Komisja Europejska podpisała pierwszy kontrakt na zakup niepowstałych jeszcze szczepionek przeciwko COVID-19. Sprawdzamy, ile dawek obejmie umowa. Co z Polską?
Pierwsza umowa na szczepionki
AstraZeneca - to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny, z którym Komisja Europejska zawarła sformalizowane porozumienie w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19. Chociaż jeszcze one nie powstały, są już w fazie przygotowywania. Opracowywany przez firmę lek, wszedł w etap badań klinicznych fazy II/III, również dzięki obiecującym wynikom w fazie I/II, dotyczących bezpieczeństwa i immunogenności.
Dostęp do zakupów szczepionek mają posiadać wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Umowa zakłada zakup 300 mln dawek szczepionki od spółki z opcją dodatkowych 100 mln w razie potrzeby.
Nasze negocjacje przyniosły teraz jasny rezultat: pierwsza podpisana umowa jest wyrazem naszego zobowiązania na rzecz zapewnienia zróżnicowanego portfolio szczepionek, by chronić zdrowie naszych obywateli
- powiedziała unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakidu.
Jak się okazuje, AstraZeneca nie jest jedyną firmą, z którą Unia Europejska zawiera porozumienia dotyczące pożądanego leku na chorobę wywołaną zakażeniem koronawirusem. Oto lista koncernów wraz z potencjalną liczbą szczepionek:
- Sanofi: 300 milionów dawek;
- CureVac: 225 milionów dawek;
- Johnson & Johnson: 200 milionów dawek z opcją dokupienia 200 mln;
- Moderna: 80 milionów dawek
Szczepionki na koronawirusa – dla kogo?
Jak zapewnia Komisja Europejska, szczepionki na COVID-19 będą dostępne dla wszystkich obywateli krajów, które są członkami Unii Europejskiej, a więc dla około 446 milionów osób. Mówi się o tym, że maksymalna liczba dawek, które dane państwo może zakupić w ramach danej umowy, jest wprost proporcjonalna do populacji krajowej.
Na razie nie wiadomo jednak, kiedy szczepionki wejdą na rynek, i jak duże będzie zapotrzebowanie.
Zobaczcie rozmowę z Polką, która pracuje nad szczepionką na COVID-19:
Zobacz też:
Czy maseczki w szkołach będą obowiązkowe? Minister Piontkowski wyjaśnia
"Martwimy się". Naukowcy uważają, że lockdown może napędzić epidemię otyłości
1 września już za chwilę. Wirusolog o powrocie dzieci do szkół: "To nie jest dobry moment"
Autor: Anna Korytowska
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF