Pani Elżbieta i pan Józef od lat mają bardzo poważne problemy ze wzrokiem. Najprostsze codzienne czynności stają się dla nich praktycznie niewykonalne. Na szczęście lekarze znaleźli sposób, aby przywrócić im wzrok. Na czym polega zabieg wszczepienia keratoprotezy?
Polacy znajdują się w czołówce najbardziej otyłych narodów. Do tego, coraz więcej z nas zmaga się z cukrzycą czy chorobami układu krążenia. Takich problemów ze zdrowiem można jednak uniknąć. Wystarczy zjeść w ciągu dnia jeden wegański posiłek. Czy taka drobna zmiana wystarczy, aby nie chorować i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? Co można jeść na kolację? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Wrzoskiem, dietetykiem.
Kornelia Głaszcz widzom TVN-u znana jest przede wszystkim z udziału w programie "Hotel Paradise". Celebrytka niedawno wyznała, że od roku zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. Jak się czuje? Jak pozostali uczestnicy programu zareagowali na wieść o jej chorobie? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Wstrząs anafilaktyczny co roku zdarza się w Polsce u 130 tys. osób, a około 100 osób z jego powodu umiera. Anafilaksja często nie jest prawidłowo rozpoznawana, szczególnie u dzieci – alarmują specjaliści z okazji rozpoczynającego się 13 czerwca Światowego Tygodnia Alergii, którego głównym tematem jest anafilaksja.
Dobiegają siedemdziesiątki, ale swoją spektakularną metamorfozą udowadniają, że wiek to tylko liczba. Kobieta Zawsze Młoda, czyli pani Irena z Warszawy i Fit Oldboy, czyli pan Wojciech z Wałbrzycha budzą zazdrość nawet wśród młodych.
17-letni Tomasz Gwóźdź miał wypadek na jednośladzie. Jego stopa była zmasakrowana. - Jedyna myśl, która przychodziła mi do głowy to, że będę bez stopy – wspomina. Dzięki prof. Łukaszowi Krakowczykowi znów może cieszyć się życiem.
Marysia Drożdżyńska ma 5 miesięcy i choruje na SMA typu 1, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Na terapię dziewczynki rodzice muszą zebrać aż 9 mln zł. Aby nagłośnić sprawę, zdeterminowany tata postanowił przejechać 400 km z Brenna do Warszawy. Spotkaliśmy się z nim tuż po tym, jak dotarł do celu.
Prawie półtoraroczne doświadczenie pandemii i kolejnych lockdownów zmieniło nasze podejście do życia w wielu aspektach. Miesiące spędzone w domu i pracy zdalnej sprawiły, że zaczęliśmy się inaczej ubierać, stawiając przede wszystkim na wygodę. Wiele pań w związku z tym zrezygnowało z noszenia biustonosza. Okazuje się, że teraz nie chcą do niego wracać. Czy to dobry pomysł?
Przed nami sezon urlopowy, a co za tym idzie podróże i odkrywanie egzotycznych zakątków świata. Niestety wymarzone wakacje mogą nam jednak popsuć dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Wandę Baltazę, dietetyk kliniczną, jak się przed nimi uchronić.
Problemy skórne to objawy chorób, które dotykają człowieka w różnym wieku, występują zarówno u kobiet w ciąży i niemowląt, jak i u starszych dzieci. Ich leczenie powinno być dostosowane do rodzaju zmian skórnych i stanu pacjenta.
Czerwiec to doskonały moment, aby zacząć przygotowania do lata. W tym czasie wiele pań, aby poprawić swój wygląd i pozbyć się zalegających w organizmie toksyn, decyduje się przeprowadzić detoks. Czy stosowanie diet oczyszczających w ogóle ma sens? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Urszulą Somow, dietetyczką.
Część pacjentów po przechorowaniu COVID-19 zmaga się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie chcą opracować dietę, która pomoże odbudować zniszczoną w czasie choroby florę bakteryjną. W jej stworzeniu mają pomóc ochotnicy.
Adrianna Biedrzyńska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Mało kto wie, że artystka kilka lat temu zmagała się z poważną chorobą. 8 czerwca z okazji Światowego Dnia Guza Mózgu postanowiła opowiedzieć swoją historię.
Do tej pory przeciwko COVID-19 mogła się szczepić młodzież od 16. roku życia. Teraz do grupy uprawnionych włączono również nastolatków w wieku 12-15 lat. Zapisy trwają od poniedziałku 7 czerwca. Do kogo należy decyzja o szczepieniu wychowanków domów dziecka i zakładów poprawczych?
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia. Dzięki niemu mamy motywację do działania i szybciej podejmujemy decyzje. Niestety jego nadmiar może być niebezpieczny i prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Remedium na permanentne napięcie znaleźli autorzy książki "Jak uwolnić się od stresu". Czy proponowane przez nich rozwiązania są skuteczne? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką z Uniwersytetu SWPS.
Pająki pojawiają się w domu bardzo często, zarówno te mniejsze, jak i większe. Czy są groźne? Raczej nie, jednak mogą ugryźć człowieka. Sprawdź, czy po ukąszeniu pająka domowego jest ślad i jak na to zareagować.
Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN
Czerwiec to sezon na czarny bez. Jak wykorzystać kwiaty czarnego bzu w kuchni oraz przygotować z nich domowe preparaty lecznicze? Nieco więcej opowiedziała nam o tym Agnieszka Cegielska, propagatorka zdrowego i naturalnego stylu życia.
Ukąszenia komarów są bezbolesne, dopiero pojawiający się po 20 minutach rumień i pęcherzyk wywołuje świąd. Te nieprzyjemne objawy przechodzą po około tygodniu. Nie należy drapać miejsc po ugryzieniach, aby nie doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Co stosować na ukąszenia komarów?
Osoby, które mają nadwagę lub są otyłe często są szykanowane i wytykane palcami. Co gorsza, niestosowne komentarze w ich stronę kierują także lekarze. Dlaczego osoby, które powinny nieść pomoc, pozwalają sobie na takie zachowanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Zakrzewską, stylistką, blogerką i modelką plus size, która doświadczyła takich nieprzyjemnych komentarzy oraz dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.
Zoe Pearce ma 29 lat i choruje na lipodemię (lipedema, lipoedema), czyli obrzęk tłuszczowy. To rzadkie schorzenie sprawia, że tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim w dolnych częściach ciała. Szansą dla kobiety na odzyskanie zdrowia może być operacja, niestety brytyjska służba zdrowia nie chce pokryć kosztów leczenia.
Mimo że alkohol jest niebezpieczny i jego nadużywanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, i tak wiele osób nie potrafi z niego zrezygnować. Mieszkańcy których krajów piją go najwięcej? Jak na tle innych państw wypada Polska?
Bóle stawów, zwyrodnienia i stany zapalne to częste dolegliwości, na które cierpią osoby w różnym wieku. Ziołolecznictwo to forma leczenia, która stanowi uzupełnienie właściwej kuracji – farmakologii, fizjoterapii. Zioła na stawy i kości można stosować w formie tabletek, maści, naparów i okładów.
Groźna infekcja od kilku tygodni rozprzestrzenia się w Indiach, a teraz okazuje się, że odnotowano pierwsze przypadki zakażeń również w Iraku. Mowa o mukormykozie, potocznie określanej jako "czarny grzyb". Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Zagraża pacjentom przechodzącym koronawirusa, ale także ozdrowieńcom.
Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19 wciąż budzi wiele wątpliwości. Doktor Grzegorz Cessak w "Faktach po Faktach" podkreślił, że nie ma się czego obawiać. Przy okazji zdradził też możliwy termin szczepienia najmłodszych. - Myślę, że szczepienia dzieci od 12. roku życia możliwe są jeszcze w czerwcu – powiedział.
Regularne jedzenie grzybów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prawie o połowę – czytamy w nowym badaniu opublikowanym w Advances in Nutrition. Odpowiada za to m.in. ergotioneina, czyli aminokwas o silnym działaniu przeciwutleniającym.
Gosie Ohme opowiedziała nam o ważnej decyzji, jaką podjęła. Chodzi o zapisanie się do bazy dawców szpiku. Co ją do tego skłoniło?
Karolek i Adaś mają 13 lat. Choć się nie znają, łączy ich to, że żyją dzięki przeszczepom szpiku od osób niespokrewnionych. 4 lata temu pokazaliśmy w Dzień Dobry TVN bardzo trudne zmagania ze znalezieniem dla Karola bliźniaka genetycznego. 9-letni wówczas chłopiec drugi raz w życiu walczył z białaczką.
W ostatnich miesiącach słowo "szczepionka" przywodzi na myśl przede wszystkim ochronę przed COVID-19. Niektórzy z nas potrzebują jednak właśnie teraz także zabezpieczenia przed innymi chorobami wirusowymi. Jak długą przerwę należy zrobić między szczepieniami? Wyjaśnił to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Mahogany nie miała łatwego życia. Z powodu choroby od najmłodszych lat musiała się mierzyć z przykrymi komentarzami. Mimo problemów dziewczyna nie poddała się, spełniła swoje największe marzenie i została modelką.