Szczepionka na rotawirusy pozwala uniknąć niebezpiecznej dla niemowląt biegunki rotawirusowej, która może błyskawicznie doprowadzić do odwodnienia organizmu. W takim przypadku często konieczna jest hospitalizacja. Dzięki szczepionce na rotawirusy można uchronić dziecko przed tym niebezpieczeństwem. Jej skuteczność to aż 90%.
Szczepionka na rotawirusy należy do częściej zalecanych przez lekarzy szczepionek nierefundowanych. W przypadku niemowląt zakażenie rotawirusem jest wyjątkowo groźne – wywołuje ostrą biegunkę i wymioty, co szybko prowadzi do odwodnienia organizmu i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dorośli – przede wszystkim ze względu na wagę ciała – dużo lepiej znoszą zakażenie rotawirusem.
Czy warto szczepić na rotawirusy?
Szczepionka na rotawirusy ma szczególne znaczenie w pierwszym roku życia dziecka. Wtedy najczęściej dochodzi do zarażenia. Po szczepionce na rotawirusy prawdopodobieństwo zachorowania jest dużo niższe, choć nie zerowe. Po podaniu preparatu 70-90% dzieci w ogóle nie zachoruje na biegunkę rotawirusową, natomiast 90-100% dzieci nie dotknie ciężka biegunka rotawirusowa, która wymaga hospitalizacji ze względu na odwodnienie organizmu. Szczególnie ważna jest wysoka ochrona przed ciężką odmianą choroby wywołanej tymi silnymi patogenami. Większość lekarzy nie ma wątpliwości, czy szczepić na rotawirusy.
Jak można zarazić się rotawirusem?
Rotawirusy są rozpowszechnione właściwie na całym świecie i praktycznie każde dziecko ma z nimi kontakt. Szczególnie narażone na zakażenie są dzieci, które chodzą do żłobków i przedszkoli. Aby zarazić się wirusem, nie trzeba mieć kontaktu z osobą chorą, wystarczy dotknięcie przedmiotów, mebli, zabawek, na których wirus może się utrzymywać bardzo długo.
Rotawirus jest szczególnie zdradliwy z jeszcze jednego powodu – trudno jednoznacznie określić przyczynę zachorowania. Często potrzeba kilku dni, aby rodzic upewnił się, że ma do czynienia z rotawirusem, a to utrudnia odizolowanie chorych dzieci od innych, na przykład tych przebywających w tym samym żłobku lub przedszkolu.
Kiedy szczepić na rotawirusy?
Szczepionkę na rotawirusy podaje się między 6. a 24. tygodniem życia. Nie powinno się jej podawać dzieciom, które ukończyły 32. tydzień życia. Przeciwwskazaniem są także wady przewodu pokarmowego, niedrożność jelit lub niedobór odporności.
Szczepionka dwudawkowa: pierwsza dawka podawana między 6. a 12. tygodniem życia dziecka, druga dawka w odstępie 4 tygodni, najpóźniej do 24. tygodnia życia.
Szczepionka trzydawkowa: pierwsza dawka od 6. tygodnia życia, ostatnia najpóźniej do 24. (ewentualnie 26.) tygodnia życia dziecka; 4-tygodniowe odstępy między dawkami.
Jak wygląda szczepienie na rotawirusy?
Nazwy szczepionki na rotawirusy to Rotarix (2-dawkowa) i RotaTeq (3-dawkowa). Jedna dawka szczepionki kosztuje około 300 zł. Obydwie mają formę kropli podawanych doustnie, dzięki czemu szczepienie nie naraża dzieci na kolejny ból. Szczepionka ma słodki smak, co ułatwia jej przyjęcie. Po podaniu szczepionki należy się jednak upewnić, czy dziecko ją połknęło. W razie wymiotów należy ten fakt koniecznie zgłosić lekarzowi, który oceni, czy potrzebne jest podanie jeszcze jednej dawki. Szczepionkę na pneumokoki i rotawirusy można podawać razem. Właściwie szczepionkę na rotawirusy można podawać razem ze wszystkimi rodzajami szczepionek oprócz kolejnych dawek przeciw gruźlicy.
Szczepionka na rotawirusy – skutki uboczne
Powikłania po szczepionce na rotawirusy zdarzają się raczej rzadko i mają bardzo delikatny przebieg. Może wystąpić biegunka po szczepieniu na rotawirusy, prawdopodobna jest także gorączka czy wzdęcie brzuszka. Te objawy mijają zwykle po kilku dniach. Jeśli jednak dziecko wymiotuje lub ma silną biegunkę, należy się zgłosić do lekarza. Czasami może też niepokoić zachowanie niemowlaka po szczepieniu na rotawirusy – może on być niespokojny albo marudny. Często jednak takie zachowanie dziecka tylko zbiega się w czasie z podaniem szczepionki i nie ma z nią bezpośredniego związku.
Jak długo działa szczepionka na rotawirusy?
Szczepionka na rotawirusy działa do 3 lat, czyli w okresie największego ryzyka zarażenia się patogenami. Warto natomiast zdawać sobie sprawę, że nie przeciwdziała ona wymiotom i biegunce spowodowanym przez inne wirusy lub bakterie.
Zobacz także:
- Obowiązkowe szczepienie przeciw rotawirusom? Ministerstwo Zdrowia ma plan
- Szczepienia noworodka a dalsza profilaktyka chorób zakaźnych
- Czy w czasie upałów powinniśmy się szczepić? Specjalista chorób zakaźnych wyjaśnia
Zobacz wideo: Premier: Jak będzie to możliwe, dopuścimy szczepienie dzieci poniżej 12. roku życia
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61