Sól morska do nosa w formie wodnego roztworu to świetny specyfik zwalczający katar. Ze względu na swoje łagodne działanie może być stosowany przez osoby zmagające się z alergiami, kobiety w ciąży, a nawet niemowlęta. Jak działa sól morska do nosa dla dzieci i dorosłych i kiedy warto po nią sięgnąć?
Morsowanie cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Już w najbliższych dniach do Mielna zjadą morsy z całego świata na Międzynarodowy Zlot Morsów. Jak wygląda spotkanie miłośników kąpieli w zimnej wodzie?
Ekspert rozwiewa wątpliwości.
Laparotomia zwiadowcza to zabieg otwarcia powłok jamy brzusznej dający wgląd w jamę otrzewnową. Operację taką wykonuje się w celu bezpośredniej diagnostyki jamy brzusznej w sytuacji, kiedy USG, prześwietlenie RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny nie dają odpowiedzi na kluczowe pytania diagnostyczne.
Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Każdego roku taką diagnozę słyszy ponad 7000 tysięcy osób, z czego niemal połowy nie udaje się uratować. Jak może się objawiać ten nowotwór? Co powinno skłonić do wizyty u specjalisty?
"Nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy".
Kawa nie tylko świetnie smakuje, ale i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Badacze z Instytutu Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie postanowili sprawdzić, ile kaw dziennie wypijać, aby skorzystały na tym serce i cały układ krążenia. Naukowcy wskazali także, która kawa jest najbardziej wartościowa.
Premier Mateusz Morawicki obiecał, że od 27 stycznia w aptece będzie można wykonać test na obecność koronawirusa. Jak to wygląda w praktyce? Ile jest aptek, w których można się przebadać? Marcin Sawicki postanowił to sprawdzić.
Obiegowa opinia na temat smoczków nie zachęca do ich kupna. Uważane są one za głównych winowajców wad wymowy i nieprawidłowego zgryzu u dzieci oraz niepoprawnego rozwoju ich jamy ustnej. Warto jednak zaznaczyć, że dobrze dobrany model pozwoli uniknąć tego typu problemów, a będzie nawet działać pozytywnie – wspierając prawidłowy rozwój żuchwy, dziąseł i języka dziecka.
Opuncja to surowiec do wyrobu herbat, olejków, kremów i innych preparatów, które na co dzień wykorzystywane są w celach leczniczych. Sprawdź, jak działa opuncja figowa i jakie ma właściwości.
"To było jak sen".
Badacze z Wielkiej Brytanii dowiedli, że osoby, które doświadczyły traumy w dzieciństwie rzadziej decydują się przyjąć szczepionkę. Dlaczego tak się dzieje?
Matylda ma pół roku. U dziewczynki zdiagnozowano bardzo poważną wadę serca. Szansą na powrót do zdrowia jest dla niej operacja w Stanach Zjednoczonych. Niestety zabieg jest bardzo kosztowy. Rodzice muszą uzbierać ponad 7 milionów złotych. Jak można im pomóc?
Wielu rodziców, aby uspokoić swoje dziecko, zaczyna nim potrząsać. Niestety takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego nie powinno się tego robić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy z Anitą Franczak-Young, neuropsychologiem.
Rozwój szczepionek mRNA umożliwił naukowcom skonstruowanie preparatu przeciwko HIV. Jest to taka sama technologia, jak w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19. Rozpoczął się pierwszy etap badań nad preparatem.
Obowiązujący od 1 lutego 2022 roku zerowy VAT obejmie także farmaceutyki. Obniżone zostaną ceny niektórych towarów znajdujących się w obrocie w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Dzięki zmianom mniej zapłacimy m.in. za suplementy diety, które - jak pokazują badania - Polacy łykają na potęgę. Po które sięgamy najchętniej?
Olej z kiełków pszenicy ma szerokie zastosowanie. Można używać go między innymi w pielęgnacji. Doskonale sprawdzi się w formie odżywki na włosy. Polecamy go przede wszystkim w celu wygładzenia włosów oraz odbudowy struktury włosa.
Od kilku dni coraz więcej mówi się o specyfiku "perły księżniczki" i ma pomagać uporać się z infekcjami intymnymi. Czy faktycznie tak jest? Co znajduje się w jego składzie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem.
Wiele osób źle się czuje po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Badania pokazują, że nieprzyjemne dolegliwości nie muszą mieć związku z aplikacją preparatu. Winne może być nasze nastawienie do szczepienia. Jak to możliwe?
Nerwica żołądka obecnie określana jest mianem zaburzenia nerwicowego, występującego pod postacią somatyczną. Jej typowe objawy to nudności, biegunki, zaparcia, ssanie czy ucisk w żołądku. Nerwica żołądka u dzieci i dorosłych może przebiegać podobnie. W schorzeniu domowe sposoby i psychoterapia pełnią ważną rolę, pomocne są też leki o działaniu objawowym.
Część osób, które przechorowały COVID-19 potrzebują rehabilitacji. Jednym z jej elementów są ćwiczenia oddechowe. Jak powinien wyglądać taki trening oddechowy? Jak często należy go wykonywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Karolina Goławska, fizjoterapeutka.
Kamil Kuczawski zachorował na COVID-19. Choroba miała na tyle ciężki przebieg, że obecnie mężczyzna porusza się na wózku. Wymaga też rehabilitacji. Na swoje leczenie wydał 90 tysięcy złotych i to nie koniec walki z chorobą.
W związku z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, część osób chorych na COVID-19 będzie miała pierwszeństwo w dostaniu się do lekarzy. Może to spowodować zakłócenia w kontakcie ze specjalistą osób z innymi chorobami. Kto i kiedy może skorzystać z szybszej opieki lekarskiej?
Mówi się, że ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Tymczasem rzeczywistość bywa mniej różowa. Zdarza się, że przyszłe mamy nie najlepiej znoszą ciążę, a przez towarzyszące jej objawy nie mogą normalnie funkcjonować. Jedną z nieprzyjemnych przypadłości są żylaki sromu. Dlaczego powstają? Kiedy wymagają leczenia? Zapytaliśmy o to dr Annę Horbaczewską, ginekologa.
Wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję, zapach, kolor i ilość w każdej fazie cyklu menstruacyjnego. W wielu sytuacjach może świadczyć o stanie zdrowia. Jaki jest prawidłowy, zdrowy śluz przed okresem, a jaki może zwiastować ciążę lub infekcję organizmu?
Lekarze uchronili go przed śmiercią. "Operacja trwała 10 godzin".
Jak starzeją się okolice intymne?
Magdalena Stępień i Jakub Rzeźniczak niedawno dowiedzieli się, że ich syn zmaga się z niezwykle rzadkim nowotworem wątroby. Modelka w rozmowie z serwisem cozatydzien.tvn.pl opowiedziała, w jakich okolicznościach wykryto chorobę. Co jeszcze zdradziła?
Zima to czas, kiedy miłośnicy nart czy snowboardu ruszają na stoki. Niestety wielu z nich podczas jazdy doznaje kontuzji. Jakie urazy zdarzają się najczęściej? Co zrobić, aby uniknąć problemów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał dr n. med. Szymon Kujawiak, specjalista ortopedii i traumatologii.
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy trwa do końca tygodnia. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na problem, jakim jest rak szyjki macicy, zachorowalność na niego i umieralność z jego powodu. Sprawdź, co trzeba o nim wiedzieć.