Ekstrakt z aloesu ze względu na swoje prozdrowotne właściwości bardzo często wchodzi w skład kosmetyków czy suplementów diety. Tymczasem zespół ekspertów działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS jest zdania, że wyciąg z liści aloesu może wykazywać działanie toksyczne. Dodatkowe naukowcy wskazali jeszcze cztery związki, które mają działanie rakotwórcze i nigdy nie powinny się znaleźć w suplementach diety. Co trafiło na listę?
Świat nie poradził sobie jeszcze z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, a badacze ze Stanów Zjednoczonych informują o nowym wirusie odzwierzęcym, który może być groźny dla ludzi.
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to przypadłość, która dotyczy od 8 do 31 proc. populacji ludzi na całym świecie. Co wywołuje bruksizm u najmłodszych i jak skutecznie go leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Anna Widmańska-Grzywaczewska - specjalista ortodonta z Zakładu Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Sprzątanie domu nigdy nie było tak proste i lekkie. To koniec ciężkich sprzętów, plączących się kabli i wiecznego niezadowolenia. Jeśli marzysz o skutecznie wysprzątanych powierzchniach, nawet tych, do których trudno dotrzeć, znamy na to sposób. Ten inteligentny odkurzacz bezprzewodowy nie tylko wyczyści najdrobniejszy kurz, ale także pozbędzie się sierści zwierząt.
Wskaźnik BMI wykorzystywany jest w medycynie od wielu lat. Na jego podstawie określało się, czy dana osoba ma właściwą masę ciała. Pozwalał także szacować ryzyko rozwoju schorzeń towarzyszących otyłości.
W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dr n. med. Anną Marią Ambroziak.
Na powiększenie piersi poprzez wszczepienie implantów decyduje się ogromna grupa kobiet. Mimo że metoda jest bardzo popularna, to pojawiają się głosy, że implanty mogą się przyczynić do rozwoju raka piersi. Czy faktycznie? Głos w tej sprawie zaprała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków.
Badacze nie mają wątpliwości.
"To nie jest program, na którym można coś wygrać".
"Ogólny stan pacjenta jest doskonały"
Przygotowanie dietetyczne do kolonoskopii to jeden z ważniejszych czynników wpływających na jakość badania. Niezmierne ważne jest przestrzeganie zasad żywieniowych, które jasno określają, co jeść przed kolonoskopią. Złe przygotowanie może spowodować powikłania oraz konieczność powtórzenia badania.
Lekarze zauważają tendencję wzrostową rozpoznawania raka jelita grubego wśród osób poniżej 50. roku życia. Jak stwierdziła wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska Iga Rawicka, 45-latek ma dziś takie samo ryzyko zachorowania, jak 50-latek 10 lat temu. Dlaczego chorują coraz młodsze osoby?
Dawcą szpiku może zostać każdy w wieku 18–55 lat, pod warunkiem, że jest zdrowy. Lista przeciwwskazań uniemożliwiających zostanie dawcą szpiku została opisana m.in. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku. Przedstawiamy historie Kamila Golla, który był biorcą szpiku i Rafała Zemke - dwukrotnego dawcy szpiku.
Nalewka z jarzębiny bywa nazywana również jarzębiakiem. Ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy, a ponadto owoce samej jarzębiny mają znacznie więcej witaminy C niż cytrusy i karotenu niż marchewka. Sprawdź nasz przepis.
Szacuje się, że w Polsce na otyłość choruje ponad 8 milionów dorosłych Polaków. Okazuje się, że w 95 proc. w ogóle nie jest leczonych. Dlaczego tak się dzieje? Jak powinna przebiegać kuracja? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra.
Z pomocą przychodzi metoda LSD. Kilka cennych wskazówek na jej temat przekazał w Dzień Dobry TVN trener oddechu Piotr Mencina.
Sok z aronii znany jest z dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Owoce, na bazie których powstaje napój, zawierają wiele witamin, a także przeciwutleniacze i minerały. Same w sobie charakteryzują się cierpkim i gorzkim smakiem, jednak doskonale nadają się do przetwarzania. Jak zrobić sok z aronii, by móc cieszyć się jego smakowymi i prozdrowotnymi walorami?
O czym świadczy zbyt niski, a o czym zbyt wysoki poziom TSH? O tym w studio Dzień Dobry TVN mówiła lek. med. Magdalena Jagiełło, endokrynolog.
Poznaj zalecenia ratowników medycznych.
Przez pandemię większość z nas przeszła na pracę zdalną. Część do tej pory z niej nie wyszła. Siedzenie towarzyszy nam przez większość dnia, co nie zadowala naszego kręgosłupa. Jak go nie zepsuć do końca, a spróbować naprawić? O tym porozmawialiśmy z fizjoterapeutą Michałem Dachnowskim i pasjonatem technologii Konradem Koterbą.
Według brytyjskich badaczy z Uniwersytetu w Exeter, aby uzyskać najbardziej miarodajny pomiar ciśnienia tętniczego, należy mierzyć je na obu rękach, a następnie wziąć pod uwagę wyższą wartość pomiaru. W Dzień Dobry TVN o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy lek. Jakuba Kosmę Rokickiego z Kliniki Kardiologii WUM.
O szczegółach akcji porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim.
Na chorobę Hashimoto, inaczej – przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy - najczęściej zapadają kobiety. Swoją nazwę schorzenie wzięło od japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto, który był autorem jego pierwszego opisu.
Wystarczy 10 sekund, by dowiedzieć się, jaki jest nasz stan zdrowia. Prosty test sprawdzający naszą równowagę pozwoli także ocenić ryzyko przedwczesnej śmierci. Na czym dokładanie polega?
Widok lawendowych pól ma w sobie kojącą moc. Drobne fioletowe kwiaty niosą ze sobą jednak dużo więcej niż romantyczne piękno i tajemniczość. Ma one także niezwykłe właściwości. O swoim lawendowym raju oraz o zastosowaniu tej zjawiskowej rośliny, opowiedziały aktorka Natalia Klimas i dziennikarka Agnieszka Cegielska.
Ogłoszenie przez Ministerstwo Zdrowia refundacji najdroższego leku świata, jak nie bez powodu nazywana jest Zolgensma, obudziło wielkie nadzieje w rodzicach chorych dzieci. Niestety, nie na długo.
Progesteron jest żeńskim hormonem, którego stężenie zależy od etapu cyklu miesiączkowego.
To, jacy jesteśmy i jak wyglądamy, w dużej mierze zależy od naszych genów. Połowę z nich dostajemy od każdego z rodziców. Czy zatem stanowimy mieszankę cech matki i ojca? Czy mamy coś, co jest tylko nasze? O tym rozmawialiśmy z prof. dr hab. Ewą Bartnik - genetykiem, profesor biologii, popularyzatorką nauki z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Silny ból głowy u pociechy to objaw, którego z pewnością nie zlekceważy żaden rozsądny rodzic. Mogłoby się wydawać, że lekarzy również powinna zaniepokoić taka dolegliwość u małego dziecka. Tymczasem nasze wyobrażenia bardzo często rozmijają się z rzeczywistości. Przekonał się o tym ojciec 9-letniego chłopca, który z takim problemem zgłosił się z synem do lekarza. Zamiast udzielić mu pomocy, kazano mu czekać na oddziale ratunkowym.