli coś się dzieje przed sezonem, to warto po pierwsze, przygotować się do tego sezonu, poruszać się - mówił specjalista.

Gdzie najczęściej boli kolano?

- Dolegliwości bólowe mogą wystąpić w wielu miejscach, ale w aspekcie wyjazdów narciarskich [...] taka najbardziej zagrożona okolica to jest [...] więzadło krzyżowe przednie - mówił specjalista. Warto dodać, że jeśli ból pojawia się z przodu kolana, to jego przyczyną mogą być kwestie bardziej przewlekłe. - Jeżeli dochodzi do urazu, to już są kwestie obrzęku, krwiaka i to już najczęściej pochodzi do poważniejszego urazu w centrum kolana, czyli w obrębie więzadeł - dodał specjalista.

Staw kolanowy to jedna z najbardziej złożonych struktur. - Największy staw [...], bardzo obciążany staw. Jego anatomia jest bardzo skomplikowana, dlatego dolegliwości bólowe mogą występować w bardzo różnych sytuacjach. Taką najczęstszą dolegliwością są dolegliwości wynikające z uszkodzenia chrząstki stawowej [...] - dodał.

Co - poza regularną aktywnością fizyczną - możemy zrobić, aby uniknąć kontuzji? - [...] Starać się, to może zabrzmi banalnie, np. warto pilnować, aby nasze kolana były wyprostowane, jak siedzimy, leżymy, odpoczywamy, warto je wyciągnąć. Wtedy rzeczywiście [...] najbardziej zagrożona struktura, czyli staw rzepkowo-udowy jest odciążony - mówił specjalista.

Co jeszcze poza bólem może świadczyć o tym, że z kolanem dzieje się coś niepokojącego? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości