Bezsenność to problem, który dotyka coraz więcej ludzi. Zmagają się z nim zarówno młodzi jak i starsi, bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy zamożność. Obecnie zaburzenia te mogą się nasilać przez pandemię, która wywołuje podwyższony poziom lęku. Pogłębiają je jeszcze godziny spędzone przed telefonem, telewizorem i komputerem. Jak w tej nierównej walce mogą pomóc zioła? Które są najbardziej skuteczne? O tym opowiedziała nam Agnieszka Cegielska, dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia.
Już za kilka dni do Polski trafi szczepionka opracowana przez firmę AstraZeneca. To właśnie nią zostaną zaszczepieni nauczyciele. Pojawiają się jednak głosy, że preparat nie jest wystarczająco skuteczny, a dodatkowo nie powinien być podawany osobom powyżej 65. roku życia. Czy faktycznie skuteczność tej szczepionki pozostawia wiele do życzenia? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z dr. hab. n. med. Tomaszem Dzieciątkowskim wirusologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Praca zdalna oraz nauka online przyczyniły się do pogorszenia wzroku zarówno dorosłych Polaków, jak i najmłodszych. Mówi się, że czeka nas kolejna epidemia. Tym razem krótkowzroczności. Co powinniśmy zatem robić, by lepiej dbać o wzrok dziecka oraz swój własny? Na to pytanie w programie odpowiedziała Monika Dzięgielewska, okulista dziecięcy.
Klinika Budzik to miejsce, które pomaga dzieciom w śpiączce wrócić do zdrowia. Jedną z jej podopiecznych jest Julia. Dziewczynka spędziła w klinice 15 miesięcy. Jak wyglądał jej powrót do zdrowia? Czy ma szansę odzyskać dawną sprawność? Jak wygląd sytuacja samej kliniki w czasie pandemii? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Błaszczyk, aktorką i założycielką fundacji "Akogo?".
Rak piersi stał się najczęściej występującym nowotworem. Jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na ten typ raka jest coraz częściej występująca wśród kobiet otyłość.
Prawdziwych suanamistrzów jest w Polsce niewielu. To wciąż mało popularny zawód, choć zapotrzebowanie na fachowców z roku na rok jest coraz większe. Odwiedziliśmy jedną z saun, by sprawdzić, jak sprawa wygląda od środka i na czym polegają tamtejsze rytuały.
Znana fizjoterapeutka i osteopatka Godelieve Denys-Struyf wyodrębniła podstawowe typy bólu psychofizycznego. Okazało się, że napięcia w ciele, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa wiążą się ze stanem psychicznym i wypartymi emocjami. Zapytaliśmy więc ortopedę Adriana Rymarczyka, jak rozpoznać, że ból pleców związany jest ze stresem.
Pan Grzegorz został napadnięty. Obrażenia, których doznał, były na tyle poważne, że mężczyzna zapadł w śmierć w kliniczną. Na szczęście lekarze zdołali go uratować. Jak czuje się dzisiaj? Czy dzięki rehabilitacji ma szansę wrócić do zdrowia? Dowiecie się tego z reportażu Aleksandry Rogowskiej-Lichnerowicz.
Polska otrzyma 16 mln szczepionek opracowanych przez firmę AstraZeneca. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w pierwszym kwartale do naszego kraju dotrze około 1,5 mln dawek. Taka ilość pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności antidotum otrzymują osoby związane z ochroną zdrowia oraz seniorzy. Czy osoby, które mają już wyznaczony termin szczepienia mogą sobie wybrać szczepionkę, którą zostaną zaszczepieni?
Mikołaj Muchowski to dzielny, mały człowiek, który każdego dnia pokonuje swoje słabości. Chłopiec cierpi bowiem na rzadką chorobę - zespół kociego krzyku. Poznajcie jego poruszającą historię i siłę walki.
Specjaliści alarmują, że po pandemii czeka nas druga fala zaburzeń zarówno psychicznych, jak i tych związanych z uzależnieniami. Badania zrealizowane przez zespół z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego są zatrważające. Jak się okazuje, prawie 30% badanych ma problemy z alkoholem. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział nam Cezary Biernacki, psychoterapeuta, Stowarzyszenie OD-DO.
Na temat autyzmu wciąż krąży wiele mitów, przekłamań i niedomówień. Dlatego Paweł i Olimpia Burczykowie od lat starają się przekazywać rzetelną wiedzę o tym spektrum zaburzeń. Teraz postanowili pójść o krok dalej i chcą nakręcić film o życiu swojej córki, która się z nim zmaga. O szczegółach cała rodzina opowiadała w naszym programie.
W 2014 roku Edyta Wilk została dawcą szpiku kostnego, a dwa lata później spotkała się ze swoją genetyczną bliźniaczką, która mieszka na Słowacji. Jak obie zapamiętały moment, kiedy pierwszy raz się zobaczyły? Czy często kontaktują się ze sobą? Obejrzyjcie tę piękną historię.
Dwie maski nałożone na twarz - taka moda zapanowała wśród amerykańskich polityków i znanych osobistości. Część naukowców z aprobatą podchodzi do tej metody. Ale czy podwójna osłona rzeczywiście lepiej chroni przed koronawirusem? Na ten temat wypowiedziała się prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Alan i Olaf to bracia, którzy chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Jedyną szansą dla chłopców na życie i powrót do normalności jest przeszczep serca. Ile dzieci w Polsce jest w podobnej sytuacji? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z prof. Piotrem Kalicińskim, chirurgiem dziecięcym, transplantologiem.
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. W związku z tym wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy jeśli zaszczepi się przeciw koronawirusowi, to będzie uodporniony również na grypę. Dr Paweł Grzesiowski udzielił jasnej odpowiedzi.
Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.
Wielu rodziców w obawie o zdrowie dziecka, zwłaszcza w chłodniejsze dni, woli, aby ich pociechy nie wychodziły z domu. Zupełnie inne podejście do zdrowia dzieci panuje w jednym warszawskich przedszkoli. Dzieciaki, które do niego chodzą, większość dnia spędzają... w lesie. Czy to bezpieczne? Z Anną Płuską, dyrektorką leśnego przedszkola rozmawiał Robert Stockinger.
Trudna sytuacja, z którą przyszło nam się mierzyć sprawiała, że jeszcze bardziej martwimy się o swoją przyszłości. Jak zredukować te negatywne uczucia i pozbyć się napięcia? Z pomocą przychodzi nam medytacja. Na czym ona polega? Kto może medytować i od czego zacząć? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agi Jensen, która praktykuje jogę i medytuje.
Grzyby doskonale smakują i podkreślają smak potraw. Mimo że najczęściej zbiera się je późnym latem czy jesienią, to sezon na nie trwa przez cały rok! Jakie gatunki można znaleźć w lesie zimą? Dowiecie się tego z naszego reportażu!
Stres, którego nie umiemy sobie zrekompensować może doprowadzić do poważnych problemów. Kumulacja napięcia w ciele może wywołać szereg dolegliwości, które w żaden sposób nie są łączone ze stresem. Jak odróżnić objawy psychosomatyczne od organicznych? Gdzie szukać pomocy i jak radzić sobie z nadmiernym stresem? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Ewą Kempisty-Jeznach.
Szczepionka opracowana przez naukowców z Oksfordu i firmę AstraZeneca to jedna z kilku zatwierdzonych i dopuszczonych do użytku szczepionek, które mają powstrzymać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Jak powstała szczepionka? Czym różni się od innych? O tym wszystkim z wirusolożką Emilią Cecylią Skirmuntt rozmawiała Anna Senkara.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiała, że pracę musieliśmy przenieść do domu. Niestety część z nas nie ma w mieszkaniu odpowiedniego krzesła ani biurka, a to skutkuje problemami z kręgosłupem. Jak sobie pomóc i jakich błędów nie popełniać? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agatą Dąbrowską, trenerką i dietetyczką oraz Bartkiem Paluchem, trenerem personalnym i fizjoterapeutą.
Polska od wielu lat znajduje się w czołówce państw, które mogą się "pochwalić" fatalną jakością powietrza. Smog, który wisi nad miastami ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Może powodować problemy z układem krążenia czy sercem. Niektóre badania pokazują, że zaostrza przebieg COVID-19. Czym właściwie jest smog i ile nas kosztuje?
Szczepienia przeciwko COVID-19 już się zaczęły. Od 15 stycznia mogą się rejestrować seniorzy po 80. roku życia, a od 22 stycznia osoby, które skończyły 70 lat. Niestety mają one spore problemy z zapisaniem się na szczepienie. Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie i co zrobić, kiedy brakuje dla nas terminów?
Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego opracowali krótki poradnik dla seniorów, którzy już od 25 stycznia będą szczepieni przeciwko COVID-19. Specjaliści radzą, aby przed wizytą w punkcie szczepień zjeść śniadanie oraz przyjąć lek. O czym jeszcze powinny pamiętać osoby starsze?
Aneta Konieczna to trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie. Jej dalszą karierę sportową pokrzyżowała choroba. W 2012 roku lekarze zdiagnozowali u niej raka szyjki macicy. Co sprzyja rozwojowi tej choroby? Jak można się z przed nią chronić? Rozmawialiśmy o tym z dr. Piotrem Sobiczewskim, ginekologiem i onkologiem oraz Aldoną Zawadą, która zmagała się z tym nowotworem.
Po ulicach Sosnowca jeździ niezwykły pojazd. CiepłoBus, bo o nim mowa, to miejsce, w którym każdy potrzebujący może otrzymać ciepły posiłek. Ale nie tylko. Jaką pomoc jeszcze oferuje? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Rząd zdecydował się wprowadzić zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID-19. Jak przekazał na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk pierwszy etap został podzielony na trzy etapy. Dzięki zmianom na wcześniejsze zaszczepienie będą mogły liczyć m.in. osoby przewlekle chore. Kto jeszcze skorzysta na zmianie?