Maślanka to uboczny produkt wytwarzania masła oraz smaczny napój mleczny. Wiele osób zastanawia się jednak, czy maślanka jest zdrowa. Nie podlega dyskusji, że jest lekkostrawna i niskokaloryczna, lecz czy może korzystnie wpływać na ludzki organizm?
Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcia. W szpitalach brakuje krwi. Potrzebne są zwłaszcza najrzadsze grupy, czyli 0Rh+ i 0Rh-, ale też ARh+ i ARh-. - Potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! - apelują.
Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Wiele osób przed wyjściem z domu i wejściem na jednoślad wypija filiżankę kawy. Czy mała czarna przed jazdą wpływa na to, jak działa organizm człowieka? Odpowiedzi na pytanie poszukali badacze z Wielkiej Brytanii.
Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią i atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Przenosi wiele groźnych chorób, które mogą zakończyć się nawet śmiercią. Jak w takim razie bronić się przed kleszczami? Czy opryski są dobrym pomysłem? Jak go usunąć?
W specjalnych kioskach profilaktycznych można bezpłatnie wykonać pomiary i na miejscu omówić je z doradcą. O ich funkcjonowaniu przypomina serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Kto może z nich skorzystać? Co można zbadać?
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz leków oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w naszym kraju. Na liście znajduje się aż 215 preparatów. Którzy chorujący mogą mieć problemy?
Bardzo ciepłe lata sprawiają, że coraz chętniej montujemy klimatyzację w domach, czy mieszkaniach. Choć urządzenie pomaga przetrwać naprawdę upalne dni, to nie zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną spowodowaną nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez organizm. Po rozpoznaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbagatelizowanie tego może wywołać powikłania cukrzycy wczesne i późne, które są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Nasz gość - Jerzy Magiera, który zmaga się z cukrzycą od ponad 20 lat, opowiedział nam jak wygląda codzienne życie z tą chorobą.
Nadżerka błony śluzowej macicy to zmiana, którą rozpoznaje się u sporej grupy kobiet. Choć jej wykrycie może się kojarzyć z poważną chorobą, to specjalistycznego leczenia wymaga tylko w wyjątkowych przypadkach. Czym właściwie jest i kiedy interwencja lekarza jest konieczna? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Dominiką Trojnarską, ginekologiem-położnikiem z krakowskiego Centrum Medycznego Superior.
Zgodnie z zaleceniami kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa i wykonać badania profilaktyczne. Niestety nie wszystkie panie mają równy dostęp do specjalistów. Dotyczy to m.in. kobiet z niepełnosprawnościami. Na szczęście dzięki kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie" to ma się zmienić i w kilku miastach w Polsce panie, które mają utrudniony dostęp do ginekologa, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Gdzie i kiedy można wykonać badania?
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Mimo że wczesne wykryte zmiany można bardzo skutecznie leczyć, to niestety spora grupa pań zgłasza się do lekarza zbyt późno. Być może dzięki nowej terapii walka z nowotworem będzie łatwiejsza. Jak działa nowoopracowany lek?
Owoce (i warzywa) powinny stanowić lwią część naszej diety. Są zdrowe i bogate w substancje, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Niestety często są pryskane dla ochrony przed szkodnikami i aby dłużej zachowały trwałość. Jak oczyścić owoce pestycydów? Sprawdzone sposoby w Dzień Dobry TVN pokazywała Kornelia Westergaard, technolog żywienia, biotechnolog, propagatorka zdrowego odżywiania.
Sezon na alergię w pełni. Wiele osób cierpi z powodu pylących traw i innych roślin. Co oprócz leków można stosować podczas alergii? O to, które domowe metody leczenia faktycznie działają, zapytaliśmy specjalistę.
Zbliża się sezon wakacyjny. Podczas zażywania słonecznych kąpieli należy szczególnie uważać, by nie dostać udaru. Jak się przed nim uchronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak udzielić pierwszej pomocy na plaży? Kiedy musimy zrezygnować ze słońca? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Leczenie choroby nowotworowej to ogromne obciążenie dla organizmu, a stosowana w wielu przypadkach radio- lub chemioterapia wywołuje u pacjentów szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
Palenie papierosów i choroby, do których prowadzi nałóg, to problem, z którym zmagają się rządy niemal na całym świecie. Kanadyjskie władze poinformowały właśnie, że znalazły nowy sposób na walkę z uzależnieniem.
Choroba dziecka to dla rodziców ogromne wyzwanie. Bardzo często zdarza się, że bez odpowiedniego wsparcia nie są w stanie zapewnić mu właściwej opieki. Tak jest w przypadku Izy. Rodzice dziewczyny, aby złagodzić ból, którego doświadcza, zdecydowali się założyć zbiórkę w jednym z serwisów. Na leczenie córki chcą uzbierać ok. 100 tysięcy złotych. Jak można im pomóc?
Helenka przyszła na świat z poważną wadą serca. Lekarze, aby uratować życie dziewczynki i dać jej szansę na normalne funkcjonowanie zdecydowali się przeprowadzić nowatorską - na skalę światową - operację.