Beztroski wypoczynek na plaży i odprężające kąpiele słoneczne to dla większości z nas wyznacznik udanego urlopu. Podczas letniego relaksu nie powinniśmy jednak zapominać o zdrowiu i bezpieczeństwie naszej skóry, o czym przekonywała ekspertka podczas rozmowy na plaży w Dziwnowie.
Czym jest czerniak?
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, którego występowanie często wiąże się z regularną ekspozycją na promienie słoneczne. Choroba może dotknąć osoby w każdym wieku, a jej przebieg bywa bardzo agresywny, dlatego niezmiernie istotna jest w tym wypadku odpowiednia profilaktyka. Bezpieczne opalanie oraz samokontrola znamion na całym ciele powinny stać się nawykiem każdego, kto troszczy się o zdrowie swojej skóry, nie tylko podczas wakacji.
Jak badać znamiona na skórze i dlaczego warto to robić?
Charakterystyczne znamiona o różnych kształtach i kolorach mogą pojawiać się na skórze na każdym etapie życia. Powinniśmy bacznie je obserwować, a nawet poddawać samodzielnej ocenie - po to, by móc pokazać je lekarzowi, gdy zajdzie taka potrzeba.
Powinniśmy sprawdzać znamiona, nie tylko w gabinecie lekarskim, ale również sami. Samokontrola to podstawa zabezpieczenia swojego życia i prewencji przed rozwojem nowotworu, który może powstać ze znamion, czyli czerniaka
- mówiła prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak w Dzień Dobry Wakacje. Ekspertka wspomniała też o tym, że wiele osób bagatelizuje zmiany na skórze, a to przekłada się na rozwój choroby. - Ankieta wykazała, że zwykle idziemy do dermatologa wtedy, gdy mamy już tak zaawansowane zmiany, że proces leczenia jest już bardzo utrudniony. A czerniak wykryty wcześniej jest w stu procentach wyleczalny - przekonywała dermatolog.
Dodała również, że samodzielne badanie znamion w domu nie jest już tak trudne, ponieważ ułatwiają je nowoczesne technologie. - W samokontroli może nam pomóc aplikacja, która jest elementem sztucznej inteligencji. Pozwala nam łatwo zbadać znamię i to jest bardzo proste - zachęcała specjalistka. Wspomniała też o tym, że takie rozwiązanie może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami choroby. - Często jest tak, że w tej aplikacji możemy zostać nastraszeni, ale mnie jako dermatologa to cieszy, ponieważ to zmusi pacjenta, żeby przyszedł do lekarza i być może dzięki temu uratujemy pacjentowi życie - podsumowała. Na koniec rozmowy wymieniła także równie istotne elementy prewencji, o których powinniśmy pamiętać podczas wypoczynku na plaży. Wśród nich znalazły się takie czynności jak stosowanie kremów z filtrem czy korzystanie z nakrycia i okularów przeciwsłonecznych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.wiadomoscodskory.pl.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Opalanie po szczepionce przeciw COVID-19. Dermatolog: "Polecałbym unikanie słońca"
- Jak wybrać idealny kostium kąpielowy? Oto najlepsze triki, by ukryć mankamenty figury i podkreślić jej zalety
- Wakacyjny poradnik. Jak bezpiecznie się opalać?
Autor: Magdalena Brzezińska