Problemy ze stawami to jedna z dolegliwości, z którą najczęściej zgłaszamy się do lekarza. Co gorsza - jak pokazują badania - problemy nasilają się jesienią. O tej porze roku częściej dokuczają nam też dawne urazy. Co zrobić, aby zmniejszyć ból? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agatą Dąbrowską-Paluch, trenerką personalną, dietetyczką oraz Bartkiem Paluchem, fizjoterapeutą, trenerem personalnym.
Ból stawów. Jak go zmniejszyć?
Wielu osobom dokuczają dolegliwości związane ze stawami. Na szczęście dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń możemy zminimalizować ból. Jeśli zmagamy się z problemami w odcinku szyjnym kręgosłupa, pomoże rozciągnie tej część ciała. Siadamy na krześle i lewą ręką chwytamy za krawędź krzesła. - Prawa dłoń chwyta za ucho i skręcamy tak, żeby poczuć rozciągnie odcinka szyjnego. To ćwiczenie potrafi przynieść ulgę, kiedy wiele godzin spędzamy przed komputerem, ekranem telefonu - powiedziała w Dzień Dobry TVN Agata Dąbrowska-Paluch, trenerka personalna i dietetyczka.
Aby rozciągnąć plecy, wykonujemy tzw. ukłon japoński. To ćwiczenie warto wykonać w parze. - Pomagamy partnerce delikatnie dociągnąć biodra w stronę pięt - tłumaczył Bartek Paluch, fizjoterapeuta, trener personalny.
Które mięśnie wzmacniać, aby pozbyć się bólu?
Przy problemach ze stawami, poza rozciąganiem, bardzo ważne jest wzmacnianie. Ćwiczeniem, które nam w tym pomoże - są wznosy bioder. - To wzmacnianie pośladków, prostownika w odcinku lędźwiowym - powiedział Bartek Paluch, fizjoterapeuta, trener personalny.
Warto dodać, że do jego wykonania potrzebne będzie krzesło. Jak ćwiczyć? Co jeszcze można zrobić, aby nie nieć problemów ze stawami? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Fizjoterapia stomatologiczna nie wiąże się tylko z jamą ustną. "Napięcia z twarzy bardzo lubią się przenosić w inne obszary ciała"
- Bielizna, seks i inne czynniki powodujące zmiany w obrębie brodawek sutkowych
- Demencja coraz częściej dotyka ludzi młodszych. "Faza bezobjawowa trwa często 20-30 lat"
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News