Katar dokucza nam o każdej porze roku, ale w sezonie jesienno-zimowym - szczególnie. Jak poradzić sobie z niechcianą wydzieliną i zatkanym nosem? O domowe sposoby, które przyniosą nam ulgę, zapytaliśmy Marcina Korczyka, farmaceutę znanego jako "Pan Tabletka".
Złote mleko z kurkumy ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. To forma naturalnego antybiotyku o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, dezynfekującym i uśmierzającym ból. Poznaj właściwości kurkumy, przepis na złote mleko i efekty jego stosowania.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Karolinę i Macieja Szaciłło, którzy podzielili się z nami swoimi przepisami na domowe syropy na przeziębienie. Oprócz syropu z cebuli, Karolina i Maciej proponują też syrop z chrzanu, czosnku czy czarnuszki. Sprawdź, jak je przygotować i cieszyć się zdrowiem!
Diana ma za sobą operacje, które dosłownie i w przenośni postawiły ją na nogi.
Przeziębienie może dopaść nas w każdej chwili. Jak sobie z nim szybko poradzić? Świetnym sposobem na przeziębienie jest czosnek, a najlepiej z innymi warzywami i owocami! Poznaj sprawdzone sposoby na wykorzystanie czosnku.
Krótszy okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Taki zapis znalazł się w nowelizacji ustawy, którą uchwalił Sejm. Jak wyjaśniał wiceminister rodziny Stanisław Szwed, celem tej zmiany jest uszczelnienie systemu i oszczędności.
Maść przeciwbólowa dla dzieci to rzadkość. W większości przypadków zastępują ją bezpieczne i delikatne tabletki lub czopki. Po maść przeciwbólową dla dzieci sięga się właściwie tylko w przypadku urazu mechanicznego (a konkretnie stłuczeń). Warto pamiętać, że w przypadku stłuczenia, zanim sięgniemy po maść dla dziecka, trzeba upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia skóry.
"To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy"
Prawdopodobnie także w Polsce.
Oprócz COVID-19 mogą nam grozić inne wirusy.
Ministerstwo Zdrowia zmodyfikowało Narodowy Program Szczepień. Zmiany, które wchodzą w życie w poniedziałek 3 stycznia dotyczą schematów mieszania ze sobą szczepionek przeciwko COVID-19.
Czy to, jaki alkohol lubimy najbardziej, zdradza naszą osobowość? W ocenie włoskich i australijskich badaczy tak właśnie jest. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że miłośnicy wina są bardziej towarzyscy. Jacy są piwosze, a jacy amatorzy trunków na bazie spirytusu?
Każdy ma swój sposób na walkę z przykrymi skutkami nadmiernie suto zakrapianej imprezy. Prawdopodobnie będzie musiał przy nim pozostać. Badacze z King’s College London oraz South London and Maudsley NHS Foundation Trust przeprowadzili przegląd prac naukowych poświęconych skuteczności różnych substancji na kaca. Informują na łamach czasopisma "Addiction", że praktycznie brak wiarygodnych dowodów na skuteczne działanie którejkolwiek z nich.
Pan Wojciech od wielu lat nosił okulary. Kiedy jego wzrok zaczął się jeszcze bardziej pogarszać i utrudniać wykonywanie codziennych czynności, mężczyzna zdecydował się na zabieg wymiany soczewki. Na czym on polega i kiedy można go wykonać?
Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne i założenie aparatu na zęby. Jakie są rodzaje aparatów? Które stosuje się u dzieci, a które u dorosłych? Ile może kosztować leczenie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Wasiluk, lekarzem stomatologiem, ortodontą i autorką bloga "Mama ortodonta".
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie stosunku studentów do szczepień. Pytania zadawano w ostatnim tygodniu listopada. Analiza ankiet wskazuje, że około 75 proc. polskich studentów zaszczepiło się przeciwko COVID-19, a trochę ponad połowa, zamierza przyjąć dawkę przypominającą.
Przewianie sprzyja przeziębieniu, od siedzenia na zimnej posadzce można mieć problemy z układem moczowym, a aloes wyleczy trądzik. Te prawdy powtarzane są od wieków i większość z nas w nie wierzy. Które z nich są tylko ludowymi bajaniami, a w których jest ziarno prawdy? Na ten temat rozmawialiśmy z Joanną Pietroń, internistką.
Coraz więcej dzieci z ciężką kwasicą ketonową trafia na oddziały diabetologiczne i OIOM-y. Dotyczy to także najmłodszych pacjentów, nawet rocznych. Czy ten wzrost może mieć związek z pandemią? Co łączy COVID-19 i cukrzycę?
Infekcja wirusowa może aktywować w organizmie mechanizmy, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy. Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy takie zagrożenie niesie za sobą również zakażenie koronawiruem SARS-CoV-2?
Na raka endometrium, czy raka trzonu macicy stale rośnie. Szacuje się, że w 2020 roku zachorowało na niego ponad 7 tysięcy Polek. Jak go leczyć? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Moksybucja to jedna z najstarszych metod leczenia naturalnego na świecie. Na czym dokładanie polega? Kiedy się ją stosuje i w łagodzeniu jakich dolegliwości pomaga? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Sprawdź porady lekarza.
Choć dziki majeranek można spotkać wyłącznie w Turcji i na Cyprze, warto zastanowić się nad zasadzeniem rośliny w swoim ogrodzie. Jego uprawa nie jest zbyt wymagająca, dlatego tym bardziej warto bliżej przyjrzeć się, jakie właściwości skrywa to ziele. Sprawdź, jak powinna wyglądać uprawa i na co pomaga majeranek? W jakiej formie przyjmować roślinę na przeziębienie i na wzdęcia?
Stres ma olbrzymi wpływ na działanie całego naszego organizmu. Czasem zdarza się, że jego nadmiar odczuwają również kobiece piersi. W jaki sposób? Dr Małgorzata Nowicka wyjaśnia, na co Polki powinny zwrócić szczególną uwagę przed wizytą u ginekologa.
Japońscy naukowcy testują na myszach szczepionkę, której celem jest wyeliminowanie komórek odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Jeśli próby się powiodą, może być to milowy krok w leczeniu cukrzycy, osteoporozy i chorób stawów. Pierwsze wyniki są obiecujące.
Są wytyczne Ministerstwa Zdrowia.
Sprawdź, jak zarejestrować i umówić wizytę.
Otyłość wymaga specjalistycznego leczenia. Od pewnego czasu mówi się, że w walce z nią pomocna może być terapia hormonalna. Kiedy wskazane jest jej stosowanie?
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 znajduje się w Polsce. Jak bardzo szkodzi nam smog? Jak chronić przed jego szkodliwym wpływem swoją skórę. Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, specjalistą dermatologiem.
Prędzej czy później w życiu każdego z nas pojawia się sytuacja, w której trzeba iść do lekarza, którego niekoniecznie lubimy. Dla jednych będzie to dentysta, dla innych ginekolog czy urolog. Sprawdziliśmy, co można usłyszeć w gabinecie oraz zapytaliśmy Rzecznika Praw Pacjenta o to, czego medykom mówić nie wolno i co zrobić, kiedy już padną niecenzuralne słowa.