Czerniak - co to jest?
Czerniak jest nowotworem złośliwym najczęściej atakującym skórę. Jego występowanie często wiąże się z regularną ekspozycją na promienie słoneczne.
- Czerniak jest nowotworem złośliwym, ale ma tę pozytywną cechę, że jest łatwo rozpoznawalny , poprzez zwyczajne samobadanie. Jest w 100 proc. wyleczalny , jeśli jest to wczesna postać. Wystarczy obserwować się na bieżąco, wykorzystując bardzo prosty alfabet ABCDE - tłumaczy dr Małgorzata Talerczyk.
Diagnostyka – ABCDE czerniaka
Kryteria ABCDE czerniaka:
A - asymetria;
B - brzegi nieregularne, nierównomierne, poszarpane;
C - czarny i wielobarwny kolor;
D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm;
E - ewolucja, czyli postępujące zmiany.
- Zwracamy uwagę na nasze znamiona pod kątem symetrii. Jeśli zaczynają być asymetryczne, to już powinno budzić niepokój. Jeśli granica przestała być gładka, jest poszarpana, to też jest niepokojące. C – jak zmiana koloru, od jasnobrązowego przez ciemnobrązowy aż do czarnego. Czasami są nawet fioletowe zabarwienia, wielobarwne lub też wybarwione w środku. Następnie średnica, czyli diameter, jak się powiększa o 5 mm w górę. No i w końcu ewolucja. Jeśli dodatkowo pojawi się ból, świąd, owrzodzenie w okolicy tej zmiany czy stany zapalne, to bezwzględnie musimy się zgłosić do dermatologa, po to, by wykonał badanie dermatoskopowe - podkreśla specjalistka w dziedzinie onkologii klinicznej.
"Miej oko na skórę" - na czym polega?
- Towarzyszymy pacjentom na drodze leczenia także podczas diagnozy. Wspieramy ich emocjonalnie, informacyjnie, edukujemy. Mogą też liczyć na wsparcie finansowe przy dojazdach do referencyjnych klinik, gdzie podejmują terapię - wylicza Szymon Bubiłek.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
- Opalanie po szczepionce przeciw COVID-19. Dermatolog: "Polecałbym unikanie słońca"
- Coraz więcej ofiar healthismu. Starania o zdrowy styl życia przybierają niebezpieczną formę
- Jusznice deszczowe, czyli tzw. ślepaki. Jak bardzo niebezpieczne są ich ukąszenia?
Autor: Dominika Czerniszewska