Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli co?
RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą. Stan zapalny powoduje uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości chrząstki stawowej. RZS jest chorobą autoimmunologiczną.
- To znaczy, że nasze własne komórki atakują części stawów. Przyczyny zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów nie są znane. Najczęściej są to czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe, toksyczne, narażenie na dym papierosowy, czasami przebyte infekcje indukują [...] reumatoidalne zapalenie stawów - tłumaczyła dr Agata Skwarek-Szewczyk, internista, reumatolog.
Na reumatoidalne zapalenie stawów choruje Anna Szczypczyńska. Kobieta wyznała, że o chorobie dowiedziała się późno, przyznała też, że początkowo ignorowała objawy. - Bezsenność, ale też bóle szyi, pamiętam bóle nadgarstków i łokci. Przez to, że byłam aktywa, cały czas mi się wydawało, że: "a, pewnie dlatego, że nadwyrężyłam na treningu" - powiedziała.
Kto choruje na RZS?
- Największym mitem związanym z reumatoidalnym zapaleniem stawów jest to, że to choroba starszych ludzi. RZS dotyka ludzi młodych, pracujących, czynnych zawodowo. Dotyczy [...] stawów ręki, kończyny dolnej, ale także mogą być zajęte duże stawy, jak łokciowe, kolanowe, stawy skokowe - dodała specjalistka.
Anna wyznała, że przy RZS najgorsze są poranki. - Ja w ogóle nie mogłam się podnieść z łóżka. Musiałam prosić mojego męża, żeby mi zakładał skarpetki, dlatego, że miałam tak spuchnięte i dłonie, i stawy w kolanach, kostkach, że on musiał mi zakładać skarpetki - wyznała.
Jak wygląda leczenie? Jak często pacjent powinien pojawiać się na wizytach kontrolnych? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zaburzenia pamięci, koncentracji i skoki ciśnienia po przedawkowaniu suplementów. "Mama łyka 6 pastylek"
- Całkowicie zrezygnowali z alkoholu. "To weryfikuje znajomości"
- "Szczęki były tak ściśnięte, że otwieranie ust sprawiało mi ból". Jak sobie poradzić z bruksizmem?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Agata Młynarska, S Brózda, B. Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN