W dobie wyidealizowanych instagramowych fotografii odwagą jest mówienie o swoich niedoskonałościach. Dlatego brawa należą się Natalii Szymaniec, która udostępniła na Instagramie zdjęcie ukazujące rozstępy na piersiach. Dlaczego to zrobiła? O tym youtuberka opowiedziała w Dzień Dobry TVN, a czy da się zredukować rozstępy mówiła Marta Mieloszyk-Pawelec, ekspertka z dziedziny mikrooodżywiania.
Gluten to składnik, który budzi ogromne kontrowersje. Nie brakuje osób, które łączą go z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi czy nawet nowotworami. Czy faktycznie gluten może być dla nas niebezpieczny? Czy produkty, które go zawierają, powinny całkowicie zniknąć z naszej diety? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Katarzyną Bosacką, prowadzącą program "MądrzeJEMY".
Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają w już od kilku miesięcy. Mimo że dostępne preparaty zostały przebadane i uznane za bezpieczne, to część osób uskarża się na nieprzyjemne dolegliwości, które wystąpiły po podaniu szczepionki. Czy to normalna rekcja organizmu? Kiedy i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, immunologiem, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Dokładanie rok temu, 4 marca, ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak przez te dwanaście miesięcy zmienił się świat i jak dzisiaj czuje się pacjent "zero"?
Szczepienie przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób ochrony przed chorobą. Czy wiadomo, na jak długo organizm uodparnia się na działanie wirusa po przyjęciu szczepionki? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu. Jak pokazują badania, coraz więcej dzieci rodzi się wadami słuchu lub ma niedosłuch. Jednym z takich maluchów jest Gucio. Co sprawiło, że chłopiec ma problemy ze słuchem? Jak można mu pomóc? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z rodzicami chłopca oraz z dr. n. med. Marcinem Brodą, otolaryngologiem.
Pacjenci różnie przechodzą COVID-19: jedni bezobjawowo, inni wymagają specjalistycznej pomocy. Naukowcy z Tufts University w Medford ustalili, że hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizacji najczęściej potrzebują pacjenci, którzy cierpią na co najmniej jedną z czterech chorób przewlekłych.
Firma Mabion dostanie 40 milionów złotych od Polskiego Funduszu Rozwoju na produkcję szczepionki przeciwko COVID-19. Tym samym Polska dołączy do krajów, które wytwarzają preparat przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Która szczepionka będzie produkowana w naszym kraju?
Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez rząd, do zasłaniania nosa i ust musimy używać jedynie maseczek. Ale tych na rynku jest bardzo dużo. Która zapewni nam najlepszą ochronę? Których można używać wielokrotnie i jak prawidłowo je zdezynfekować? Czym się różnią maseczki FFP1, FFP2 i FFP3? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Magdą Dudzin, specjalistką BHP.
Nicole Sochacki-Wójcicka (znana także jako Mama Ginekolog) stara się szerzyć w mediach społecznościowych wiedzę na temat zdrowia seksualnego kobiet. Porusza różne tematy - ostatnio odniosła się do kwestii nagości, której - jej zdaniem - Polki wstydzą się, zwłaszcza u ginekologa. Dlaczego boimy się rozebrać i czy naprawdę jesteśmy tak pruderyjne?
Problemy pani Alicji z zębami zaczęły się po porodzie. Kobieta w krótkim czasie straciła niemal całe uzębienie i mimo licznych wizyt u specjalistów nikt nie zaproponował jej żadnego leczenia. Dopiero po latach trafiła do specjalistów z Malo Clinic, którzy przeprowadzili metamorfozę uśmiechu. Jak wyglądał ten proces?
Przeklinanie, tiki, brak kontroli nad swoimi ruchami to tylko niektóre objawy zespołu Tourette'a. Co to za zaburzenie? Skąd się bierze i czy można je skutecznie leczyć? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Piotrem Janikiem, neurologiem oraz Dawidem Woskaninem, modelem, który zmaga się z zespołem Tourette'a.
28 lutego obchodzimy Dzień Spania w Miejscu Publicznym. Czy warto drzemać w ciągu dnia? Jak to robić skutecznie? O tym rozmawialiśmy w naszym programie z dr. Michałem Skalskim, psychiatrą.
Leon ma 10 lat i cierpi na zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji. To uwarunkowane genetycznie schorzenie, które sprawia, że chorzy podczas snu zupełnie przestają oddychać. Jak wygląda życie z tą rzadką chorobą? Czy można ją wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z dr Jolantą Kołodziejczyk, anestezjologiem.
Kiedy dopada nas katar, sięgamy po krople do nosa. Mimo że świetnie rozwiązują problem, to stosowane zbyt długo mogą przysporzyć nam sporych kłopotów i doprowadzić do uzależnienia. Jak to możliwe? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agatą Gerwel, laryngologiem.
Gwyneth Paltrow od dłuższego czasu interesuje się zdrowiem. Aktorka wypuściła linię suplementów diety, a także promuje naturalne metody leczenia. W ocenie artystki niektóre z nich mogą być pomocne w leczeniu COVID-19. Wypowiedź aktorki spotkał się z ostrym komentarzem NHS, czyli brytyjskim odpowiednikiem Ministerstwa Zdrowia.
Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych nowotwór. Wczesne wykrycie daje jednak szansę na wyleczenie. Niestety, jak pokazuje historia opisana przez lekarzy z Krosna wiele kobiet wciąż ignoruje objawy i nie zgłasza się do lekarza w obawie... przed diagnozą.
Silne bóle brzucha, głowy, rozdrażnienie, złość i płaczliwość to typowe objawy występujące u kobiet tydzień przed menstruacją. Jak się okazuje, na zespół napięcia przedmiesiączkowego cierpi aż 95 proc. kobiet. W tym czasie kluczową rolę odgrywa dieta. To właśnie dzięki odpowiednim produktom możemy poprawić lub pogorszyć nasze samopoczucie. Co więc jeść, aby przeżyć PMS?
Powikłania mogą się pojawić po każdym szczepieniu. Do najczęściej występujących należą obrzęk czy ból w miejscu wkłucia. Jak długo dolegliwości mogą się utrzymywać? Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. Polaków. Dla porównania Izrael wykonał ten zabieg już u połowy swoich mieszkańców. Jak udało się osiągnąć takie tempo szczepień? Na jakie benefity mogą liczyć osoby, które przyjęły antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Mints, Polką mieszkającą w Izraelu.
Dane demograficzne wyraźnie pokazują, że Polaków jest coraz mniej. Miniony rok pod względem zgonów był rekordowy, do tego znacząco skróciła się średnia długość życia Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem?
Zjedzenie posiłku w restauracji nie jest możliwe, dlatego wiele osób zamawia jedzenie na wynos. Czy jest szansa, że "złapiemy" wirusa jeśli nasz posiłek przygotowała osoba zakażona? Wszelkie wątpliwości w Dzień Dobry TVN rozwiał dr Paweł Grzesiowski.
Staroindyjska metoda leczenia Ajurweda zaleca, abyśmy zimą spożywali jak najwięcej ciepłych, gotowanych posiłków. Napoje powinniśmy zaś pić przynajmniej w temperaturze pokojowej. Mówi się, że temperatura posiłku wpływa znacząco na jego smak. To obróbka termiczna wydobywa z dania aromat i sprawia, że żołądek wydziela soki trawienne. Jaka jest najlepsza temperatura dań i napojów na zimę? Z odpowiedziami spieszy Agnieszka Cegielska.
Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób na zatrzymanie pandemii. Czy kobiety, które karmią piersią mogą się zaszczepić? Czy szczepionka będzie miała wpływ na dziecko? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Otylia Jędrzejczak ma dwójkę małych dzieci i jak każda mama zmaga się z nawracającymi infekcjami u swoich maluchów. Jak była pływaczka walczy z chorobą u swoich pociech? Swoimi patentami na "chorowanie" podzieliła się z fanami na Instagramie!
Matilda Salejko była zdrową i bardzo energiczną dziewczynką, dla której świat nie miał żadnych przeszkód. Jej życie się całkowicie zmieniło, gdy okazało się, że cierpi na występującą raz na milion urodzeń chorobę genetyczną, która charakteryzuje się postępującym zanikiem mięśni. Ratunkiem dla siedmiolatki jest niezwykle kosztowna terapia w Stanach Zjednoczonych. Zobacz, jak można pomóc.
Czy kofeina wpływa na budowę mózgu? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Bazylei pokazują, że może ona zmieniać strukturę mózgu. Naukowcy o swoim odkryciu poinformowali na łamach magazynu "Cerebral Cortex".
Przewlekły stres może być niebezpieczny. Zdarza się, że prowadzi do depresji czy problemów z układem krążenia. W przypadku 24-letniej Karoliny sprawił, że całkowicie straciła słuch. O szkodliwym wpływie stresu na organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Magdaleną Chojnacką, psychiatrą i Tomaszem Kuprysiem, stomatologiem.
Ekstremalnie niska temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lund pokazują, że przebywanie na mrozie sprzyja zawałom serca. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które już mają problemy z układem krążenia. Czy faktycznie tak jest? O zależności między niską temperaturą a zawałem serca rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Marcinem Grabowskim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ajurweda oznacza "wiedzę o życiu", bądź "sztukę życia". Uznawana jest za jeden z najstarszych systemów filozoficznych i medycznych, który bazuje na naturalnych sposobach pielęgnacji zdrowia i urody. Zobacz, na czym dokładnie polega ta terapia.