Sposób odżywiania ma olbrzymi wpływ na to, jak działa nasz organizm. Dzięki zdrowej i prawidłowo opracowanej diecie można złagodzić, a nawet wyleczyć niektóre schorzenia.
Trzustka to narząd, który warunkuje prawidłowe działanie całego organizmu. Zaburzenia jego pracy mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak alarmują lekarze, szybkie wykrycie raka trzustki zwiększa szanse na leczenie. O tym, jakie objawy powinny być dla nas niepokojące oraz jak dbać o ten wyjątkowo istotny narząd powiedział dr hab. n. med. Stanisław Hać. Ostatnio naukowcy poinformowali również o eksperymentalnym leczeniu, które skutecznie powstrzymało postęp zaawansowanego raka trzustki u pacjentki w Stanach Zjednoczonych.
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami to metoda znana od wieków. Kiedyś korzystali z niej starożytni Grecy, a obecnie coraz częściej ich właściwości prozdrowotne wykorzystuje współczesna medycyna. Jakie dolegliwości i schorzenia można leczyć z ich pomocą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mgr Patrycja Adamek, mistrz naturopatii, hirudoterapeuta.
Wyjmowanie ciał obcych z organizmów dzieci jest na porządku dziennym. Lekarze bardzo często usuwają z nosa czy żołądka drobne przedmioty, np. monety, czy klocki. Jednak to, co medycy wyjęli z ciała dziesięciolatka wprawia w osłupienie. Okazało się, że chłopiec miał w pęcherzu moczowym półtorametrowy kabel. Jak się tam znalazł?
Inflacja oraz rosnące ceny energii i gazu uderzają we wszystkich, także w branżę farmaceutyczną. Producenci leków już zapowiadają, że nie da się uniknąć podwyżek i za będziemy płacić jeszcze więcej. W ocenie ekspertów remedium na tę niełatwą sytuację może być wzrost cen leków refundowanych.
Dzieci ucierpią najbardziej.
Sprawdź zalecenia GIS-u.
Kleszcze już dawno się obudziły i, jak mówią lekarze, od majowego weekendu przyjmowani są pacjenci z objawami boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu. Co gorsza, tego groźnego pajęczaka można spotkać praktycznie wszędzie. Jak się przed nimi chronić? O tym w Dzień Dobry TVN powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Hippopotomonstrosesquippedaliphobia z całą pewnością należy do grupy najdziwniejszych fobii. Strach przed długimi słowami nie zdarza się często, jeżeli jednak już występuje, jest niezwykle uciążliwy dla chorego.
Jak wykonać je samemu w domu?
Laryngolog wyjaśnia, jak na zawsze pożegnać te substancje.
"Ogromne pole do nadużyć".
Skąd wziął się ten irracjonalny trend? Czy jest on bezpieczny? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział lekarz dentysta Tomasz Kupryś.
Amanda ma zaledwie 19 lat i spore kłopoty ze swoim dużym biustem. Piersi Brytyjki są w rozmiarze 100GG i nadal rosną. Nastolatka uważa, że piersi utrudniają jej normalne funkcjonowanie, dlatego rozważa operację.
Rumeysa Gelgi do Księgi Guinessa trafiła jeszcze jako nastolatka. Została wtedy uznana za najwyższą kobietę na świecie. Teraz pobiła kolejny rekord.
- W mojej rodzinie są kobiety wagi - tłumaczy terapeutka Aleksandra Dejewska, która przed laty walczyła z zaburzeniami odżywiania.
- Efekt jest fenomenalny - zapewnia w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczna dr Wanda Baltaza.
O tym, że zanieczyszczenie środowiska przekłada się na nasze zdrowie naukowcy informowali już dawno, jednak niewielu zdawało sobie sprawę z tego, jak realne jest to zagrożenie. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health" jasno pokazują, że smog, skażenie wód i gleb przyczyniło się do śmierci 9 milionów osób na świecie.
Infekcje intymne, choć nie tak często jak u dorosłych kobiet, zdarzają się również u dziewczynek jeszcze przed okresem dojrzewania. Co je wywołuje? Jakie dają objawy? Kiedy konsultacja z lekarzem jest absolutnie konieczna?
Kleszcz gołębi to inaczej obrzeżek. Może być równie niebezpieczny co zwykły kleszcz. Ostrzega przed nim nawet Sanepid. Sprawdź, w jaki sposób można się przed nim chronić i co może powodować jego ugryzienie.
Postmenopauza to stan kobiety po zakończonym procesie przekwitania. Warto zaznaczyć, że dopiero po roku od wystąpienia ostatniej miesiączki można mieć pewność, że doszło do przekwitania.
Syrop pokrzywowy z uwagi na cenne składniki znajdujące się w liściach zioła jest lekarstwem na wiele dolegliwości. O tym, jak zrobić syrop z pokrzywy, powinny dowiedzieć się osoby zmagające się z anemią, słabą odpornością, reumatoidalnym zapaleniem stawów i obrzękami kończyn dolnych.
Badacze przypuszczają, że schorzenie może mieć związek z przechorowaniem COVID-19.
Czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby nowotworowej, jest wiele. Najnowsze ustalenia kanadyjskich badaczy pokazują, że jednym z nich może być miejsce zamieszkania. Mieszkańcy jakich regionów są bardziej narażeni na wystąpienie zmian w płucach czy mózgu? Naukowcy swoje wnioski opublikowali w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health".
"To coś, o czym bardzo mało się mówi".
Wiele warzyw, które kiedyś bardzo często gościły w polskiej kuchni, nagle przestaje się w niej pojawiać. Niektóre z nich po pewnym czasie znów wracają do łask. Właśnie tak jest z pasternakiem zwyczajnym.
Niekiedy jedyną szansą dla pacjentów jest operacja bariatryczna.
Jesteś ciągle bez sił? Możesz cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia. To skomplikowana choroba, która bardzo negatywnie wpływa na jakość życia. Jak ją odróżnić od zwykłego przemęczenia? Czy może być groźna dla zdrowia? Jak z nią walczyć? O tym rozmawialiśmy z dr. Pawłem Zalewskim.
Długie godziny, które spędzamy przed ekranem komputera czy telefonu sprawiają, że nasz wzrok systematycznie się pogarsza. Na szczęście współczesna medycyna potrafi naprawić to, co zepsuł nasz styl życia. Osobom, które mają problemy ze wzrokiem, poleca się usunięcie zniszczonej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Na czym polega ten zabieg? Kiedy można go wykonać?
8 maja punktualnie o 13.00 w największych miastach na całym świecie rozpoczął się niezwykły bieg.