Już co dziesiąta kobieta cierpi na endometriozę - pokazują badania. Mimo że same panie wiedzą o chorobie całkiem sporo, to na postawienie prawidłowej diagnozy czekają bardzo długo. Co trzeba wiedzieć o endometriozie? Czy przekreśla szanse kobiety na bycie matką? Rozmawiamy o tym z ginekolożką Magdaleną Bielą.
Olivia Gordon jest dziennikarką. Kiedy była w ciąży okazało się, że jej nienarodzone dziecko jest poważnie chore. Na szczęście dzięki nowoczesnej medycynie malucha udało się uratować. Swoje doświadczenia opisała w książce "Pierwszy oddech", która właśnie ukazała się po polsku. Dlaczego zdecydowała się ją napisać?
Okazuje się, że telefony komórkowe bezpośrednio wpływają nie tylko na zachowanie człowieka, ale także zwierząt. O ile w wielu przypadkach jest to wpływ negatywny, o tyle dla kleszczy promieniowanie może być wyjątkowo atrakcyjne. Czy telefony mogą przyciągać owady? O tym opowiedzieli nam prof. dr hab. Piotr Tryjanowski oraz dziennikarka Barbara Pasek.
W czasie pandemii koronawirusa nie można lekceważyć innych wirusów, które także mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest, przenoszony przez kleszcze, wirus kleszczowego zapalenia mózgu [KZM]. Przed chorobą można się ochronić jedynie poprzez szczepienia.
Unia Europejska chce zmienić nawyki żywieniowe swoich mieszkańców. Komisja Europejska zamierza zakazać promocji mięsa (nawet tego, które pochodzi z równoważonych hodowli), a także wina. Politycy chcą w ten sposób przekonać do częstszego sięgania po owoce i warzywa.
Ponad 2 mln Polaków przyjęło szczepionkę. Z kolei Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że w kwietniu Narodowy Program Szczepień ma znacznie przyspieszyć. Dlatego eksperci z inicjatywy "nauka przeciw pandemii" podpowiadają, jak się przygotować do zastrzyku. Jeden z autorów akcji prof. Andrzej Fal w Dzień Dobry TVN wyróżnił najważniejsze kwestie.
Zamknięcie siłowni, klubów fitness czy basenów sprawiło, że Polacy bardzo mocno ograniczyli swoją aktywność fizyczną. W konsekwencji - jak pokazują badania - ponad 40 proc. respondentów przytyło w ciągu ostatnich miesięcy. O ile zwiększyła się waga Polaków w czasie pandemii?
Pandemia wciąż nie daje nam odetchnąć. Coraz więcej pacjentów przebywa w szpitalach i bite są kolejne rekordy zachorowań. Czy bezpiecznie mogą czuć się osoby, które COVID-19 mają już za sobą? A może ponowne zakażenie wiąże się z zupełnie innymi objawami? Na to pytanie naszej internautce odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Mimo, że padaczka to jedna z częściej diagnozowanych chorób neurologicznych, to ciągle krąży wokół niej wiele mitów. Wciąż żywe jest przekonanie, że kobiety, które zmagają się z tym schorzeniem nie mają szans na macierzyństwo. Czy faktycznie tak jest? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Alicją Sztygowską-Lisowską i Marie Kato-Kmieć, które chorują na padaczkę oraz Mają Kopytek-Beuzen, neurologiem.
Lizzy Evans sądziła, że chroniczny ból mięśni to objaw wczesnej menopauzy. Taką diagnozę postawili lekarze. Tymczasem mogła to być oznaka przerzutów raka szyjki macicy, z którym walczyła wcześniej. Niestety, pandemia nie pozwoliła jej na regularne badania kontrolne. Kobieta zmarła w wieku 27 lat. Osierociła czwórkę dzieci.
Aspirant sztabowy Leszek Guza rok temu zachorował na koronawirusa. Od tamtej pory już kilkanaście razy oddał swoje osocze. Teraz w Dzień Dobry TVN opowiedział, jak dokładnie wygląda ten proces.
Daniel Omielańczuk to nie tylko znany zawodnik MMA, ale też kochający ojciec. Wraz z żoną gotowi są na wszystko, by pomóc chorej córeczce. Pola i jej siostra bliźniaczka urodziły się we wrześniu 2018 r. w 30 tygodniu ciąży - przerwanej nagle ze względu na zagrożenie zamartwicą. Kilkuletnia dziewczynka przeszła bardzo wiele operacji, a rehabilitacja jest niezwykle kosztowna.
U Rocha zdiagnozowano zespół Aspergera. Chłopiec potykał się na prostej drodze, miał zaburzenia równowagi i koncentracji. Jego mama była bezradna. Do czasu, gdy jej syn nie zaczął wykonywać ćwiczeń w specjalistycznym kombinezonie. Zobacz, na czym polega terapia.
Hashimoto to choroba autoimunnologiczna, z którą zmaga się coraz więcej ludzi. Oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne. Jaki ma wpływ na przebieg COVID-19? To sprawdzali naukowcy z Łodzi.
Kalettes (kalerosse) to nowe warzywo o charakterystycznym słodkawo-orzechowym smaku. Roślina powstała w latach 90. ubiegłego wieku. Zaletą kalettes jest niska kaloryczność i wysoka wartość odżywcza, dlatego warzywo to poleca się osobom dbającym o swoją dietę.
Po przechorowaniu COVID-19 organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które chronią przed kolejnym zakażeniem. Kiedy zaczynają się pojawiać i kiedy sprawdzić ich poziom? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Z ich pomocą leczy się urazy, zakrzepicę, a także powikłania po COVID-19. Kiedy jeszcze stosuje się taką terapię i jak robić to bezpiecznie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Bartłomiejem Kasprzakiem, lekarzem.
Leczenie pijawkami jest bardzo starą metodą, ale wciąż wyjątkowo chętnie wykorzystywaną. Jej główną zaletą jest to, że pozwala się wyleczyć z wielu chorób bez konieczności stosowania farmakologii.
Wciąż żywe jest przekonanie, że udar to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Tymczasem statystyki mówią co innego. Schorzenie coraz częściej diagnozowane jest u osób młodych, pozornie zdrowe osoby. Jedną z takich osób jest pani Krystyna.
Test antygenowy umożliwia szybką diagnozę i jest w miarę tani. Ma jeszcze jedną zaletę - do jego przeprowadzenia nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co to jest test antygenowy? Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?
Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Skąd się bierze? Jak można sobie pomóc, gdy nagle nas dopadnie? Czy leki przeciwbólowe, które zazwyczaj mamy w domu, przyniosą ulgę? O metodach radzenia sobie z bólem pleców w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adrianem Rymarczykiem, ortopedą.
Rząd pracuje nad projektem, który zezwoli na podawanie szczepionek przeciwko COVID-19 w miejscu pracy oraz w aptece. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna politycy jeszcze w tym tygodniu mają zdecydować o jego przyjęciu lub odrzuceniu.
Maseczki antywirusowe - z założenia - mają chronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Mimo że na rynku ich wybór jest ogromny, to skuteczność każdej z nich nie jest jednakowa. Które maseczki zapewnią nam najlepszą ochronę przed SARS-CoV-2?
Mimo że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstaZeneca została uznana za bezpieczną, to lekarze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy jej podanie sprzyja zakrzepicy. Czym właściwie jest choroba zakrzepowa? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, powinny obawiać się szczepień? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem i położnikiem.
Przechorowanie COVID-19 nie jest równoznaczne z powrotem do zdrowia. Wielu pacjentów po pokonaniu infekcji potrzebuje specjalistycznej pomocy i rehabilitacji. Turnusy, które pomagają ozdrowieńcom wrócić do formy sprzed choroby odbywają się m.in. w Kopalni Soli "Wieliczka".
Badacze zbadali interakcję pomiędzy rinowirusem, który odpowiada za infekcje górnych dróg oddechowych a SARS-CoV-2.Ich zdaniem ten pierwszy pobudza wydzielanie interferonu, który blokuje replikację tego drugiego. Podobne zjawiska obserwowano już wcześniej: duża epidemia spowodowana przez rinowirusy mogła w 2009 roku opóźnić pandemię świńskiej grypy w niektórych częściach Europy.
Laura ma niecałe dwa lata i już musi się mierzyć z niezwykle groźnym przeciwnikiem. Dziewczynka choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jedyną szansą na zatrzymanie choroby jest podanie leku Zolgensma. Niestety farmaceutyk kosztuje 9 milionów złotych. Rodzice dziewczynki nie są wstanie uzbierać takiej kwoty i potrzebują pomocy.
Dzieci, zwłaszcza te, które chodzą do przedszkola i stykają się z innymi maluchami, znacznie częściej łapią infekcję. Niestety pojawienie się kataru, problemów z oddychaniem czy bólu gardła często wiąże się z przepisaniem antybiotyku. Na szczęście nie musi tak być. W zwalczaniu przeziębienia - zwłaszcza na wczesnym etapie - pomogą olejki eteryczne. Które z nich każda mama powinna mieć pod ręką?
Siwienie włosów jest naturalnym procesem, występującym u osób po 30-40 roku życia. A co jeśli siwe pasma pojawiają się już u dzieci? Co to oznacza? Czy jest to sygnał choroby, a może niedoboru witamin? O przyczynach opowiedziała nam dermatolog dziecięca Monika Rogala.
Amerykański koncern Pfizer rozpoczął testy nad nowym lekiem przeciwwirusowym na COVID-19. Opracowany przez firmę farmaceutyk ma być podawany doustnie i stosowany w leczeniu pierwszych objawów infekcji.