Adrianna Biedrzyńska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Mało kto wie, że artystka kilka lat temu zmagała się z poważną chorobą. 8 czerwca z okazji Światowego Dnia Guza Mózgu postanowiła opowiedzieć swoją historię.
Do tej pory przeciwko COVID-19 mogła się szczepić młodzież od 16. roku życia. Teraz do grupy uprawnionych włączono również nastolatków w wieku 12-15 lat. Zapisy trwają od poniedziałku 7 czerwca. Do kogo należy decyzja o szczepieniu wychowanków domów dziecka i zakładów poprawczych?
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia. Dzięki niemu mamy motywację do działania i szybciej podejmujemy decyzje. Niestety jego nadmiar może być niebezpieczny i prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Remedium na permanentne napięcie znaleźli autorzy książki "Jak uwolnić się od stresu". Czy proponowane przez nich rozwiązania są skuteczne? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką z Uniwersytetu SWPS.
Pająki pojawiają się w domu bardzo często, zarówno te mniejsze, jak i większe. Czy są groźne? Raczej nie, jednak mogą ugryźć człowieka. Sprawdź, czy po ukąszeniu pająka domowego jest ślad i jak na to zareagować.
Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN
Czerwiec to sezon na czarny bez. Jak wykorzystać kwiaty czarnego bzu w kuchni oraz przygotować z nich domowe preparaty lecznicze? Nieco więcej opowiedziała nam o tym Agnieszka Cegielska, propagatorka zdrowego i naturalnego stylu życia.
Ukąszenia komarów są bezbolesne, dopiero pojawiający się po 20 minutach rumień i pęcherzyk wywołuje świąd. Te nieprzyjemne objawy przechodzą po około tygodniu. Nie należy drapać miejsc po ugryzieniach, aby nie doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Co stosować na ukąszenia komarów?
Osoby, które mają nadwagę lub są otyłe często są szykanowane i wytykane palcami. Co gorsza, niestosowne komentarze w ich stronę kierują także lekarze. Dlaczego osoby, które powinny nieść pomoc, pozwalają sobie na takie zachowanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Zakrzewską, stylistką, blogerką i modelką plus size, która doświadczyła takich nieprzyjemnych komentarzy oraz dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.
Zoe Pearce ma 29 lat i choruje na lipodemię (lipedema, lipoedema), czyli obrzęk tłuszczowy. To rzadkie schorzenie sprawia, że tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim w dolnych częściach ciała. Szansą dla kobiety na odzyskanie zdrowia może być operacja, niestety brytyjska służba zdrowia nie chce pokryć kosztów leczenia.
Mimo że alkohol jest niebezpieczny i jego nadużywanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, i tak wiele osób nie potrafi z niego zrezygnować. Mieszkańcy których krajów piją go najwięcej? Jak na tle innych państw wypada Polska?
Bóle stawów, zwyrodnienia i stany zapalne to częste dolegliwości, na które cierpią osoby w różnym wieku. Ziołolecznictwo to forma leczenia, która stanowi uzupełnienie właściwej kuracji – farmakologii, fizjoterapii. Zioła na stawy i kości można stosować w formie tabletek, maści, naparów i okładów.
Groźna infekcja od kilku tygodni rozprzestrzenia się w Indiach, a teraz okazuje się, że odnotowano pierwsze przypadki zakażeń również w Iraku. Mowa o mukormykozie, potocznie określanej jako "czarny grzyb". Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Zagraża pacjentom przechodzącym koronawirusa, ale także ozdrowieńcom.
Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19 wciąż budzi wiele wątpliwości. Doktor Grzegorz Cessak w "Faktach po Faktach" podkreślił, że nie ma się czego obawiać. Przy okazji zdradził też możliwy termin szczepienia najmłodszych. - Myślę, że szczepienia dzieci od 12. roku życia możliwe są jeszcze w czerwcu – powiedział.
Regularne jedzenie grzybów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prawie o połowę – czytamy w nowym badaniu opublikowanym w Advances in Nutrition. Odpowiada za to m.in. ergotioneina, czyli aminokwas o silnym działaniu przeciwutleniającym.
Gosie Ohme opowiedziała nam o ważnej decyzji, jaką podjęła. Chodzi o zapisanie się do bazy dawców szpiku. Co ją do tego skłoniło?
Karolek i Adaś mają 13 lat. Choć się nie znają, łączy ich to, że żyją dzięki przeszczepom szpiku od osób niespokrewnionych. 4 lata temu pokazaliśmy w Dzień Dobry TVN bardzo trudne zmagania ze znalezieniem dla Karola bliźniaka genetycznego. 9-letni wówczas chłopiec drugi raz w życiu walczył z białaczką.
W ostatnich miesiącach słowo "szczepionka" przywodzi na myśl przede wszystkim ochronę przed COVID-19. Niektórzy z nas potrzebują jednak właśnie teraz także zabezpieczenia przed innymi chorobami wirusowymi. Jak długą przerwę należy zrobić między szczepieniami? Wyjaśnił to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Mahogany nie miała łatwego życia. Z powodu choroby od najmłodszych lat musiała się mierzyć z przykrymi komentarzami. Mimo problemów dziewczyna nie poddała się, spełniła swoje największe marzenie i została modelką.
Przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, które potrafią zwalczyć wirusa i nie dopuszczają do rozwoju infekcji. Czy wysoki poziom przeciwciał po przyjęciu pierwszego szczepienia oznacza, że druga dawka nie jest konieczna? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Naukowcy są zdania, że szczepionkę przeciwko COVID-19 powinien przyjąć każdy z nas. To jedyny sposób, aby zakończyć pandemię i wrócić do normalności. Są jednak osoby, które muszą odroczyć przyjęcie preparatu. Do tej grupy należą ci, którzy w ostatnim czasie przyjmowali antybiotyki. Ile muszą odczekać? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Naukowcy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii dokonali niemożliwego. Badacze wstrzyknęli niewidomej osobie geny wodorostów, dzięki czemu częściowo odzyskała ona wzrok. Lekarze zapowiedzieli już, że taki zabieg przejdą kolejni pacjenci.
Operacja plastyczna, jak każdy inwazyjny zabieg, wiąże się z ryzykiem komplikacji. Co jakiś czas media rozpisują się na temat tych nieudanych, a także groźnych powikłań, z którymi borykają się pacjenci. O niebezpiecznych trendach w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Christofferem Ingvesem, specjalistą chirurgii plastycznej.
Dr Michał Kucewicz to neurobiolog, który wrócił do Polski po 12 latach spędzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i pracował w klinice Mayo w Minnesocie. Teraz opracowuje technologię, która ma pomóc pacjentom z epilepsją oraz chorobą Alzheimera i Parkinsona. O elektrycznym stymulowaniu mózgu opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Czy szpital może być miejscem, w którym pacjent i personel czują się dobrze? W ocenie fundacji K.I.D.S. - tak. Organizacja w ramach "Wielkiego badania dziecięcych szpitali" chce zebrać i naprawić największe bolączki rodziców dzieci, które są hospitalizowane oraz samego personelu medycznego. Na co najczęściej uskarżają się obie strony? Co chciałyby zmienić? Na ten temat rozmawialiśmy z Karolem Tonderą z fundacji K.I.D.S.
Lęk wysokości, inaczej zwany akrofobią, może pojawiać się zarówno w ekstremalnych sytuacjach (np. podczas lotu samolotem), jak i nawet podczas drobnych obowiązków domowych, takich jak wejście na drabinę. Czy można go pokonać?
Potworniak to niezłośliwy nowotwór, który diagnozowany jest przede wszystkim u kobiet. Najczęściej tworzy się w obrębie jajników. Co go wywołuje? Jakie mogą być pierwsze objawy choroby? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Agnieszką Nalewczyńską, ginekolożką, lekarzem medycyny estetycznej.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo często prowadzi do zapalenia płuc. Czy zmiany widoczne tylko w jednym płucu także świadczą o COVID-19? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Czy wszystko zależy od genów? Okazuje się, że nie. Nasz styl życia oraz dieta mogą wpływać i modyfikować zapisane w nich informacje. To, jak duże mogą być te zmiany bada epigenetyka. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina nauki? Jak można wykorzystać wiedzę o ludzkim genomie, której dostarcza? Na ten temat rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium.
Opieka nad osobą, która zmaga się demencją lub ma chorobę Alzheimera jest niezwykle trudna. Opiekunom często towarzyszą skrajne emocje - od miłości do nienawiści. Czy to oznacza, że coś robią źle lub nie dość dobrze troszczą się o bliskiego? O tym, jak poradzić sobie z tymi emocjami i jak zajmować się osobą, która potrzebuje stałej opieki rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psychologiem i neuropsychologiem, autorką książki "Idealny opiekun nie istnieje".
Przed nami sezon urlopowy, więc to najwyższy czas, by się do niego odpowiednio przygotować. W dobie pandemii to szczególnie ważne. Wybierając się w podróże – zarówno te bliższe, jak i dalsze – warto mieć pod ręką internetową książeczkę zdrowia. Dlaczego?