Badacze przypuszczają, że schorzenie może mieć związek z przechorowaniem COVID-19.
Czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby nowotworowej, jest wiele. Najnowsze ustalenia kanadyjskich badaczy pokazują, że jednym z nich może być miejsce zamieszkania. Mieszkańcy jakich regionów są bardziej narażeni na wystąpienie zmian w płucach czy mózgu? Naukowcy swoje wnioski opublikowali w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health".
"To coś, o czym bardzo mało się mówi".
Wiele warzyw, które kiedyś bardzo często gościły w polskiej kuchni, nagle przestaje się w niej pojawiać. Niektóre z nich po pewnym czasie znów wracają do łask. Właśnie tak jest z pasternakiem zwyczajnym.
Niekiedy jedyną szansą dla pacjentów jest operacja bariatryczna.
Jesteś ciągle bez sił? Możesz cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia. To skomplikowana choroba, która bardzo negatywnie wpływa na jakość życia. Jak ją odróżnić od zwykłego przemęczenia? Czy może być groźna dla zdrowia? Jak z nią walczyć? O tym rozmawialiśmy z dr. Pawłem Zalewskim.
Długie godziny, które spędzamy przed ekranem komputera czy telefonu sprawiają, że nasz wzrok systematycznie się pogarsza. Na szczęście współczesna medycyna potrafi naprawić to, co zepsuł nasz styl życia. Osobom, które mają problemy ze wzrokiem, poleca się usunięcie zniszczonej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Na czym polega ten zabieg? Kiedy można go wykonać?
8 maja punktualnie o 13.00 w największych miastach na całym świecie rozpoczął się niezwykły bieg.
8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Nowotwór ten nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ długo nie daje żadnych objawów. W 70 proc. przypadków jest wykrywany w 3. lub 4. stopniu zaawansowania, kiedy w jamie brzusznej są już liczne przerzuty. Często rozpoznawany jest przypadkowo.
O niezwykłym przypadku opowiedział w Dzień Dobry TVN przeprowadzający zabieg wszczepienia protez głosowych lek. Rafał Jękot.
Zaczął się sezon, w którym zagrożeniem dla nas są kleszcze. Jak się przed nimi chronić i uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych? Na te pytania odpowiadał w naszym programie lekarz rodzinny Michał Domaszewski.
Przechorowanie COVID-19 może chronić nie tylko przed kolejnym zakażeniem koroanwirusem SARS-CoV-2. Badacze z amerykańskiego Scripps Research Institute są zdania, że przeciwciała, które pojawiają się w organizmie po przejściu COVID-19 zapobiegają rozwojowi innych infekcji. W jaki sposób??
Pokrzywa zwyczajna przez niektórych uważana jest za chwast. Tymczasem ma ona liczne właściwości prozdrowotne: oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cukru we krwi, a także łagodzi stany zapalne. Kiedy najlepiej zrywać roślinę? Jakie jest jej zastosowanie? Na te pytania odpowiedziała Monika Ciszek-Skwierczyńska, która od 10 lat zajmuje się zielarstwem.
Farmaceutka podpowiada, po które zioła warto sięgnąć.
W Polsce nadal co piąty cierpiący na nowotwory krwi nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, a dla niektórych osób zmagających się z chorobą, przeszczep szpiku to jedyna szansą na dalsze, zdrowe życie.
Trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Rozdzielenie dzieci nie zawsze jest możliwe.
Anna Stoitsi-Nieprzecka, specjalistka tradycyjnej medycyny chińskiej, wyjaśnia dlaczego warto sięgać po tę potrawę.
Dla alergików wiosna i lato to najbardziej uciążliwy czas w całym roku. Gościem Dzień Dobry TVN był prof. Marek Jutel alergolog z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Odpowiedział na kluczowe dla alergików pytania - co można zrobić, żeby zmniejszyć objawy alergii? Na czym polega odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa i kiedy najlepiej poddać się zabiegom?
Olejki eteryczne wykorzystuje się na wiele sposobów. Można dodawać je do kąpieli, sprawdzają się również, jako odświeżacze powietrza, a kilka kropel dodanych do prania sprawi, że nasze ubrania przejdą pięknym zapachem.
"Chciałem targnąć się na życie".
Sprawdź, czy grozi ci onycholiza paznokci.
Udział krajowych leków w polskim rynku od lat spada. Wypiera je tańsza azjatycka konkurencja. Co nas czeka? Jak zadbać o to, aby nie zabrakło substancji czynnych? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Barbarą Misiewicz-Jagielak, wiceprezes zarządu w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Na terenie Polski wycofano z obrotu cztery popularne leki na nadciśnienie - poinformował Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Polscy naukowcy na czele z prof. dr hab. Marcinem Majką uzyskali preparat skuteczny w blokowaniu promieniowania UV, który jest w 100 proc. naturalny i bezpieczny dla zdrowia.
Na to pytanie odpowiedziała nam dr Sylwia Szcześniewska, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego CMP.
W wyniku ostrego zapalenia wątroby zmarło co najmniej jedno dziecko - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia. Natomiast 17 małych pacjentów wymagało przeszczepu narządu. Jaka jest przyczyna wzrostu zachorowań?
Geny decydują nie tylko o kolorze włosów czy ewentualnych problemach zdrowotnych. Zapisane w nich informacje mówią bardzo dużo o naszym pochodzeniu. Dzięki odpowiednim testom możemy odkryć np. skąd pochodzili nasi przodkowie i z kim możemy być spokrewnieni. Gdzie i jak wykonuje się takie badania? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karoliną Szlęzak, genealogiem.
Liczba przeciwników szczepień rośnie od wielu lat. Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 jeszcze ich przybyło. Jacek Hugo – Bader, reporter, pisarz postanowił przyjrzeć się ludziom, którzy wspierają tzw. ruchy antyszczepionkowe. Tak powstała niezwykła książka "Strażnicy prawdy". O pracy nad nią autor opowiadał w Dzień Dobry TVVN.
W mediach społecznościowych rozpoczyna się właśnie kampania "DQ Plus" Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Do końca roku 14 drag queens będzie mówić o zagrożeniu HIV i profilaktyce zakażenia tym wirusem m.in. na Facebooku, Instagramie i TikToku. O szczegółach akcji w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Electroda, Zicola i doradca ds. HIV/AIDS z Fundacji Edukacji Społecznej, dr Rafał Król.