Czym zajmuje się klasyfikator grzybów leśnych?
Początkujący grzybiarze, niepewni tego, co mają w koszyku, mogą skorzystać ze wsparcia klasyfikatora grzybów leśnych. Taka osoba ma odpowiednią wiedzę, uprawnienia i pomoże odróżnić okazy jadalne od trujących. Warto dodać, że taka usługa jest darmowa.
Natalia Wine, klasyfikatorka grzybów leśnych, wyznała, że - jeśli jest ładna pogoda - w weekendy odwiedza ją kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób.
Klasyfikator grzybów leśnych - jakie błędy najczęściej popełniają grzybiarze?
Wielu grzybiarzy uważa, że okazy, które mają od spodu gąbkę, są jadalne. Tymczasem nie jest to prawda i w przypadku takich grzybów trzeba zachować ostrożność. Zdarza się, że ktoś uznaje trującego grzyba za kanię. - Kanię jest łatwo odróżnić na kilka sposób. Przede wszystkim kania ma ruchomy pierścień. Ma także pustą nóżkę - powiedziała Natalia Wine. W rozpoznaniu tego grzyba pomoże także zapach. - Kania ma przepiękny grzybowo-orzechowy zapach - dodała nasza rozmówczyni.
Warto dodać, że ten sam rodzaj grzyba - w zależności od tego, gdzie rośnie - może wyglądać inaczej. Jak duża może być różnica? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Grzyby filarem zdrowej diety. "Wspomagają leczenie chociażby takich chorób jak nowotwory"
- Przez te popularne błędy kurki tracą swoje właściwości. Jak zatrzymać w nich to, co najlepsze?
- Owoce żurawiny w codziennej diecie. Dlaczego warto po nie sięgać?
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN