Sól morska do nosa w formie wodnego roztworu to świetny specyfik zwalczający katar. Ze względu na swoje łagodne działanie może być stosowany przez osoby zmagające się z alergiami, kobiety w ciąży, a nawet niemowlęta. Jak działa sól morska do nosa dla dzieci i dorosłych i kiedy warto po nią sięgnąć?
Sól morska do nosa wykorzystywana jest zarówno w leczeniu kataru, jak również zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych czy łagodzeniu nieprzyjemnych objawów alergii. Dostępna jest jako roztwór wody morskiej, który występuje w dwóch postaciach: izotonicznej i hipertonicznej. Bez względu na to, który specyfik się wybierze, jednego można być pewnym – sól morska do nosa dla niemowląt i dorosłych jest w zupełności bezpieczna.
Jakie działanie ma sól morska do nosa?
Roztwór soli morskiej do nosa zawiera wiele cennych składników mineralnych. Wśród nich warto wymienić chociażby wapń, potas, sód, selen czy magnez. Dzięki bogactwu korzystnych dla zdrowia pierwiastków, a także właściwościom oczyszczającym i nawilżającym, sól morska do nosa pomaga w usunięciu zanieczyszczeń, takich jak pył, kurz czy alergeny oraz w łagodzeniu podrażnień błon śluzowych.
Dostępny w aptekach izotoniczny roztwór soli morskiej do nosa wyróżnia się posiadaniem ciśnienia osmotycznego identycznego z tym, jakie występuje w organizmie. Specyfik nadaje się więc idealnie do oczyszczania i nawilżania nosa podczas codziennej pielęgnacji. Z kolei roztwór hipertoniczny charakteryzuje się wyższym ciśnieniem osmotycznym. Sól morska do nosa w tej postaci pozwala na zmniejszenie obrzęku błony śluzowej, który pojawia się podczas infekcji.
Kiedy warto stosować sól morską do nosa?
Sól morska do nosa sprawdzi się w przypadku kataru związanego z przeziębieniem, grypą i infekcjami górnych dróg oddechowych, takimi jak zapalenie gardła czy zatok. W trakcie choroby, pacjenci bardzo często skarżą się na zalegającą w przewodach nosowych wydzielinę, która utrudnia oddychanie, obniża komfort życia i ma negatywny wpływ na ogólne samopoczucie. W takim przypadku, zastosowanie soli morskiej do nosa może złagodzić nieprzyjemne objawy i pomóc w powrocie do zdrowia. Preparat stosunkowo szybko przynosi ulgę, a przy tym nie powoduje skutków ubocznych. To ważna informacja zwłaszcza dla kobiet, które spodziewają się dziecka. Sól morska do nosa w ciąży jest bowiem w zupełności bezpieczna, w związku z czym przyszłe mamy mogą sięgnąć po nią bez obaw. To samo dotyczy również dzieci. Sól morska do nosa dla niemowląt może być stosowana nawet tuż po urodzeniu.
Roztwór soli morskiej do nosa polecany jest także osobom zmagającym się z tzw. katarem siennym, który ma podłoże alergiczne. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie nosa, kichanie czy łzawienie oczu. Symptomy te uprzykrzają życie i powodują duży dyskomfort. Na szczęście, można je złagodzić poprzez zaaplikowanie soli morskiej do nosa. Specyfik bardzo dobrze oczyści błonę śluzową i zniweluje jej podrażnienia, a dzięki neutralnemu dla organizmu składowi nie wywoła kolejnej reakcji uczuleniowej. Co ważne, alergicy powinni stosować specjalne preparaty. Na rynku dostępna jest sól morska do nosa bez konserwantów, za to z dodatkiem manganu, która polecana jest właśnie osobom ze skłonnością do alergii. Najlepiej zapytać o nią farmaceutę, który zaproponuje odpowiedni produkt.
Jak bezpiecznie przyjmować leki?
Jak bezpiecznie przyjmować leki?
Sól morską do nosa warto również stosować jako element higieny i pielęgnacji. Ze względu na jej naturalny skład, można jej używać codziennie. Polecana jest zwłaszcza w przypadku przesuszenia śluzówki nosa, które może być spowodowane przebywaniem w pobliżu szkodliwych substancji czy dymu papierosowego, a także sezonem grzewczym, podczas którego powietrze w pomieszczeniach jest wyjątkowo suche. Oprócz tego, sól morska do nosa stanowi doskonały środek profilaktyczny, który pozwala uniknąć infekcji górnych dróg oddechowych.
Sól morska do nosa dla niemowląt i starszych dzieci
Sól morska do nosa dla dzieci jest bezpieczna i nie powinna powodować niepożądanych skutków. Jeśli chodzi o roztwór izotoniczny, nie istnieją ograniczenia wiekowe związane z jego stosowaniem. W aptekach dostępna jest sól morska do nosa dla noworodka, którą można zaaplikować już kilka dni po urodzeniu się dziecka. Tego typu preparaty nie zawierają konserwantów i są często wzbogacone miedzią, dzięki czemu wyróżniają się właściwościami bakteriobójczym.
Co istotne, sól morska do nosa dla niemowląt powinna być aplikowana delikatnie i z wyczuciem. Aby mieć pewność, w jaki sposób to zrobić, należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Po wpuszczeniu soli morskiej do nosa niemowlaka można ułożyć go na brzuchu lub boku. Dzięki temu, wydzielina swobodnie spłynie.
W przypadku soli morskiej do nosa dla noworodka i starszych maluchów, warto zwrócić uwagę na aplikator produktu. Na rynku dostępne są dozowniki o różnej wielkości i kształcie, a wybór preparatu przeznaczonego specjalne dla dzieci ułatwi podawanie produktu.
Sól morska do nosa dla dzieci sprawdzi się w wielu sytuacjach. Można ją stosować zarówno w przypadku alergii i infekcji, jak również do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy delikatna śluzówka nosa maluchów narażona jest na przesuszenie.
Zobacz także:
- Laparotomia zwiadowcza – jak się do niej przygotować?
- Jaka ilość kawy korzystnie wpływa na nasze serce? Badacze znają odpowiedź
- Kilkumiesięczna Matylda potrzebuje operacji. "To jedyna szansa, aby ją uratować, inaczej umrze"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Onfokus/Getty Images