Zdrowy styl życia

Dermatolog radzi, jak powinna wyglądać samokontrola znamion. "To podstawa prewencji czerniaka"

Dzień Dobry Wakacje

Zdrowy styl życia

Dermatolog radzi, jak powinna wyglądać samokontrola znamion. "To podstawa prewencji czerniaka"

Dzień Dobry Wakacje

W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu plaża" Olivier Janiak poruszył temat profilaktyki nowotworu skóry. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie w jej leczeniu, dlatego tak istotne jest samodzielne badanie znamion pojawiających się na ciele. Jak powinna wyglądać samokontrola niepojących zmian? O tym opowiedziała prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.

Beztroski wypoczynek na plaży i odprężające kąpiele słoneczne to dla większości z nas wyznacznik udanego urlopu. Podczas letniego relaksu nie powinniśmy jednak zapominać o zdrowiu i bezpieczeństwie naszej skóry, o czym przekonywała ekspertka podczas rozmowy na plaży w Dziwnowie.

Czym jest czerniak?

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, którego występowanie często wiąże się z regularną ekspozycją na promienie słoneczne. Choroba może dotknąć osoby w każdym wieku, a jej przebieg bywa bardzo agresywny, dlatego niezmiernie istotna jest w tym wypadku odpowiednia profilaktyka. Bezpieczne opalanie oraz samokontrola znamion na całym ciele powinny stać się nawykiem każdego, kto troszczy się o zdrowie swojej skóry, nie tylko podczas wakacji.

Jak badać znamiona na skórze i dlaczego warto to robić?

Charakterystyczne znamiona o różnych kształtach i kolorach mogą pojawiać się na skórze na każdym etapie życia. Powinniśmy bacznie je obserwować, a nawet poddawać samodzielnej ocenie - po to, by móc pokazać je lekarzowi, gdy zajdzie taka potrzeba.

Powinniśmy sprawdzać znamiona, nie tylko w gabinecie lekarskim, ale również sami. Samokontrola to podstawa zabezpieczenia swojego życia i prewencji przed rozwojem nowotworu, który może powstać ze znamion, czyli czerniaka 

- mówiła prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak w Dzień Dobry Wakacje. Ekspertka wspomniała też o tym, że wiele osób bagatelizuje zmiany na skórze, a to przekłada się na rozwój choroby. - Ankieta wykazała, że zwykle idziemy do dermatologa wtedy, gdy mamy już tak zaawansowane zmiany, że proces leczenia jest już bardzo utrudniony. A czerniak wykryty wcześniej jest w stu procentach wyleczalny - przekonywała dermatolog. 

Dodała również, że samodzielne badanie znamion w domu nie jest już tak trudne, ponieważ ułatwiają je nowoczesne technologie. - W samokontroli może nam pomóc aplikacja, która jest elementem sztucznej inteligencji. Pozwala nam łatwo zbadać znamię i to jest bardzo proste  - zachęcała specjalistka. Wspomniała też o tym, że takie rozwiązanie może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami choroby. - Często jest tak, że w tej aplikacji możemy zostać nastraszeni, ale mnie jako dermatologa to cieszy, ponieważ to zmusi pacjenta, żeby przyszedł do lekarza i być może dzięki temu uratujemy pacjentowi życie - podsumowała. Na koniec rozmowy wymieniła także równie istotne elementy prewencji, o których powinniśmy pamiętać podczas wypoczynku na plaży. Wśród nich znalazły się takie czynności jak stosowanie kremów z filtrem czy korzystanie z nakrycia i okularów przeciwsłonecznych. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.wiadomoscodskory.pl. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
84
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
20.07.2021
Iga
Wreszcie ktoś zrobił z tym porządek! Teraz czas zabrać się za zabiegi medycyny estetycznej z niesprawdzonym sprzętem i metodami. Np. Argoplazma nigdzie nie ma ten temat badań, a działa na wysokich temperaturach...