Bezpieczne ferie w górach. Jak przygotować dziecko na wyjazd?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Na górskim szlaku zimą
Na górskim szlaku zimą
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Czas ferii zimowych to moment, kiedy nasze pociechy wyjeżdżają w góry na obozy i kolonie. Co spakować do plecaka, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo, a na szlaku czy na nartach niczego mu nie zabrakło?

Bezpieczny wyjazd w góry

Rodzice i opiekunowie przed wyjazdem dziecka w góry powinni zaopatrzyć je w najpotrzebniejsze sprzęty. - Musimy o tym pomyśleć z wyprzedzeniem, ponieważ musimy kupić lub zamówić odpowiednie rzeczy. Zależy co dziecko będzie robić. Jeśli będzie jeździło na nartach, no to oczywiście strój na narty, sprzęt narciarski, koniecznie kask, gogle, rękawiczki. Jeśli ma też w planach wycieczki po górach, to wygodne buty do chodzenia. W miarę lekka, ale ciepła kurtka, najlepiej puchowa. Ubieramy się na cebulkę, kilka warstw. W górach warunki się zmieniają, więc żebyśmy mieli komfort termiczny, to dobrze jest, żeby tych warstw było parę - powiedziała Justyna Żyszkowska, przewodniczka wysokogórska.

Na wycieczkę w góry warto zabierać m.in. termos z ciepłym napojem, coś do jedzenia, a także papierową mapę, ponieważ telefon może się rozładować.

Wyprawa wysokogórska dla dorosłych

Co w góry powinni zabrać dorośli, którzy chcieliby wybrać się na całodniową wyprawę? - Zimą musimy pamiętać przede wszystkim o zestawie lawinowym. Detektor zakładamy pod kurtkę, cały czas nadaje sygnał. Potrzebujemy łopatkę, sondę, czekan, raki, termos, czołówka, może być zapasowa kurtka puchowa, rękawiczki zapasowe, apteczka - wyliczyła Justyna Żyszkowska.

Łukasz Kowalczyk, ratownik TOPR, przyznał, że w okresie zimowym trzeba przygotować się do wyprawy w góry nie tylko praktycznie, zabierając niezbędne rzeczy, ale również i teoretycznie.

- Sprawdzenie prognozy pogody jest absolutną podstawową, sprawdzenie zagrożenia lawinowego, a oprócz tego to wyposażenie i umiejętności. Warto znać numer 601 100 300 do wszystkich służb ratunkowych górskich w Polsce. W sytuacjach stresowych można też zadzwonić pod numer 112. No i jeszcze jest aplikacja "Na ratunek", największa jej zaleta, to bardzo duża precyzja miejsca, w którym się znajdujemy - dodał ratownik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Tomasz Zubilewicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana