Przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, które potrafią zwalczyć wirusa i nie dopuszczają do rozwoju infekcji. Czy wysoki poziom przeciwciał po przyjęciu pierwszego szczepienia oznacza, że druga dawka nie jest konieczna? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Naukowcy są zdania, że szczepionkę przeciwko COVID-19 powinien przyjąć każdy z nas. To jedyny sposób, aby zakończyć pandemię i wrócić do normalności. Są jednak osoby, które muszą odroczyć przyjęcie preparatu. Do tej grupy należą ci, którzy w ostatnim czasie przyjmowali antybiotyki. Ile muszą odczekać? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Naukowcy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii dokonali niemożliwego. Badacze wstrzyknęli niewidomej osobie geny wodorostów, dzięki czemu częściowo odzyskała ona wzrok. Lekarze zapowiedzieli już, że taki zabieg przejdą kolejni pacjenci.
Operacja plastyczna, jak każdy inwazyjny zabieg, wiąże się z ryzykiem komplikacji. Co jakiś czas media rozpisują się na temat tych nieudanych, a także groźnych powikłań, z którymi borykają się pacjenci. O niebezpiecznych trendach w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Christofferem Ingvesem, specjalistą chirurgii plastycznej.
Dr Michał Kucewicz to neurobiolog, który wrócił do Polski po 12 latach spędzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i pracował w klinice Mayo w Minnesocie. Teraz opracowuje technologię, która ma pomóc pacjentom z epilepsją oraz chorobą Alzheimera i Parkinsona. O elektrycznym stymulowaniu mózgu opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Czy szpital może być miejscem, w którym pacjent i personel czują się dobrze? W ocenie fundacji K.I.D.S. - tak. Organizacja w ramach "Wielkiego badania dziecięcych szpitali" chce zebrać i naprawić największe bolączki rodziców dzieci, które są hospitalizowane oraz samego personelu medycznego. Na co najczęściej uskarżają się obie strony? Co chciałyby zmienić? Na ten temat rozmawialiśmy z Karolem Tonderą z fundacji K.I.D.S.
Lęk wysokości, inaczej zwany akrofobią, może pojawiać się zarówno w ekstremalnych sytuacjach (np. podczas lotu samolotem), jak i nawet podczas drobnych obowiązków domowych, takich jak wejście na drabinę. Czy można go pokonać?
Potworniak to niezłośliwy nowotwór, który diagnozowany jest przede wszystkim u kobiet. Najczęściej tworzy się w obrębie jajników. Co go wywołuje? Jakie mogą być pierwsze objawy choroby? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Agnieszką Nalewczyńską, ginekolożką, lekarzem medycyny estetycznej.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo często prowadzi do zapalenia płuc. Czy zmiany widoczne tylko w jednym płucu także świadczą o COVID-19? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Czy wszystko zależy od genów? Okazuje się, że nie. Nasz styl życia oraz dieta mogą wpływać i modyfikować zapisane w nich informacje. To, jak duże mogą być te zmiany bada epigenetyka. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina nauki? Jak można wykorzystać wiedzę o ludzkim genomie, której dostarcza? Na ten temat rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium.
Opieka nad osobą, która zmaga się demencją lub ma chorobę Alzheimera jest niezwykle trudna. Opiekunom często towarzyszą skrajne emocje - od miłości do nienawiści. Czy to oznacza, że coś robią źle lub nie dość dobrze troszczą się o bliskiego? O tym, jak poradzić sobie z tymi emocjami i jak zajmować się osobą, która potrzebuje stałej opieki rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psychologiem i neuropsychologiem, autorką książki "Idealny opiekun nie istnieje".
Przed nami sezon urlopowy, więc to najwyższy czas, by się do niego odpowiednio przygotować. W dobie pandemii to szczególnie ważne. Wybierając się w podróże – zarówno te bliższe, jak i dalsze – warto mieć pod ręką internetową książeczkę zdrowia. Dlaczego?
Narodowy Program Szczepień trwa, jednak przyjęcie pierwszej dawki nie zwalnia z odpowiedzialności i ostrożności, ponieważ można nadal zarazić się koronawirusem. Doskonale wie o tym Michał Piróg, który niedawno zachorował, a także Kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. Andrzej Fal.
Wraz z pojawieniem się szczepionki przeciwko COVID-19, narodziło się mnóstwo wątpliwości związanych z bezpieczeństwem stosowania preparatów. Wśród jednych z powikłań poszczepiennych wymieniano zakrzepicę. O tym, jak można sprawdzić gęstość krwi powiedział Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. COVID-19.
Nawyki i styl życia to coś, co od najmłodszych lat przekazują nam rodzice. Jak się okazuje, wpływ na zdrowie dzieci ma także psychika mamy i taty. Przeprowadzone niedawno badania wyraźnie pokazują, że dorośli, którzy miewają stany lękowe oraz są mało podatni na stres, nieświadomie narażają swoje maluchy na zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości.
Trwa Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Wiele osób przyjęło już dawki preparatu Johnson & Johnson, Moderny, Pfizer czy AstraZeneki. Okazuje się jednak, że mogą być one niewystarczające i czekają nas kolejne szczepienia.
Użądlenie w większości sytuacji nie jest niebezpieczne, jednak u osoby uczulonej na pszczeli jad może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też należy stale obserwować własne ciało i nie lekceważyć pewnych objawów. Owady błonkoskrzydłe mogą wywołać niemałe zamieszanie.
Przez lata widział tylko swoje stopy. Nie mógł podnieść głowy. U Ryszarda Jaworskiego lekarze zdiagnozowali chorobę ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Dzięki nowatorskiej operacji prof. Andrzeja Maciejczaka i zespołu wykwalifikowanych medyków 71-latek zyskał nowe życie.
Po przejściu infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem, wiele osób zmaga się z powikłaniami ze strony układu oddechowego. Niestety nie są to jedyne możliwe konsekwencje tej choroby. Istnieje bowiem również ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Co trzeciego ozdrowieńca dotyka koronasomnia, o której w naszym programie mówił Michał Skalski, lekarz psychiatra i specjalista w dziedzinie zaburzeń snu.
Lekarze i pacjenci mają spory problem. Nie można bowiem wystawiać e- recept. System do ich wypisywania nie działa od soboty 15 maja. Nie jest to niestety jedyna awaria, z którą w ostatnim czasie boryka się polska służba zdrowia.
Nowoczesną metodę analizy sygnału EKG opracowują naukowcy z z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich zdaniem byłby to przełom w kardiologii dziecięcej. Usprawni pracę klinicystów, ale także zwiększy dostępność i powszechność tego badania.
Janina Bąk jest znaną i cenioną statystyczką, nauczycielką akademicką i blogerką. Niedawno wyznała, że zmaga się chorobą psychiczną. Ten swoisty coming out zamierza przekuć w coś dobrego. Jakie ma plany?
Historia Wiktorii Skrzeczyńskiej porusza. Siedem lat czekała na właściwą diagnozę. Siedem lat pełnych bólu, diagnostyki, szukania właściwego lekarza. Młoda kobieta nie poddaje się. Nie chce dłużej leżeć w łóżku, wyjąc z bólu co 26 dni. Chce żyć normalnie, bez cierpienia. I co najważniejsze, chce być matką. Pomimo endometriozy.
Specjalnie położyłaś się wcześniej do łóżka, by twój organizm miał czas na regenerację i odpoczynek. Mimo wszystko budzisz się i już przy pierwszym łyku kawy czujesz zmęczenie. Jak się okazuje, za ten stan odpowiedzialne mogą być błahe przedmioty i czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Ich wyeliminowanie może być pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia i efektywnego dnia.
Bezsenność to choroba cywilizacyjna XXI w. Coraz częściej mamy problemy z zasypianiem, zbyt wczesnym wstawaniem, czy budzeniem się w nocy. Problem jest poważny, bo zaburzenia snu negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że możemy leczyć się naturalnymi sposobami.
Szczepienie to najlepsza forma ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak przyjęcie preparatu pociąga za sobą - niewielkie - ryzyko wystąpienia tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Czym są i gdzie można je zgłaszać?
Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Już 15 maja odsłonimy twarze, a przy okazji nasze uśmiechy. To najwyższa pora, aby zadbać o piękne zęby. O czym warto wiedzieć, decydując się na ich wybielanie mówił w Dzień Dobry TVN stomatolog, Tomasz Kupryś.
Pokonanie COVID-19 nie zawsze jest równoznaczne z pełnym powrotem do zdrowia. Najnowsze badania opublikowane w magazynie "The Lancet Respiratory Medicine" pokazują, że po roku od wyleczenia zmiany w płucach dalej są widoczne. W ocenie specjalistów dotyczy to co trzeciego ozdrowieńca.
E171 to jeden z częściej wykorzystywanych w przemyśle spożywczym barwników. W ocenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dwutlenek tytanu (E117) może być niebezpieczny dla zdrowia. W których produktach można go znaleźć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mileną Nosek, dietetykiem klinicznym.
Dobrze wykonany masaż to mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. W zależności od jego rodzaju, masaż może być wykonywany dłońmi, kamieniami czy połączony z rozciąganiem (masaż tajski). Jeśli chcesz się zrelaksować, masaż twarzy, pleców czy nóg doskonale zregeneruje, ale też wzmocni Twoje ciało.