Krople do nosa mogą uzależniać. Lekarz: "Niestety korzystamy z nich wtedy, gdy nie powinniśmy tego robić"

Dzień Dobry TVN
Kiedy dopada nas katar, sięgamy po krople do nosa. Mimo że świetnie rozwiązują problem, to stosowane zbyt długo mogą przysporzyć nam sporych kłopotów i doprowadzić do uzależnienia. Jak to możliwe? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agatą Gerwel, laryngologiem.

Jak długo możemy stosować krople do nosa?

Katar to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Aby się go pozbyć i móc znowu swobodnie oddychać, sięgamy po krople do nosa.

- Dorosła osoba, bezpiecznie, może je stosować od 5-7 dni. W przypadku dzieci można je aplikować maksymalnie przez 3-5 dni - wyjaśniła Agata Gerwel, laryngolog.

Trzeba pamiętać, że używanie kropel do nosa ma sens tylko wtedy, gdy jesteśmy przeziębieni. Niestety wiele osób nie stosuje się do tej zasady.

- Sięgamy po nie wtedy kiedy niedrożność nosa spowodowana jest innym schorzeniem, np. krzywą przegrodą nosową, alergią, przewlekłym zapaleniem zatok czy przerostem trzeciego migdałka - dodała specjalistka.

Jakie krople można podawać dzieciom?

Dla dzieci najbezpieczniejsza jest woda morska i już ona powinna zatrzymać rozwój infekcji. Jeśli to nie pomaga, możemy sięgnąć po krople. - Rodzice muszą pamiętać, aby robić to tylko przy ostrych infekcjach i aplikować je nie dłużej niż od 3-5 dni - podkreśliła laryngolog.

Krople do nosa - jak się od nich odzwyczaić?

- Substancje zawarte w kroplach do nosa pobudzają naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa i wywołują ich skurcz. W ten sposób śluzówka się obkurcza, zmniejsza się ilość wydzieliny w nosie i lepiej nam się oddycha - wytłumaczyła specjalistka.

Kiedy korzystamy z nich za długo, nasze naturalne mechanizmy odpowiedzialne za obkurczanie naczyń krwionośnych przestają działać prawidłowo. Przez co naczynia w nosie są stale poszerzone.

- Odstawienie kropli jest możliwe i można to zrobić z dnia na dzień. Niestety przez kilka tygodni oddychanie przez nos nie jest możliwe, bo jest on całkowicie zatkany - powiedziała specjalistka.

Aby uniknąć takich problemów i łagodniej przejść przez ten proces, warto stosować wodę morską lub poprosić lekarza o przepisanie innych środków. Krople można także odstawiać stopniowo i systematycznie zmniejszać częstotliwość aplikacji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Odkryto nowy wariant koronawirusa. "Jest w stanie uniknąć naturalnej reakcji immunologicznej organizmu"

Lubisz któryś z tych 12 produktów? Uważaj, to może już być uzależnienie

Mateusz z Fit Lovers pierwszy raz o przeszczepie włosów. "Zrobiłem go w Turcji. Urzekła mnie cena"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości