Szczepionka przeciw groźnemu nowotworowi skóry to efekt uboczny pandemii koronawirusa. Naukowcy wykorzystali ustalenia badaczy pracujących nad preparatem chroniącym przed COVID-19, tworząc specyfik, który w założeniu ma zapobiegać powstawaniu czerniaka.
Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Mimo że medycyna potrafi go skutecznie leczyć, to wielu mężczyzn nie wykonuje badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Raka Prostaty przypominamy, jakie objawy powinny zaniepokoić każdego mężczyznę oraz jakie badania wykonywać, aby wcześnie wykryć chorobę i wygrać z rakiem.
Joga staje się jedną z ulubionych aktywności Polek, w tym również gwiazd. Osoby, które ją praktykują, chętnie dzielą się doświadczeniami i podkreślają, że ta praktyka wiele dla nich znaczy. Do grona znanych joginek należą m.in. Paulina Młynarska, Julia Wieniawa, Ewa Szabatin, Paulina Holtz i Maria Prokop. Żona Marcina Prokopa w rozmowie z dziendobry.tvn.pl wyjaśniła, co można zyskać ćwicząc asany i prawidłowe oddychanie.
Czkawka u niemowląt jest stosunkowo popularną przypadłością. W pierwszych tygodniach życia może pojawiać się bardzo często. Rodzice nie powinni jednak od razu wpadać w panikę.
Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn? Naukowcy z USA przeprowadzili szereg badań, a wyniki wskazują na to, że istnieje pewna zależność. Niektórzy pacjenci zgłaszają ból jąder, wykazywano też spadek poziomu wytwarzanego przez nie testosteronu.
Salmonella to bakteria, która może występować w żywności. Zjedzenie zanieczyszczonego produktu zwykle skutkuje poważnym zatruciem pokarmowym. W których artykułach spożywczych wykrywana jest najczęściej? Co zrobić, aby nie zachorować?
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Zawarte w niej substancje dodają energii, a także chronią przed rozwojem niektórych nowotworów. Badania pokazują, że pita w rozsądnych ilościach - zwłaszcza czarna - znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju niewydolności serca. O właściwościach kawy opowiedziała Anna Radowicka, dietetyk.
Wakacje coraz bliżej i planujemy właśnie urlopy. Długa podróż samolotem lub samochodem niestety potrafi dać się we znaki. Jak zadbać o nasze nogi, aby zapobiec drętwieniu, opuchliźnie, a w najgorszym wypadku zakrzepicy żylnej? Z pomocą przychodzi kompresjoterapia. O tym, czym jest, opowiedział nam dr. n. med. Jacek Tulimowski, lekarz.
Pani Elżbieta i pan Józef od lat mają bardzo poważne problemy ze wzrokiem. Najprostsze codzienne czynności stają się dla nich praktycznie niewykonalne. Na szczęście lekarze znaleźli sposób, aby przywrócić im wzrok. Na czym polega zabieg wszczepienia keratoprotezy?
Polacy znajdują się w czołówce najbardziej otyłych narodów. Do tego, coraz więcej z nas zmaga się z cukrzycą czy chorobami układu krążenia. Takich problemów ze zdrowiem można jednak uniknąć. Wystarczy zjeść w ciągu dnia jeden wegański posiłek. Czy taka drobna zmiana wystarczy, aby nie chorować i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? Co można jeść na kolację? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Wrzoskiem, dietetykiem.
Kornelia Głaszcz widzom TVN-u znana jest przede wszystkim z udziału w programie "Hotel Paradise". Celebrytka niedawno wyznała, że od roku zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. Jak się czuje? Jak pozostali uczestnicy programu zareagowali na wieść o jej chorobie? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Wstrząs anafilaktyczny co roku zdarza się w Polsce u 130 tys. osób, a około 100 osób z jego powodu umiera. Anafilaksja często nie jest prawidłowo rozpoznawana, szczególnie u dzieci – alarmują specjaliści z okazji rozpoczynającego się 13 czerwca Światowego Tygodnia Alergii, którego głównym tematem jest anafilaksja.
Dobiegają siedemdziesiątki, ale swoją spektakularną metamorfozą udowadniają, że wiek to tylko liczba. Kobieta Zawsze Młoda, czyli pani Irena z Warszawy i Fit Oldboy, czyli pan Wojciech z Wałbrzycha budzą zazdrość nawet wśród młodych.
17-letni Tomasz Gwóźdź miał wypadek na jednośladzie. Jego stopa była zmasakrowana. - Jedyna myśl, która przychodziła mi do głowy to, że będę bez stopy – wspomina. Dzięki prof. Łukaszowi Krakowczykowi znów może cieszyć się życiem.
Marysia Drożdżyńska ma 5 miesięcy i choruje na SMA typu 1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Na terapię dziewczynki rodzice muszą zebrać aż 9 mln zł. Aby nagłośnić sprawę, zdeterminowany tata postanowił przejechać 400 km z Brenna do Warszawy. Spotkaliśmy się z nim tuż po tym, jak dotarł do celu.
Prawie półtoraroczne doświadczenie pandemii i kolejnych lockdownów zmieniło nasze podejście do życia w wielu aspektach. Miesiące spędzone w domu i pracy zdalnej sprawiły, że zaczęliśmy się inaczej ubierać, stawiając przede wszystkim na wygodę. Wiele pań w związku z tym zrezygnowało z noszenia biustonosza. Okazuje się, że teraz nie chcą do niego wracać. Czy to dobry pomysł?
Przed nami sezon urlopowy, a co za tym idzie podróże i odkrywanie egzotycznych zakątków świata. Niestety wymarzone wakacje mogą nam jednak popsuć dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Wandę Baltazę, dietetyk kliniczną, jak się przed nimi uchronić.
Problemy skórne to objawy chorób, które dotykają człowieka w różnym wieku, występują zarówno u kobiet w ciąży i niemowląt, jak i u starszych dzieci. Ich leczenie powinno być dostosowane do rodzaju zmian skórnych i stanu pacjenta.
Czerwiec to doskonały moment, aby zacząć przygotowania do lata. W tym czasie wiele pań, aby poprawić swój wygląd i pozbyć się zalegających w organizmie toksyn, decyduje się przeprowadzić detoks. Czy stosowanie diet oczyszczających w ogóle ma sens? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Urszulą Somow, dietetyczką.
Część pacjentów po przechorowaniu COVID-19 zmaga się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie chcą opracować dietę, która pomoże odbudować zniszczoną w czasie choroby florę bakteryjną. W jej stworzeniu mają pomóc ochotnicy.
Adrianna Biedrzyńska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Mało kto wie, że artystka kilka lat temu zmagała się z poważną chorobą. 8 czerwca z okazji Światowego Dnia Guza Mózgu postanowiła opowiedzieć swoją historię.
Do tej pory przeciwko COVID-19 mogła się szczepić młodzież od 16. roku życia. Teraz do grupy uprawnionych włączono również nastolatków w wieku 12-15 lat. Zapisy trwają od poniedziałku 7 czerwca. Do kogo należy decyzja o szczepieniu wychowanków domów dziecka i zakładów poprawczych?
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia. Dzięki niemu mamy motywację do działania i szybciej podejmujemy decyzje. Niestety jego nadmiar może być niebezpieczny i prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Remedium na permanentne napięcie znaleźli autorzy książki "Jak uwolnić się od stresu". Czy proponowane przez nich rozwiązania są skuteczne? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką z Uniwersytetu SWPS.
Pająki pojawiają się w domu bardzo często, zarówno te mniejsze, jak i większe. Czy są groźne? Raczej nie, jednak mogą ugryźć człowieka. Sprawdź, czy po ukąszeniu pająka domowego jest ślad i jak na to zareagować.
Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN
Czerwiec to sezon na czarny bez. Jak wykorzystać kwiaty czarnego bzu w kuchni oraz przygotować z nich domowe preparaty lecznicze? Nieco więcej opowiedziała nam o tym Agnieszka Cegielska, propagatorka zdrowego i naturalnego stylu życia.
Ukąszenia komarów są bezbolesne, dopiero pojawiający się po 20 minutach rumień i pęcherzyk wywołuje świąd. Te nieprzyjemne objawy przechodzą po około tygodniu. Nie należy drapać miejsc po ugryzieniach, aby nie doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Co stosować na ukąszenia komarów?
Osoby, które mają nadwagę lub są otyłe często są szykanowane i wytykane palcami. Co gorsza, niestosowne komentarze w ich stronę kierują także lekarze. Dlaczego osoby, które powinny nieść pomoc, pozwalają sobie na takie zachowanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Zakrzewską, stylistką, blogerką i modelką plus size, która doświadczyła takich nieprzyjemnych komentarzy oraz dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.
Zoe Pearce ma 29 lat i choruje na lipodemię (lipedema, lipoedema), czyli obrzęk tłuszczowy. To rzadkie schorzenie sprawia, że tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim w dolnych częściach ciała. Szansą dla kobiety na odzyskanie zdrowia może być operacja, niestety brytyjska służba zdrowia nie chce pokryć kosztów leczenia.
Mimo że alkohol jest niebezpieczny i jego nadużywanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, i tak wiele osób nie potrafi z niego zrezygnować. Mieszkańcy których krajów piją go najwięcej? Jak na tle innych państw wypada Polska?