Trzecia fala pandemii, która właśnie przetacza się przez Polskę najbardziej uderza w dzieci i w młodzież. Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach, zdalna nauka i brak kontaktu z rówieśnikami sprawiły, że coraz więcej dzieci zmaga się problemami psychicznym. Jak mówiła w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik pogarszającą się sytuację - niestety - widać na oddziałach.
Wiosna to wyjątkowo trudny czas dla alergików. Budząca się do życia przyroda sprawia, że wielu osobom zaczyna dokuczać katar oraz pieczenie i swędzenie oczu. Jak sobie poradzić z tą ostatnią dolegliwością? Jak odróżnić alergię od np. zespołu suchego oka? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr n. med. Martą Kołacińską-Flont.
Czerwone oczy u dziecka są jednym z najczęstszych powodów wizyty u okulisty. Zazwyczaj wydają się też przekrwione, ponieważ zaczerwienienie wywołanie jest przez rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej.
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Choroba może rozwinąć się także u kobiet w ciąży. Niestety lekarze rzadko zlecają badania profilaktyczne przyszłym mamom, a to właśnie proste USG pozwala wcześnie wykryć i pokonać raka. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Jakubem Rzepką, ginekologiem i onkologiem.
Od 2 kwietnia, zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez Komisję Europejską, ze sklepów, także w Polsce, znikną produkty bogate w tłuszcze trans. W praktyce oznacza to, że nie kupimy już chipsów, margaryny czy gotowych sosów. Czemu mają służyć te zmiany?
Alergiczne zapalenie spojówek to nic innego, jak reakcja alergiczna ujawniająca się w wyniku kontaktu z alergenami. W momencie zetknięcia z substancjami uczulającymi w organizmie rozwija się stan zapalny, który obejmuje błony śluzowe.
Nie od dziś wiadomo, że dobry sen jest podstawą zdrowego stylu życia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się ile kalorii spalacie śpiąc? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca.
W ramach kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstaje pierwszy w Polsce oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z inicjatorką jego utworzenia, profesor Agnieszką Drosdzol-Cop, która jest jedną z pięciu polskich specjalistek w tej dziedzinie.
Ginekologa potrzebują tylko młode dziewczyny i dorosłe kobiety? Nie. Problemy z układem rozrodczym mogą się pojawić już u kilkumiesięcznych dziewczynek. Co je wywołuje? Jak można je leczyć? Co powinno zaniepokoić rodzica? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, ginekologiem dziecięcym z Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Mimo że na całym świecie podawana jest szczepionka przeciwko COVID-19, to walka z wirusem jeszcze się nie skończyła. Wiele krajów, w tym Polska, odnotowuje znaczący wzrost zachorowań. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzane są obostrzenia lub całkowity lockdown. Czy rozwiązania, na które zdecydował się polski rząd przyniosą spodziewane efekty? W ocenie dr Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych - niekoniecznie.
Wiele osób marzy o pięknym, białym i równym uśmiechu. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na aparat ortodontyczny. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Magdalenę Osiewicz, która opowiedziała o alternatywnej metodzie. Na czym polega bonding i czy jest dobrym rozwiązaniem dla każdego?
Od kilku dni liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie. W ocenie ministerstwa zdrowia ten wzrost spowodowany jest dominacją tzw. brytyjskiego wariantu wirusa i w najbliższym czasie będzie on odpowiadał za blisko 80 proc. wszystkich infekcji. Co gorsza, patogen atakuje też dzieci, a te coraz częściej wymagają fachowej pomocy.
Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Dzięki badaniu cytologicznemu chorobę można wykryć na wczesnym etapie. Od niedawna lekarze dysponują nowym urządzeniem - EVA Visual Check - które ma jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć rozpoznawanie raka.
Narodowy Fundusz Zdrowia - w związku z we wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - wydał zalecenie, aby szpitale odwoływały zaplanowane zabiegi. Co mają zrobić pacjenci, którym odłożono operację ratującą życie? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z lek. Michałem Domaszewskim, Beatą Jaworską, której przełożono operację oraz z najbliższymi pani Estery, kobiety, której planowy zabieg odwołano.
Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Te osoby będą mogły ubiegać się o tzw. paszport szczepionkowy. Jakie korzyści płyną z posiadania takiego dokumentu? Czy jego wprowadzenie jest zasadne? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii.
Wiosną trochę bardziej pochylamy się nad swoim zdrowiem i ciałem. Wiele kobiet, aby poprawić swoje samopoczucie i wysmuklić ciało, decyduje się na przeprowadzenie w tym czasie detoksu. Czy naprawdę jest nam potrzebny? Pytamy o to Agnieszkę Piskałę-Topczewską, dietetyczkę.
Drzemka może być kojarzona z lenistwem lub po prostu z chęcią odpoczynku, jednak najważniejszy jest jej wymiar zdrowotny. Dzięki drzemce w ciągu dnia organizm może nabrać dodatkowych sił i nieco się zregenerować. Ile powinna trwać drzemka, aby miała pozytywny wpływ na zdrowie?
Achromatopsja to choroba wzroku, która sprawia, że pacjenci nie rozpoznają barw. Schorzenie diagnozowane jest bardzo rzadko. W Polsce zmaga się z nim zaledwie kilkadziesiąt osób. Jak wygląda życie z tą chorobą? Czy można ją wyleczyć? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Ryńską, która choruje na achromatopsję oraz dr. Piotrem Woźniakiem, okulistą.
Od 15 marca zmienia się system udzielania teleporad. Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia regulacje dotyczą przede wszystkim dzieci poniżej 6 roku życia, osób przewlekle chorych oraz pacjentów onkologicznych. Co dokładanie się zmienia? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z dr. Tomaszem Karaudą, z Oddziału Chorób Płuc Szpitala im. Barlickiego w Łodzi.
Pani Agnieszka ulegała poważnemu wypadkowi. Maszyna, przy której pracowała wciągnęła jej włosy i oderwała skalp. Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji lekarzy, udało się uratować życie i zdrowie kobiety. Jak wyglądała skomplikowana operacja i jak się dziś czuje pacjentka?
Zuzia Plewa choruje na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Oznacza to, że skóra dziewczynki pokrywają bolesne rany. Jak wygląda codzienne życie z tym schorzeniem i co można zrobić, aby ulżyć Zuzi w cierpieniu?
Kilka dni temu Paulina Młynarska wyznała w mediach społecznościowych, że poddała się profilaktycznej mastektomii. Dziennika w ten sposób zminimalizowała ryzyko rozwoju raka piersi. Kiedy warto rozważyć taki krok? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Magdaleną Smolińską, która przeszła podobny zabieg oraz dr. Danielem Maliszewskim, specjalistą chirurgii onkologicznej.
Lena i Jakub chorują na dziecięce porażenie mózgowe. Mimo że choroba jest nieuleczalna, to dzięki farmakologii i odpowiedniej rehabilitacji można poprawić sprawność dziecka. Od pewnego czasu mali pacjenci ćwiczą na urządzeniach, które powstały dzięki technologii wykorzystywanej w... przemyśle filmowym. Jak to możliwe?
W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami i ryzykiem zakażenia, już po przyjęciu leku. Na co należy zwrócić uwagę? To w naszym programie wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Pułap tlenowy jest wartością, która zmienia się wraz z wiekiem. Największą organizm osiąga w okolicy 20. roku życia, potem ulega ona stopniowemu obniżeniu. Wskaźnik, jakim jest maksymalny pułap tlenowy, wpływa na wydolność organizmu, dlatego jest tak ważny dla sportowców. Mięśnie najlepiej pracują wtedy, gdy organizm jest dobrze zaopatrzony w tlen.
Nastolatek od kilku lat zmagał się z niedrożnością nosa. Kiedy w czasie jego wydmuchiwania zaczął wydzielać się ostry, nieprzyjemny zapach, zgłosił się do laryngologa. Po wnikliwych badaniach okazało się, że za brzydką woń odpowiada kulka od pistoletu.
U starszego mężczyzny zdiagnozowano priapizm, stan charakteryzujący się długotrwałym i bolesnym wzwodem. Lekarze uważają, że erekcja była niezwykle rzadkim powikłaniem związanym z COVID-19. Sprawę opisał The American Journal of American Medicine.
Gwyneth Paltrow od wielu lat zajmuje się promocją zdrowego stylu życia. Niestety z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 aktorka porzuciła zdrowy styl życia i z infekcji wyszła z dodatkowymi kilogramami. Ile przytyła i jak wróciła do wagi sprzed choroby?
Czy skuteczność szczepionki może zależeć od wieku osoby, której jest podawana? Okazuje się, że tak. Badacze z Niemiec są zdania, że antidotum opracowane przez firmę Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna u seniorów, szczególnie u osiemdziesięciolatków. Zatem, jak chronić osoby starsze przed zakażeniem?
Choroba afektywna dwubiegunowa to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby młode. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem stanów depresyjnych oraz maniakalnych. Jak wygląda życie z tą chorobą? Rozmawialiśmy o tym z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą oraz Miką Urbaniak, artystką, która zmaga się z chorobą dwubiegunową.