Płyn Lugola, który podawano dzieciom i dorosłym po katastrofie w Czarnobylu, znów zyskał na popularności. Pod wpływem niepokojących doniesień na temat ostrzału w zaporoskiej elektrowni atomowej, Polacy tłumnie ruszyli do aptek po zapomniany preparat. Profilaktyczne spożywanie roztworu jodu może jednak prowadzić do problemów ze zdrowiem. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym specjalista endokrynologii Szymon Suwała.
Płyn Lugola - zastosowanie
Medialne doniesienia dotyczące ostrzału w elektrowni w Zaporożu wzbudziły niepokój wielu osób. Polakom pamiętającym wybuch reaktora jądrowego w Czarnobylu udzieliła się panika, dlatego z aptecznych półek masowo zaczęły znikać butelki z płynem Lugola. W 1986 roku roztwór jodu był podawany obywatelom w każdym wieku, w tym także dzieciom. Akcja profilaktyczna miała na celu ochronę zdrowia przed szkodliwym wpływem radioaktywnej chmury.
- Przyjęcie jodu stabilnego, który był w płynie Lugola, miał zablokować naszą tarczycę, żeby nie była w stanie przyjąć jodu promieniotwórczego - wyjaśnił specjalista endokrynologii Szymon Suwała. Podkreślił też, że w obecnej sytuacji zażywanie preparatu nie jest wskazane. - Picie płynu Lugola nie znajduje absolutnie żadnego uzasadnienia, ponieważ nie ma w tym momencie zagrożenia radiacyjnego (...). Polska Agencja Atomistyki weryfikuje to na bieżąco, mamy bardzo czułą aparaturę - ocenił ekspert.
Płyn Lugola - czy może szkodzić?
Kiedy Rosjanie przejęli kontrolę nad elektrownią w Ukrainie, wiele osób postanowiło zaopatrzyć się w preparat, który w zbiorowej świadomości uznawany jest za remedium na radioaktywne promieniowanie. Zdaniem specjalisty, spożywanie płynu Lugola w tej sytuacji nie ma sensu. Co więcej, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
- Panika wynika pewnie z faktu, że nie ma powszechnej informacji (...). Najzwyczajniej w świecie może to zaszkodzić, a na pewno nie pomoże w tym konkretnym momencie - podkreślił Szymon Suwała. Dodał też, że nieuzasadnione spożycie preparatu może prowadzić do rozwoju zaburzeń funkcji tarczycy, powstania autoimmunologicznych zapaleń, jak również podrażnienia błony śluzowej żołądka i nosa.
- Bilans zysków i strat w tym konkretnym momencie przeważa zdecydowanie w kierunku strat - podsumował eskpert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zdrowie naturalnie, czyli zioła na przednówek. "Najbardziej wymagający czas dla organizmu"
- Jan Błachowicz wraca do oktagonu. Wiemy, kto motywuje go do walki
- Polscy naukowcy odtwarzają staropolskie leki. Hitem w dawnych aptekach był teriak
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News