Mimo, że padaczka to jedna z częściej diagnozowanych chorób neurologicznych, to ciągle krąży wokół niej wiele mitów. Wciąż żywe jest przekonanie, że kobiety, które zmagają się z tym schorzeniem nie mają szans na macierzyństwo. Czy faktycznie tak jest? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Alicją Sztygowską-Lisowską i Marie Kato-Kmieć, które chorują na padaczkę oraz Mają Kopytek-Beuzen, neurologiem.
Lizzy Evans sądziła, że chroniczny ból mięśni to objaw wczesnej menopauzy. Taką diagnozę postawili lekarze. Tymczasem mogła to być oznaka przerzutów raka szyjki macicy, z którym walczyła wcześniej. Niestety, pandemia nie pozwoliła jej na regularne badania kontrolne. Kobieta zmarła w wieku 27 lat. Osierociła czwórkę dzieci.
Aspirant sztabowy Leszek Guza rok temu zachorował na koronawirusa. Od tamtej pory już kilkanaście razy oddał swoje osocze. Teraz w Dzień Dobry TVN opowiedział, jak dokładnie wygląda ten proces.
Daniel Omielańczuk to nie tylko znany zawodnik MMA, ale też kochający ojciec. Wraz z żoną gotowi są na wszystko, by pomóc chorej córeczce. Pola i jej siostra bliźniaczka urodziły się we wrześniu 2018 r. w 30 tygodniu ciąży - przerwanej nagle ze względu na zagrożenie zamartwicą. Kilkuletnia dziewczynka przeszła bardzo wiele operacji, a rehabilitacja jest niezwykle kosztowna.
U Rocha zdiagnozowano zespół Aspergera. Chłopiec potykał się na prostej drodze, miał zaburzenia równowagi i koncentracji. Jego mama była bezradna. Do czasu, gdy jej syn nie zaczął wykonywać ćwiczeń w specjalistycznym kombinezonie. Zobacz, na czym polega terapia.
Hashimoto to choroba autoimunnologiczna, z którą zmaga się coraz więcej ludzi. Oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne. Jaki ma wpływ na przebieg COVID-19? To sprawdzali naukowcy z Łodzi.
Kalettes (kalerosse) to nowe warzywo o charakterystycznym słodkawo-orzechowym smaku. Roślina powstała w latach 90. ubiegłego wieku. Zaletą kalettes jest niska kaloryczność i wysoka wartość odżywcza, dlatego warzywo to poleca się osobom dbającym o swoją dietę.
Po przechorowaniu COVID-19 organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które chronią przed kolejnym zakażeniem. Kiedy zaczynają się pojawiać i kiedy sprawdzić ich poziom? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Z ich pomocą leczy się urazy, zakrzepicę, a także powikłania po COVID-19. Kiedy jeszcze stosuje się taką terapię i jak robić to bezpiecznie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Bartłomiejem Kasprzakiem, lekarzem.
Leczenie pijawkami jest bardzo starą metodą, ale wciąż wyjątkowo chętnie wykorzystywaną. Jej główną zaletą jest to, że pozwala się wyleczyć z wielu chorób bez konieczności stosowania farmakologii.
Wciąż żywe jest przekonanie, że udar to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Tymczasem statystyki mówią co innego. Schorzenie coraz częściej diagnozowane jest u osób młodych, pozornie zdrowe osoby. Jedną z takich osób jest pani Krystyna.
Test antygenowy umożliwia szybką diagnozę i jest w miarę tani. Ma jeszcze jedną zaletę - do jego przeprowadzenia nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co to jest test antygenowy? Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?
Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Skąd się bierze? Jak można sobie pomóc, gdy nagle nas dopadnie? Czy leki przeciwbólowe, które zazwyczaj mamy w domu, przyniosą ulgę? O metodach radzenia sobie z bólem pleców w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adrianem Rymarczykiem, ortopedą.
Rząd pracuje nad projektem, który zezwoli na podawanie szczepionek przeciwko COVID-19 w miejscu pracy oraz w aptece. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna politycy jeszcze w tym tygodniu mają zdecydować o jego przyjęciu lub odrzuceniu.
Maseczki antywirusowe - z założenia - mają chronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Mimo że na rynku ich wybór jest ogromny, to skuteczność każdej z nich nie jest jednakowa. Które maseczki zapewnią nam najlepszą ochronę przed SARS-CoV-2?
Mimo że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstaZeneca została uznana za bezpieczną, to lekarze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy jej podanie sprzyja zakrzepicy. Czym właściwie jest choroba zakrzepowa? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, powinny obawiać się szczepień? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem i położnikiem.
Przechorowanie COVID-19 nie jest równoznaczne z powrotem do zdrowia. Wielu pacjentów po pokonaniu infekcji potrzebuje specjalistycznej pomocy i rehabilitacji. Turnusy, które pomagają ozdrowieńcom wrócić do formy sprzed choroby odbywają się m.in. w Kopalni Soli "Wieliczka".
Badacze zbadali interakcję pomiędzy rinowirusem, który odpowiada za infekcje górnych dróg oddechowych a SARS-CoV-2.Ich zdaniem ten pierwszy pobudza wydzielanie interferonu, który blokuje replikację tego drugiego. Podobne zjawiska obserwowano już wcześniej: duża epidemia spowodowana przez rinowirusy mogła w 2009 roku opóźnić pandemię świńskiej grypy w niektórych częściach Europy.
Laura ma niecałe dwa lata i już musi się mierzyć z niezwykle groźnym przeciwnikiem. Dziewczynka choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jedyną szansą na zatrzymanie choroby jest podanie leku Zolgensma. Niestety farmaceutyk kosztuje 9 milionów złotych. Rodzice dziewczynki nie są wstanie uzbierać takiej kwoty i potrzebują pomocy.
Dzieci, zwłaszcza te, które chodzą do przedszkola i stykają się z innymi maluchami, znacznie częściej łapią infekcję. Niestety pojawienie się kataru, problemów z oddychaniem czy bólu gardła często wiąże się z przepisaniem antybiotyku. Na szczęście nie musi tak być. W zwalczaniu przeziębienia - zwłaszcza na wczesnym etapie - pomogą olejki eteryczne. Które z nich każda mama powinna mieć pod ręką?
Siwienie włosów jest naturalnym procesem, występującym u osób po 30-40 roku życia. A co jeśli siwe pasma pojawiają się już u dzieci? Co to oznacza? Czy jest to sygnał choroby, a może niedoboru witamin? O przyczynach opowiedziała nam dermatolog dziecięca Monika Rogala.
Amerykański koncern Pfizer rozpoczął testy nad nowym lekiem przeciwwirusowym na COVID-19. Opracowany przez firmę farmaceutyk ma być podawany doustnie i stosowany w leczeniu pierwszych objawów infekcji.
Trzecia fala pandemii, która właśnie przetacza się przez Polskę najbardziej uderza w dzieci i w młodzież. Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach, zdalna nauka i brak kontaktu z rówieśnikami sprawiły, że coraz więcej dzieci zmaga się problemami psychicznym. Jak mówiła w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik pogarszającą się sytuację - niestety - widać na oddziałach.
Wiosna to wyjątkowo trudny czas dla alergików. Budząca się do życia przyroda sprawia, że wielu osobom zaczyna dokuczać katar oraz pieczenie i swędzenie oczu. Jak sobie poradzić z tą ostatnią dolegliwością? Jak odróżnić alergię od np. zespołu suchego oka? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr n. med. Martą Kołacińską-Flont.
Czerwone oczy u dziecka są jednym z najczęstszych powodów wizyty u okulisty. Zazwyczaj wydają się też przekrwione, ponieważ zaczerwienienie wywołanie jest przez rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej.
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Choroba może rozwinąć się także u kobiet w ciąży. Niestety lekarze rzadko zlecają badania profilaktyczne przyszłym mamom, a to właśnie proste USG pozwala wcześnie wykryć i pokonać raka. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Jakubem Rzepką, ginekologiem i onkologiem.
Od 2 kwietnia, zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez Komisję Europejską, ze sklepów, także w Polsce, znikną produkty bogate w tłuszcze trans. W praktyce oznacza to, że nie kupimy już chipsów, margaryny czy gotowych sosów. Czemu mają służyć te zmiany?
Alergiczne zapalenie spojówek to nic innego, jak reakcja alergiczna ujawniająca się w wyniku kontaktu z alergenami. W momencie zetknięcia z substancjami uczulającymi w organizmie rozwija się stan zapalny, który obejmuje błony śluzowe.
Nie od dziś wiadomo, że dobry sen jest podstawą zdrowego stylu życia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się ile kalorii spalacie śpiąc? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca.
W ramach kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstaje pierwszy w Polsce oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z inicjatorką jego utworzenia, profesor Agnieszką Drosdzol-Cop, która jest jedną z pięciu polskich specjalistek w tej dziedzinie.