Antybiotyki w wielu sytuacjach ratują nam życie. Zdarza się jednak, że często sięgamy po nie za szybko, nie czekając, aż organizm samodzielnie poradzi sobie z infekcją. Nowe badania w Szwecji donoszą, że częste stosowanie antybiotyków o 17 proc. zwiększa ryzyko zachorowanie na nowotwór jelita grubego u obu płci.
Marzena Michalec w ramach Fundacji "Kobieta w Biegu" od 6 lat organizuje największy polski cykl biegów "Pier(w)si w biegu", który promuje aktywność i profilaktykę raka piersi. O swojej inicjatywie opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
Jesień zbliża się wielkimi krokami, a pogoda za oknem już teraz nie rozpieszcza. Dlatego to ostatni dzwonek, by zadbać o swoją odporność i nie dać się przeziębieniom. O to, jak zrobić to w odpowiedni sposób porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agnieszką Cegielską, propagatorką naturalnego, zdrowego stylu życia.
Otyłość to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Co gorsza, problemy z wagą mają również młode osoby. Jedną z nich jest trzynastoletni Tomek. Jak wygląda jego walka ze zbędnymi kilogramami? Gdzie udało mu się znaleźć specjalistyczną pomoc? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest możliwe dzięki skomplikowanym procesom biochemicznym, które odbywają się we wnętrzu każdej komórki w ciele człowieka. Jednym z nich jest glikoliza, czyli wytwarzanie energii z dostarczonej glukozy.
Badania pokazują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Problem jeszcze bardziej się nasilił w czasie pandemii. Jak to zmienić? Co zrobić, aby wyrobić w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Grażyną Spychałowicz-Brol, lekarzem rehabilitacji medycznej i pediatrą oraz Leszkiem Klimasem, specjalistą ds. zdrowego żywienia i walki z otyłością.
Osób, które doświadczają kryzysu psychicznego, jest coraz więcej. W powrocie do zdrowia pomagają im tzw. asystencji zdrowienia. Kim są i kto może nim zostać? Jak skorzystać z ich pomocy? Na ten temat rozmawialiśmy z Beatą Walter, wiceprezes Fundacji Leonardo.
Początek jesieni i zima to czas, kiedy samopoczucie wielu ludzi znacznie się obniża. Chandra często daje się mocno we znaki, odbiera chęć do działania i dobry humor. Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak sobie z nią poradzić.
Szczepienie na ospę to właściwie jedyny sposób, aby uniknąć zachorowania na ospę wietrzną lub półpasiec. Wirus wywołujący te choroby jest tak zakaźny, że praktycznie każdy kontakt z nim osoby nieszczepionej, która jeszcze nie przeszła choroby, skutkuje zakażeniem. Co ważniejsze, osoba, która już przeszła ospę, może w efekcie zarażenia zachorować na bardzo bolesny półpasiec. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych warto rozważyć szczepienie na ospę.
Z danych Eurostat z 2020 r. wynika, że średnia tzw. oczekiwana długość życia w Polsce jest wciąż o trzy lata krótsza, niż w Unii Europejskiej. Główne przyczyny zgonów to choroby układu krążenia i nowotwory. Jak to zmienić?
Aleksandra Florkowska od trzech lat walczy z anoreksją. Siły w zmaganiach z chorobą dodają jej media społecznościowe, gdzie wspiera inne osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania. - Chcę im pokazać, że wszystko zależy od nas samych, że to tylko my możemy nad tym panować - tłumaczy Ola.
Bogumiła Rozkosz to nauczycielka, która z powodu braków w uzębieniu zdecydowała się na protezę. Niestety po jakimś czasie zaczęła mieć z nią wiele problemów. Aby się ich pozbyć, poprosiła o pomoc specjalistów z Malo Clinic. Dzięki zastosowanej przez nich metodzie, kobieta znowu może się szeroko uśmiechać.
Mimo że szczepionki przeciwko COVID-19 są już dostępne i można się zaszczepić niemal "od ręki" to pandemia nie zwalnia. Badacze mówią, że możemy się spodziewać czwartej, a nawet piątej fali zakażeń. Aby uniknąć takiego scenariusza, niektóre kraje chcą podać swoim obywatelom trzecią dawkę szczepionki. Czy to pomoże zatrzymać koronawirusa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Falem, prezesem Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Piołun posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz łagodzące bóle menstruacyjne. Można go stosować wewnętrznie w postaci naparu lub zewnętrznie nacierając nim skórę. Piołun znajduje również zastosowanie w kuchni do przygotowywania napojów alkoholowych, np. nalewek.
Problem zatkanego ucha to jeden z częstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do otolaryngologa. Przyczyn zatkanych uszu jest wiele, a do najczęstszych należy zatkanie przewodu słuchowego zewnętrznego zalegającym czopem z woskowiny.
Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zawsze pojawia się krwawienie? O czym świadczy brak krwawienia i czy należy się tym martwić? Warto rozwiać te wątpliwości.
Kassidy Pierson ma 27 lat i choruje na czerniaka. Niestety choroba jest już tak zaawansowana, że lekarze nie potrafią jej pomóc. Kobieta jest zdania, że gdyby nie zwlekała z wizytą u specjalisty mogłaby pokonać nowotwór. Teraz za pośrednictwem mediów społecznościowych zachęca do badania znamion i apeluje, aby nie ignorować niepokojących zmian.
Zaćma to choroba oczu, która często prowadzi do ślepoty, na szczęście obecnie można temu zapobiec. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja. Po niej należy szczególnie zadbać o oczy w okresie rekonwalescencji. Sam zabieg jest krótki, a pacjenci zwykle szybko wracają do domu, muszą się jednak liczyć z tym, że rekonwalescencja może trwać nawet 1,5 miesiąca.
Jak dowiodły najnowsze badania, statyny mogą odgrywać znaczącą rolę w leczeniu najgroźniejszej odmiany nowotworu piersi - potrójnie ujemnego raka sutka TNBC. Doświadczenie było przeprowadzone przez University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston przy współpracy z Baylor College of Medicine, a brała w nim udział Polka - Małgorzata K. Nowakowska.
Wdowi garb to schorzenie, na które ostatnio uskarża się coraz więcej osób. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy długo pracują za biurkiem, przy komputerze i mało się ruszają. Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim poradzić? Jak sprawić, by plecy były zdrowe?
Wakacje powinny być czasem beztroski i nicnierobienia. Tymczasem część z nas, zamiast odpoczywać i cieszyć się wolnymi dniami, wpada w tryb "zadaniowy". Skąd się bierze przekonanie, że nawet na wakacjach "musimy" coś robić? Jak naprawdę zrelaksować się na urlopie i nabrać energii?
Trzeci dzień Top Of The Top Sopot Festival 2021 poświęcony był 20-leciu stacji TVN24. W tym roku taki sam jubileusz świętuje także Fundacja TVN "Nie jesteś sam". Z tej okazji organizacja chce wybudować nowoczesne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. O projekcie na sopockiej scenie opowiadały Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka TVN i prezes Fundacji oraz Kasia Kieli, przewodnicząca Rady fundacji i prezes zarządzająca Discovery EMEA.
Niedawno aktorska para Mila Kunis i Ashton Kutcher poinformowali, że myją swoje dzieci dopiero wtedy, gdy wyraźnie widać, że są brudne. Jack Gyllenhaal wyznał z kolei, że kąpie się zaledwie raz w tygodniu. Czy to właściwy kierunek? Czy zbytnia dbałość o higienę może być niebezpieczna? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Bartłomiejem Kwiekiem, dermatologiem.
Pierwszorzędowe cechy płciowe warunkują wystąpienie niższych cech różnicujących obie płcie. Jeśli na etapie rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych pojawi się problem, można zakładać, że przełoży się on także na niższe cechy. Do najczęstszych powikłań na etapie rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych należy dysgenezja gonad.
Mówi się, że po 30.- 40. roku życia metabolizm zwalnia i łatwiej przybieramy na wadze. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że to nie do końca prawda. Naukowcy dowiedli, że metabolizm jest na tym samym poziomie od 20. do 60. roku życia. Zwalnia dopiero wtedy, gdy zaczynamy się starzeć.
Nadciśnienie tętnicze zostało zakwalifikowane jako choroba cywilizacyjna. Jego skutkiem może być udar mózgu, miażdżyca, zawał serca, a nawet kłopoty z nerkami i wzrokiem. Coraz częściej problem ten dotyka najmłodszych, dlatego warto wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie dziecka w danym wieku.
ADHD jest najczęstszym zaburzeniem neurobehawioralnym diagnozowanym w dzieciństwie. Jak niestety pokazują najnowsze badania, rzadko się z niego wyrasta. Dlatego potrafi uprzykrzać na różne sposoby także dorosłe życie. Są jednak sposoby na to, by nauczyć się nad nim panować.
Nadpotliwość to znacznie więcej niż tylko krępująca przypadłość. Dolegliwość może być jednym z objawów poważnych problemów ze zdrowiem. Jak odróżnić "zwykłe pocenie się" od nadpotliwości i gdzie poszukać pomocy? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z dermatologiem, Łukaszem Preibiszem.
Jedzenie kusi nas nie tylko swoim wyglądem, ale również zapachem. Które aromaty działają na nas najsilniej? Odpowiedzi na to pytanie poszukają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Mają już wstępne wyniki.
W mediach coraz częściej mówi się o czwartej fali pandemii oraz sposobach, jak można jej zaradzić. Niestety akcja szczepień nie rozwija się zgodnie z założeniami rządu. Pojawiają się więc nowe propozycje, aby dla osób niezaszczepionych ograniczyć swobody obywatelskie. Czy jest to zgodne z prawem? O tym opowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.