Obowiązkowe szczepienie
Szczepieniem obowiązkowym przeciw rotawirusom od początku przyszłego roku objęte będą dzieci od 6. do 24. tygodnia życia - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia ws. obowiązkowych szczepień ochronnych, który trafił do konsultacji publicznych.
Celem projektu, który opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji, jest rozszerzenie od 1 stycznia 2021 roku obowiązkowych szczepień ochronnych przez objęcie szczepieniem przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy dzieci od 6. do 24. tygodnia życia.
Obowiązkowymi szczepieniami objęte będą dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 r. Natomiast w przypadku dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2021 r. będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.
Jak wynika z szacunków przedstawionych w uzasadnieniu projektu, dzięki temu, że szczepieniem zostanie objętych co najmniej 86 proc. populacji, koszty leczenia dzieci do 6 lat z powodu ograniczenia chorób wywołanych przez rotawirusy spadną o ponad 60 mln zł.
Należy wskazać, że ten szacunek chociaż nie uwzględnia efektu populacyjnego, czyli zmniejszenia zachorowań w innych grupach wiekowych, oraz nie odnosi się do zmniejszenia kosztów innych nakładów i zobowiązań (np. redukcji obciążenia pracą pracowników podstawowej opieki zdrowotnej, a w wyniku tego zwiększenia dostępności do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej; zmniejszenie absencji pracowników wywołanej zwolnieniami lekarskimi), to i tak jest większy niż nakłady, które będą poniesione na zakup szczepionek
- oceniono.
Zaznaczono też, że szczepienie przeciwko rotawirusom jest bardzo efektywną metodą zapobiegania biegunkom rotawirusowym. Zmniejsza liczbę hospitalizacji nawet o 94 proc., a o 74 proc. częstość występowania biegunki w całej populacji, również u osób nieszczepionych. Resort spodziewa się, że wprowadzenie szczepień populacyjnych przeciw rotawirusom "spowoduje istotną redukcję zachorowań w grupie szczepionej oraz przyczyni się do zmniejszenia zakażeń wewnątrzszpitalnych".
Rotawirusy - co to jest?
Rotawirusy należą do czynników najczęściej wywołujących biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci od 4. do 24. miesiąca życia. Najcięższy przebieg choroby występuje u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, ze względu na szybkie odwodnienie organizmu. Do zakażenia rotawirusem dochodzi drogą pokarmową lub kropelkową. Transmisja wirusa może odbywać się również przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak również przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami, lub przez wodę pitną. Największa zapadalność na choroby wywołane przez rotawirusy występuje w grupie dzieci do ukończenia 5. roku życia.
Co warto wiedzieć o szczepieniach ochronnych? Zobaczcie sami:
Zobacz też:
Ruszyła produkcja polskiego leku na COVID-19. "Jesteśmy pierwsi na świecie"
Unia Europejska z pierwszą umową na zakup potencjalnych szczepionek. Ile dawek obejmuje?
Placebo działa - nawet jeśli wiemy, że to placebo. Naukowcy: "To wyższość umysłu nad materią"
Autor: Anna Korytowska
Źródło: PAP