Jaka pora na kolację jest najlepsza? Badacze mają ciekawe ustalenia

kobieta, która je
O której należy jeść kolację?
Źródło: Silke Woweries/Getty Images
O której godzinie zjeść ostatni posiłek w ciągu dnia? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Niektórzy sądzą, że jedzenie po 18.00 jest niewskazane. Inni przekonują, że kolację można zjeść najpóźniej dwie godziny przed snem. Najnowsze badania pokazują, że obie te tezy są błędne. Zatem, o której wolno nam sięgnąć po ostatni posiłek?

O której godzinie zjeść kolację?

Specjaliści Brigham and Women's Hospital postanowili sprawdzić, o której zjeść ostatni posiłek w ciągu dnia, aby nasz organizm jak najwięcej na tym skorzystał. W tym celu naukowcy zaprosili do eksperymentu 16 pacjentów z nadwagą. Badanych podzielono na dwie grupy. Członkowie pierwszej mieli spożywać posiłki o 9.00, 13.00 i 17:00. Drugiej odpowiednio cztery godziny później, czyli o 13:00, 17:00 i 21:00.

Porady dietetyków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Okazało się, że osoby z drugiej grupy miały znacznie niższe stężenie leptyny, czyli hormonem sytości. Wytwarzany jest on wtedy, gdy jesteśmy najedzeni. Co ciekawe, badanie pokazało, że późne jedzenie sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Do tego organizm wolniej spala kalorie. Tym samym wariant, którego trzymała się pierwsza grupa, wydaje się być korzystniejszy dla naszego zdrowia.

Czy pory posiłków mają znaczenie?

Do ciekawych wniosków doszli również badacze z San Diego. Specjaliści wzięli pod lupę sposób odżywiania 137 miejscowych strażaków. Mundurowi zostali poproszeni o to, żeby wszystkie posiłki spożywali w ciągu 10 godzin. Ci, którym się to udało, mogli się pochwalić znaczne lepszymi wynikami badań. Mieli niższe stężenie złego cholesterolu oraz glukozy we krwi. Ich ciśnienie tętnicze się ustabilizowało, do tego cieszyli się też lepszym samopoczuciem.

Warto dodać, że autorzy badania dali strażakom wolny wybór, co do dziesięciogodzinowego okienka żywieniowego, tym samym nie miało znaczenia, czy ostatni posiłek zjedli o 17.00 czy o 20.00. Mimo że poczynione obserwacje wydają się być obiecujące, to specjaliści podkreślają, że nie ma mowy o żadnej rewolucji w sposobie odżywiania. Kluczowe są zdrowe nawyki żywieniowe i rozsądek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: zdrowie.wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Silke Woweries/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana