stawy

  stawy

  Strzyka, blokuje i boli. Problem ze stawem skroniowo-żuchwowym może naprawdę uprzykrzyć życie. I choć nie jest schorzeniem dopiero co odkrytym, niewiele osób wie, gdzie szukać pomocy i jak wygląda leczenie. Wzięliśmy więc ten temat pod lupę i poszukaliśmy odpowiedzi wraz ze stomatologiem, Jakubem Koralewskim. 

  Reumatyzm to określenie wielu różnych schorzeń tkanki łącznej, które prowadzą do upośledzenia funkcjonowania ruchowego chorego. Stany zapalne obejmują stawy, ścięgna i mięśnie. Jak leczyć reumatyzm? Przede wszystkim farmakologicznie, chirurgicznie i poprzez fizjoterapię. Z okazji Międzynarodowego Dnia Reumatyzmu zwracamy uwagę, że pomocne bywają również zioła.

  Strzelanie w stawach dotyczy nie tylko osób starszych, ale także młodych ludzi, a nawet dzieci. Przyczyny mogą być rozmaite, jednak jedno jest pewne - warto zwracać uwagę na to "co i w jaki sposób strzyka". Czy strzelanie w stawach zagraża naszemu zdrowiu? Kiedy powinniśmy skonsultować się ze specjalistą? O tym porozmawialiśmy z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą i osteopatą.

  Czarny, biały, czerwony czy brązowy? Jaki sezam jest najlepszy? Dlaczego należy go mielić przed spożyciem? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska i sezam - maleńkie ziarenka zawierające łatwo przyswajalny wapń, witaminy z grupy B, antyoksydanty, żelazo, witaminę E, potas i magnez. Komu polecane są okłady z namoczonego sezamu?

  Hodowla komórek regenerujących chore chrząstki to szansa dla osób cierpiących na zwyrodnieniowe zmiany stawów i tych, które doznały poważnych urazów stawów w wyniku wypadków. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Szymona Dragana i prof. Julię Bar z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pracujących nad wdrożeniem tej rewolucyjnej metody. Dowiedzieliśmy się od nich, na czym polega wytwarzanie chondrocytów, które mają regenerować zepsute chrząstki i na jakim etapie są prace.