Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną spowodowaną nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez organizm. Po rozpoznaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbagatelizowanie tego może wywołać powikłania cukrzycy wczesne i późne, które są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Nasz gość - Jerzy Magiera, który zmaga się z cukrzycą od ponad 20 lat, opowiedział nam jak wygląda codzienne życie z tą chorobą.
Nadżerka błony śluzowej macicy to zmiana, którą rozpoznaje się u sporej grupy kobiet. Choć jej wykrycie może się kojarzyć z poważną chorobą, to specjalistycznego leczenia wymaga tylko w wyjątkowych przypadkach. Czym właściwie jest i kiedy interwencja lekarza jest konieczna? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Dominiką Trojnarską, ginekologiem-położnikiem z krakowskiego Centrum Medycznego Superior.
Zgodnie z zaleceniami kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa i wykonać badania profilaktyczne. Niestety nie wszystkie panie mają równy dostęp do specjalistów. Dotyczy to m.in. kobiet z niepełnosprawnościami. Na szczęście dzięki kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie" to ma się zmienić i w kilku miastach w Polsce panie, które mają utrudniony dostęp do ginekologa, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Gdzie i kiedy można wykonać badania?
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Mimo że wczesne wykryte zmiany można bardzo skutecznie leczyć, to niestety spora grupa pań zgłasza się do lekarza zbyt późno. Być może dzięki nowej terapii walka z nowotworem będzie łatwiejsza. Jak działa nowoopracowany lek?
Owoce (i warzywa) powinny stanowić lwią część naszej diety. Są zdrowe i bogate w substancje, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Niestety często są pryskane dla ochrony przed szkodnikami i aby dłużej zachowały trwałość. Jak oczyścić owoce pestycydów? Sprawdzone sposoby w Dzień Dobry TVN pokazywała Kornelia Westergaard, technolog żywienia, biotechnolog, propagatorka zdrowego odżywiania.
Fizjoterapeutka uroginekologiczna Aneta Mirska wylicza, jakie błędy popełniamy i tym samym niszczymy sobie zdrowie.
Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiał w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Piotr Kajfasz.
Sezon na alergię w pełni. Wiele osób cierpi z powodu pylących traw i innych roślin. Co oprócz leków można stosować podczas alergii? O to, które domowe metody leczenia faktycznie działają, zapytaliśmy specjalistę.
Odpowiada na pytanie, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak alergia na wodę?
Zbliża się sezon wakacyjny. Podczas zażywania słonecznych kąpieli należy szczególnie uważać, by nie dostać udaru. Jak się przed nim uchronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak udzielić pierwszej pomocy na plaży? Kiedy musimy zrezygnować ze słońca? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Jakie są objawy choroby? Jak można się zakazić? Czy grozi nam epidemia?
Leczenie choroby nowotworowej to ogromne obciążenie dla organizmu, a stosowana w wielu przypadkach radio- lub chemioterapia wywołuje u pacjentów szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
Dr Rafał Pilch od zawsze wiedział, że będzie lekarzem i jego pacjentami będą przede wszystkim dzieci.
Palenie papierosów i choroby, do których prowadzi nałóg, to problem, z którym zmagają się rządy niemal na całym świecie. Kanadyjskie władze poinformowały właśnie, że znalazły nowy sposób na walkę z uzależnieniem.
Choroba dziecka to dla rodziców ogromne wyzwanie. Bardzo często zdarza się, że bez odpowiedniego wsparcia nie są w stanie zapewnić mu właściwej opieki. Tak jest w przypadku Izy. Rodzice dziewczyny, aby złagodzić ból, którego doświadcza, zdecydowali się założyć zbiórkę w jednym z serwisów. Na leczenie córki chcą uzbierać ok. 100 tysięcy złotych. Jak można im pomóc?
Helenka przyszła na świat z poważną wadą serca. Lekarze, aby uratować życie dziewczynki i dać jej szansę na normalne funkcjonowanie zdecydowali się przeprowadzić nowatorską - na skalę światową - operację.
Bardzo często zlecany przez lekarzy rozmaz krwi wskaże poziom eozynocytów (EOS). Czym są eozynofile i jaką funkcję pełnią w naszym organizmie? Sprawdź, jaki powinien być ich prawidłowy poziom i co oznaczają zbyt wysokie i niskie eozynocyty.
Nawyk przykrywania dziecięcego wózka tetrą należy do dość powszechnych. Tymczasem, zdaniem wielu lekarzy, jest on niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia malucha, ponieważ może wywołać u niego udar cieplny, zwany przez niektórych - pieluchowym. Dlaczego - mimo apeli specjalistów - rodzice nadal stosują takie praktyki?
Przyjęło się uważać, że młoda dziewczyna, która posiada "błonę dziewiczą" jeszcze nigdy nie uprawiła seksu i nie ma doświadczeń seksualnych. Tymczasem prawda jest bardziej skomplikowana, bo "błona dziewicza" wcale nie jest błoną, a do jej "przebicia" może dojść nie tylko w czasie stosunku. Zatem, czym właściwie jest?
Zdaniem naukowców ponad połowa światowej populacji cierpi na aktywny ból głowy. Najczęściej z tą dolegliwością mierzą się kobiety. Jaka jest przyczyna? Jak temu zapobiec?
O skórę latem trzeba odpowiednio zadbać. Szczególnej pielęgnacji będzie potrzebowała cera trądzikowa, której - wbrew obiegowej opinii - słońce wcale nie służy. Zatem, jak ją pielęgnować? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izabelą Bagińska.
Dwuletnia dziewczynka trafiła do szpitala z rozległym oparzeniem na dłoni. Okazało się, że ogromne pęcherze na skórze dziecka wywołał barszcz Sosnowskiego.
Jakie rośliny zaczynają kwitnienie? Sprawdź, jak radzić sobie z alergią.
Olivia Farnsworth ma zaledwie 13 lat i nazywana jest "bioniczną dziewczynką". Nastolatka urodziła się z wadą genetyczną, która sprawia, że nie odczuwa bólu ani głodu.
Sposób odżywiania ma olbrzymi wpływ na to, jak działa nasz organizm. Dzięki zdrowej i prawidłowo opracowanej diecie można złagodzić, a nawet wyleczyć niektóre schorzenia.
Trzustka to narząd, który warunkuje prawidłowe działanie całego organizmu. Zaburzenia jego pracy mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak alarmują lekarze, szybkie wykrycie raka trzustki zwiększa szanse na leczenie. O tym, jakie objawy powinny być dla nas niepokojące oraz jak dbać o ten wyjątkowo istotny narząd powiedział dr hab. n. med. Stanisław Hać. Ostatnio naukowcy poinformowali również o eksperymentalnym leczeniu, które skutecznie powstrzymało postęp zaawansowanego raka trzustki u pacjentki w Stanach Zjednoczonych.
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami to metoda znana od wieków. Kiedyś korzystali z niej starożytni Grecy, a obecnie coraz częściej ich właściwości prozdrowotne wykorzystuje współczesna medycyna. Jakie dolegliwości i schorzenia można leczyć z ich pomocą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mgr Patrycja Adamek, mistrz naturopatii, hirudoterapeuta.
Wyjmowanie ciał obcych z organizmów dzieci jest na porządku dziennym. Lekarze bardzo często usuwają z nosa czy żołądka drobne przedmioty, np. monety, czy klocki. Jednak to, co medycy wyjęli z ciała dziesięciolatka wprawia w osłupienie. Okazało się, że chłopiec miał w pęcherzu moczowym półtorametrowy kabel. Jak się tam znalazł?
Inflacja oraz rosnące ceny energii i gazu uderzają we wszystkich, także w branżę farmaceutyczną. Producenci leków już zapowiadają, że nie da się uniknąć podwyżek i za będziemy płacić jeszcze więcej. W ocenie ekspertów remedium na tę niełatwą sytuację może być wzrost cen leków refundowanych.