Sport na mrozie szkodzi sercu? "Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie"

Dzień Dobry TVN
Ekstremalnie niska temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lund pokazują, że przebywanie na mrozie sprzyja zawałom serca. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które już mają problemy z układem krążenia. Czy faktycznie tak jest? O zależności między niską temperaturą a zawałem serca rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Marcinem Grabowskim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mróz sprzyja zawałom serca?

Prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca zimą znacząco wzrasta - do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Lund. Naukowcy tłumaczą ten fakt tym, że gdy jest zimno, naczynia krwionośne w naszym ciele zwężają się, dzięki czemu utrata ciepła przez skórę jest dużo mniejsza. Co więcej, kiedy jest nam zimno, pojawiają się dreszcze, rośnie tętno. U zdrowej osoby mechanizm ten jest dobrze tolerowany. Jeśli jednak w naczyniach krwionośnych występują blaszki miażdżycowe, proces ten może wywołać zawał serca.

To nie koniec! Zimą krew staje się bardziej "lepka", a to sprzyja tworzeniu się groźnych zakrzepów. Ich obecność to prosta droga do niedokrwienia mięśnia sercowego, a w konsekwencji zawału.

- Nie ma powodów do paniki, ale osoby, które są chore, powinny unikać ekstremalnych sytuacji środowiskowych. Dużo mówiliśmy, kiedy były upały, aby unikały wysokich temperatur. Podobnie będzie w przypadku tych bardzo niskich temperatur - mówił w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Grabowski.

Naukowcy ze Szwecji stwierdzili również, że ryzyko wystąpienia zawału jest jeszcze wyższe przy uprawianiu aktywności fizycznej na mrozie. W ich ocenie wzrasta ono wtedy o nawet 30 proc. Czy dotyczy to tylko osób chorych, czy także zdrowych, które po prostu uprawiają sport na świeżym powietrzu?

- To jest mechanizm wieloczynnikowy i skumulowanie się kilku niekorzystnych sytuacji w jednym momencie. Po pierwsze, stres wynikający z zimnej temperatury. Na mrozie podnosi się ciśnienie, dochodzi do podniesienia tętna, obkurczenia naczyń obwodowych. Jeśli dołożymy do tego obciążenie wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza tym nagłym, może być niebezpieczne - dodał specjalista.

Czy morsowanie jest dobre dla serca?

Skoro ekstremalnie niskie temperatury mogą być niebezpieczne dla naszego serca, to czy morsowanie, w którym tak rozkochali się Polacy, jest wskazane? W ocenie specjalisty, choć ma swoje zalety - zwłaszcza społeczne, to nie może ono zastąpić aktywności fizycznej.

- Jeśli ktoś uważa, że samym morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie. U osób z przewlekłymi chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym zachodzą procesy bardzo podobne do tych, które obserwujemy przy zawale serca czy zatrzymaniu krążenia i one powinny tego unikać. Morsowanie może być jednak dobrym dodatkiem do aktywności fizycznej zarówno dla sportowców, jak i amatorów - tłumaczył kardiolog.

Specjalista dodał, że nie ma żadnych badań wykazujących, że kąpiele w zimnej wodzie mają korzystny wpływ na serce.

Co sprzyja zawałom serca?

 • Palenie papierosów

  Nałóg szkodzi nie tylko płucom, ale także układowi krążenia. Nikotyna i obecny w niej tlenek węgla zmniejszają wysycenie krwi tlenem. Dodatkowo nikotyna sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych, które gromadzą się w tętnicach. Zwężające się stopniowo światło tętnic może doprowadzić do niedotleniania serca, a tym samym do zwału mięśnia sercowego.

  Szacuje się, że w przypadku palaczy ryzyko wystąpienia zwału serca jest czterokrotnie wyższe!

  • Wysoki cholesterol

   Cholesterol to związek, który jest nam potrzebny m.in. do produkcji hormonów, ale jego nadmiar zaczyna być niebezpieczny. Nagromadzony w organizmie zaczyna odkładać się w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji dochodzi do zwężenia światła naczyń doprowadzających krew, wraz z tlenem i składnikami odżywczymi, m.in. do serca, a to może skończyć się zawałem.

   • Nadciśnienie tętnicze

    Szacuje się, że nadciśnienie ma blisko 10 mln Polaków, z czego spora grupa nie ma pojęcia, że choruje. Zbyt wysokie ciśnienie uszkadza naczynia krwionośne, a także sprzyja tworzeniu się zakrzepów, które mogą doprowadzić do niedotlenienia serca. Na tym jednak nie koniec. Nieleczone lub leczone źle nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia udaru oraz niewydolności nerek.

    • Otyłość

     Osoby otyłe (w szczególności z tzw. otyłością brzuszną) bardzo często chorują na nadciśnienie i mają zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do miażdżycy, która stanowi najczęstszą przyczynę zwału serca.

     • Brak aktywności fizycznej

      Nawet umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, chroni przed nadciśnieniem, a także zapobiega hiperlipidemii (zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi). Tym samym aktywność fizyczna, w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą, to najlepsza forma profilaktyki chorób serca.

      Jak rozpoznać zawał?

      Do najbardziej charakterystycznych objawów zawału serca należą:

      • silny ból w klatce piersiowej – bardzo często promieniuje do lewej ręki, pleców, szyi lub żuchwy;
       • duszność, osłabienie, bladość skóry;
        • nadpotliwość;
         • dreszcze;
          • uczucie niepokoju;
           • szybkie lub zbyt wolne tętno;
            • uczucie dyskomfortu, złe samopoczucie;
             • ból za mostkiem;
              • pieczenie w jamie ustnej, które przypomina zgagę;
               • nudności, wymioty lub omdlenie.

                Osoby, które zaobserwują u siebie takie objawy powinny jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

                Zobacz wideo: Serce podziurawione jak sitko

                Dzień Dobry TVN

                >>> Zobacz także:

                Dieta na mrozy, czyli co jeść zimą? Sprawdź, co radzi specjalista

                Szczepionka przeciw COVID-19 AstaZeneca dla osób po 65. roku życia. WHO daje zalecenie

                Czy szczepionki przeciwko COVID-19 różnią się skutecznością? Dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

                Autor: Katarzyna Oleksik

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości