Jak picie kawy wpływ na układ krążenia?
Analizy naukowców z Instytutu Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie objęły dane zbierane przez 11 lat. Uwzględniono w nich obserwacje niemal 469 tysięcy osób, którym na początku badania nie doskwierały choroby serca i układu krążenia. Steffen Petersen z londyńskiego Queen Mary University, który koordynował prace, stwierdził, że jak na razie nie pojawiły się obszerniejsze badania dotyczące wpływu picia kawy na pracę serca i układu krążenia. Spośród osób, które spożywały kawę w umiarkowanych ilościach - od pół do trzech filiżanek - ryzyko śmierci było niższe o 12 proc. w porównaniu z osobami, które wcale nie spożywają tego napoju. Z kolei ryzyko zgonu z powodu problemów sercowo-naczyniowych było o 17 proc. niższe, a ryzyko udaru o 21 proc. - poinformował Uniwersytet Semmelweisa na Węgrzech, powołując się na swoją doktorantkę Judit Simon - główną autorkę badań.
Dzięki badaniom rezonansem magnetycznym udało się sprawdzić, czy regularne spożywanie kawy wpływa na strukturę i pracę serca. Okazało się, że picie tego napoju w umiarkowanej ilości jest korzystne dla serca - zaznaczył dyrektor Kliniki Obrazowania Medycznego na Uniwersytecie Semmelweisa Pal Maurovich-Horvat.
Stwierdzono także, że kawa zawiera minerały i przeciwutleniacze, które mogą zmniejszać u pijącego ten napój ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę typu drugiego i demencję. Naukowcy zauważyli, że dzięki zawartości kofeiny, która ma właściwości tłumiące apetyt, mniej ludzi może cierpieć z powodu otyłości. Jak zwrócił uwagę Maurovich-Horvat, wśród osób pijących więcej niż trzy filiżanki dziennie nie stwierdzono wymienionych pozytywnych zależności, ale też nie zaobserwowano zależności negatywnych.
Wszystko o kawie
Która kawa jest najzdrowsza?
Stypendystka Queen Mary University Zahra Raisi-Estabragh zaznaczyła, że warto zwrócić uwagę na to, jaką kawę się pije. - O ile stwierdziliśmy zależność między spożywaniem umiarkowanych ilości kawy mielonej a spadkiem ryzyka zgonu, o tyle nie zauważyliśmy tego u osób pijących regularnie kawę instant. Przyczyny należy prawdopodobnie upatrywać w sposobie przetwarzania obu typów kawy, bo można w nich znaleźć inne substancje chemiczne - zaznaczyła.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Zobacz także:
- Opuncja figowa - właściwości prozdrowotne, odchudzanie
- 31-latek po przeszczepie narządów szyi odzyskuje głos. "To było jak sen"
- Psychodeliki nadzieją medycyny? "Nie uratują świata, ale mogą uratować jednostki"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images