Powikłania mogą się pojawić po każdym szczepieniu. Do najczęściej występujących należą obrzęk czy ból w miejscu wkłucia. Jak długo dolegliwości mogą się utrzymywać? Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. Polaków. Dla porównania Izrael wykonał ten zabieg już u połowy swoich mieszkańców. Jak udało się osiągnąć takie tempo szczepień? Na jakie benefity mogą liczyć osoby, które przyjęły antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Mints, Polką mieszkającą w Izraelu.
Dane demograficzne wyraźnie pokazują, że Polaków jest coraz mniej. Miniony rok pod względem zgonów był rekordowy, do tego znacząco skróciła się średnia długość życia Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem?
Zjedzenie posiłku w restauracji nie jest możliwe, dlatego wiele osób zamawia jedzenie na wynos. Czy jest szansa, że "złapiemy" wirusa jeśli nasz posiłek przygotowała osoba zakażona? Wszelkie wątpliwości w Dzień Dobry TVN rozwiał dr Paweł Grzesiowski.
Staroindyjska metoda leczenia Ajurweda zaleca, abyśmy zimą spożywali jak najwięcej ciepłych, gotowanych posiłków. Napoje powinniśmy zaś pić przynajmniej w temperaturze pokojowej. Mówi się, że temperatura posiłku wpływa znacząco na jego smak. To obróbka termiczna wydobywa z dania aromat i sprawia, że żołądek wydziela soki trawienne. Jaka jest najlepsza temperatura dań i napojów na zimę? Z odpowiedziami spieszy Agnieszka Cegielska.
Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób na zatrzymanie pandemii. Czy kobiety, które karmią piersią mogą się zaszczepić? Czy szczepionka będzie miała wpływ na dziecko? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Otylia Jędrzejczak ma dwójkę małych dzieci i jak każda mama zmaga się z nawracającymi infekcjami u swoich maluchów. Jak była pływaczka walczy z chorobą u swoich pociech? Swoimi patentami na "chorowanie" podzieliła się z fanami na Instagramie!
Matilda Salejko była zdrową i bardzo energiczną dziewczynką, dla której świat nie miał żadnych przeszkód. Jej życie się całkowicie zmieniło, gdy okazało się, że cierpi na występującą raz na milion urodzeń chorobę genetyczną, która charakteryzuje się postępującym zanikiem mięśni. Ratunkiem dla siedmiolatki jest niezwykle kosztowna terapia w Stanach Zjednoczonych. Zobacz, jak można pomóc.
Czy kofeina wpływa na budowę mózgu? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Bazylei pokazują, że może ona zmieniać strukturę mózgu. Naukowcy o swoim odkryciu poinformowali na łamach magazynu "Cerebral Cortex".
Przewlekły stres może być niebezpieczny. Zdarza się, że prowadzi do depresji czy problemów z układem krążenia. W przypadku 24-letniej Karoliny sprawił, że całkowicie straciła słuch. O szkodliwym wpływie stresu na organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Magdaleną Chojnacką, psychiatrą i Tomaszem Kuprysiem, stomatologiem.
Ekstremalnie niska temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lund pokazują, że przebywanie na mrozie sprzyja zawałom serca. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które już mają problemy z układem krążenia. Czy faktycznie tak jest? O zależności między niską temperaturą a zawałem serca rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Marcinem Grabowskim z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ajurweda oznacza "wiedzę o życiu", bądź "sztukę życia". Uznawana jest za jeden z najstarszych systemów filozoficznych i medycznych, który bazuje na naturalnych sposobach pielęgnacji zdrowia i urody. Zobacz, na czym dokładnie polega ta terapia.
Mwana mieszka w Tanzanii i jest poważnie chora. Matki dziewczynki nie stać na profesjonalną opiekę medyczną, dlatego szukała pomocy u miejscowych szamanów. Jednak ci nie wiedzą, co dolega nastolatce. Sprawą Mwany zainteresowała się dyrektorka Polskiej Misji Medycznej.
COVID-19 - być może jeszcze przed końcem roku - dzięki szczepieniom i lekom będzie uleczalny, tak samo jak grypa. Takiego zdania jest Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia. Czy faktycznie nad pandemią da się zapanować?
Badania przesiewowe w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) dla każdego nowonarodzonego dziecka. Taki zapis znalazł się w projekcie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Da to szansę na uratowanie przed ciężką niepełnosprawnością 50 maluchów rocznie.
Dariusz Fidyka został dźgnięty nożem i miał całkowicie przecięty rdzeń kręgowy. Był sparaliżowany od pasa w dół i do końca życia miał się poruszać na wózku. Jednak lekarze ze Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dokonali cudu - postawili pacjenta na nogi. Zdaniem specjalistów, operacja była "Świętym Graalem" medycyny.
Na rynku pojawia się coraz więcej szczepionek przeciwko COVID-19. Czy wszystkie są równie skuteczne i w takim samym stopniu chronią przed groźnym wirusem? O tym w naszym programie mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.
Szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki może być podawana osobom po 65. roku życia. Mimo że nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność szczepionki w tej grupie wiekowej, to eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że korzyści z jej podania przeważają nad ewentualnym ryzykiem i zalecają jej stosowanie.
Jedną z częściej diagnozowanych wad wymowy u dzieci jest seplenienie. Skąd się ono bierze i jak wygląda leczenie? Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do wizyty u specjalisty? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. hum. Anną Zając, logopedą i językoznawcą.
Bartek i Szymon zmagają się chorobą nowotworową. Chłopy poznali się w szpitalu i bardzo zaprzyjaźnili. Więź, która się między nimi zrodziła zaowocował niecodziennym projektem. Chłopcy nagrali piosenkę, która ma dać upust emocjom, które się w nich kłębią. Swoim utworem chcą dać wsparcie innym dzieciom, które także walczą z ciężką chorobą.
Szacuje się, że aż 95 proc. Polaków ma problemy z nerkami. Jedną z takich osób był Marcin Fic. Mężczyzna od kilku lat zmagał się z niewydolność narządu. Szansą na powrót do zdrowia okazał się dla niego przeszczep nerki, którą podarował mu brat Jakub. Na czym polega tzw. rodzinny przeszczep? Ile wykonuje się ich w Polsce? Jak po operacji czują się bracia? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.
9 mln złotych - na tyle wyceniane jest życie dziecka chorego na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Rodzicom Alexa i Kacpra, dzięki gorącym sercom Polaków, udało się uzbierać tę niewyobrażalną kwotę. Obaj chłopcy są już po kuracji. Alex przebył ją w USA, a Kacper jako pierwszy – w naszym kraju.
Gdy nadchodzą chłodniejsze miesiące, problem zimnych stóp staje się jeszcze bardziej uporczywy – jednak niektórzy z nas borykają się z nim przez cały rok. Dlaczego tak jest i jak można temu zaradzić?
Wraz z wybuchem pandemii lekarze zaczęli nas zachęcać do częstszego wietrzenia domów i mieszkań. Jak otwieranie okien i wpuszczanie do pomieszczenia świeżego powietrza przekłada się na nasze zdrowie? Jak sprawdzić, czy wentylacja w naszym domu działa prawidłowo? Odpowiedzi na te pytania zna nasz reporter Marcin Sawicki.
Zespół specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przetoczył krew dziecku, które znajdowało się jeszcze w łonie matki. Bez takiego zabiegu malec nie miałby szans na przeżycie. O tym, jak niezwykły był to zabieg i jak dzisiaj czuje się mały Nikodem, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z rodzicami chłopca i lekarzami, który podjęli walkę jego życie.
WHO szacuje, że w ciągu 30 lat z powodu braku nowych antybiotyków umierać będzie blisko 10 mln ludzi. Z tym problemem postanowili zmierzyć się naukowcy z Kanady. Badacze z uniwersytetu Lethbridge College w Albercie zaczęli poszukiwać roślin, które wykazują działanie antybakteryjne i można z nich wytworzyć antybiotyki.
Według danych OECD Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin. Nie jest to jednak powód do dumy, bo pracoholizm, tak jak i każde inne uzależnienie, wyniszcza organizm. Najnowsze badania tylko to potwierdzają.
Bezsenność to problem, który dotyka coraz więcej ludzi. Zmagają się z nim zarówno młodzi jak i starsi, bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy zamożność. Obecnie zaburzenia te mogą się nasilać przez pandemię, która wywołuje podwyższony poziom lęku. Pogłębiają je jeszcze godziny spędzone przed telefonem, telewizorem i komputerem. Jak w tej nierównej walce mogą pomóc zioła? Które są najbardziej skuteczne? O tym opowiedziała nam Agnieszka Cegielska, dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia.
Już za kilka dni do Polski trafi szczepionka opracowana przez firmę AstraZeneca. To właśnie nią zostaną zaszczepieni nauczyciele. Pojawiają się jednak głosy, że preparat nie jest wystarczająco skuteczny, a dodatkowo nie powinien być podawany osobom powyżej 65. roku życia. Czy faktycznie skuteczność tej szczepionki pozostawia wiele do życzenia? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z dr. hab. n. med. Tomaszem Dzieciątkowskim wirusologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Praca zdalna oraz nauka online przyczyniły się do pogorszenia wzroku zarówno dorosłych Polaków, jak i najmłodszych. Mówi się, że czeka nas kolejna epidemia. Tym razem krótkowzroczności. Co powinniśmy zatem robić, by lepiej dbać o wzrok dziecka oraz swój własny? Na to pytanie w programie odpowiedziała Monika Dzięgielewska, okulista dziecięcy.