Nie znasz się na grzybach? Pokaż swoje zbiory ekspertom

Gdzie szukać pomocy, jeśli nie znamy się na grzybach?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?
Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Najcenniejsze grzyby polskich lasów
Najcenniejsze grzyby polskich lasów
Idziemy na grzyby
Idziemy na grzyby
Grzyby są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Nie wszystkie jednak nadają się do spożycia. Osoby niepotrafiące rozpoznać, który okaz jest jadalny, a który nie, mogą skorzystać z pomocy klasyfikatora grzybów leśnych. Kto to jest?

Czym zajmuje się klasyfikator grzybów leśnych?

Początkujący grzybiarze, niepewni tego, co mają w koszyku, mogą skorzystać ze wsparcia klasyfikatora grzybów leśnych. Taka osoba ma odpowiednią wiedzę, uprawnienia i pomoże odróżnić okazy jadalne od trujących. Warto dodać, że taka usługa jest darmowa.

Natalia Wine, klasyfikatorka grzybów leśnych, wyznała, że - jeśli jest ładna pogoda - w weekendy odwiedza ją kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób.

Klasyfikator grzybów leśnych - jakie błędy najczęściej popełniają grzybiarze?

Wielu grzybiarzy uważa, że okazy, które mają od spodu gąbkę, są jadalne. Tymczasem nie jest to prawda i w przypadku takich grzybów trzeba zachować ostrożność. Zdarza się, że ktoś uznaje trującego grzyba za kanię. - Kanię jest łatwo odróżnić na kilka sposób. Przede wszystkim kania ma ruchomy pierścień. Ma także pustą nóżkę - powiedziała Natalia Wine. W rozpoznaniu tego grzyba pomoże także zapach. - Kania ma przepiękny grzybowo-orzechowy zapach - dodała nasza rozmówczyni.

Warto dodać, że ten sam rodzaj grzyba - w zależności od tego, gdzie rośnie - może wyglądać inaczej. Jak duża może być różnica? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości