Narodowy Program Szczepień trwa, jednak przyjęcie pierwszej dawki nie zwalnia z odpowiedzialności i ostrożności, ponieważ można nadal zarazić się koronawirusem. Doskonale wie o tym Michał Piróg, który niedawno zachorował, a także Kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. Andrzej Fal.
Wraz z pojawieniem się szczepionki przeciwko COVID-19, narodziło się mnóstwo wątpliwości związanych z bezpieczeństwem stosowania preparatów. Wśród jednych z powikłań poszczepiennych wymieniano zakrzepicę. O tym, jak można sprawdzić gęstość krwi powiedział Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. COVID-19.
Nawyki i styl życia to coś, co od najmłodszych lat przekazują nam rodzice. Jak się okazuje, wpływ na zdrowie dzieci ma także psychika mamy i taty. Przeprowadzone niedawno badania wyraźnie pokazują, że dorośli, którzy miewają stany lękowe oraz są mało podatni na stres, nieświadomie narażają swoje maluchy na zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości.
Trwa Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Wiele osób przyjęło już dawki preparatu Johnson & Johnson, Moderny, Pfizer czy AstraZeneki. Okazuje się jednak, że mogą być one niewystarczające i czekają nas kolejne szczepienia.
Użądlenie w większości sytuacji nie jest niebezpieczne, jednak u osoby uczulonej na pszczeli jad może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też należy stale obserwować własne ciało i nie lekceważyć pewnych objawów. Owady błonkoskrzydłe mogą wywołać niemałe zamieszanie.
Przez lata widział tylko swoje stopy. Nie mógł podnieść głowy. U Ryszarda Jaworskiego lekarze zdiagnozowali chorobę ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Dzięki nowatorskiej operacji prof. Andrzeja Maciejczaka i zespołu wykwalifikowanych medyków 71-latek zyskał nowe życie.
Po przejściu infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem, wiele osób zmaga się z powikłaniami ze strony układu oddechowego. Niestety nie są to jedyne możliwe konsekwencje tej choroby. Istnieje bowiem również ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Co trzeciego ozdrowieńca dotyka koronasomnia, o której w naszym programie mówił Michał Skalski, lekarz psychiatra i specjalista w dziedzinie zaburzeń snu.
Lekarze i pacjenci mają spory problem. Nie można bowiem wystawiać e- recept. System do ich wypisywania nie działa od soboty 15 maja. Nie jest to niestety jedyna awaria, z którą w ostatnim czasie boryka się polska służba zdrowia.
Nowoczesną metodę analizy sygnału EKG opracowują naukowcy z z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich zdaniem byłby to przełom w kardiologii dziecięcej. Usprawni pracę klinicystów, ale także zwiększy dostępność i powszechność tego badania.
Janina Bąk jest znaną i cenioną statystyczką, nauczycielką akademicką i blogerką. Niedawno wyznała, że zmaga się chorobą psychiczną. Ten swoisty coming out zamierza przekuć w coś dobrego. Jakie ma plany?
Historia Wiktorii Skrzeczyńskiej porusza. Siedem lat czekała na właściwą diagnozę. Siedem lat pełnych bólu, diagnostyki, szukania właściwego lekarza. Młoda kobieta nie poddaje się. Nie chce dłużej leżeć w łóżku, wyjąc z bólu co 26 dni. Chce żyć normalnie, bez cierpienia. I co najważniejsze, chce być matką. Pomimo endometriozy.
Specjalnie położyłaś się wcześniej do łóżka, by twój organizm miał czas na regenerację i odpoczynek. Mimo wszystko budzisz się i już przy pierwszym łyku kawy czujesz zmęczenie. Jak się okazuje, za ten stan odpowiedzialne mogą być błahe przedmioty i czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Ich wyeliminowanie może być pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia i efektywnego dnia.
Bezsenność to choroba cywilizacyjna XXI w. Coraz częściej mamy problemy z zasypianiem, zbyt wczesnym wstawaniem, czy budzeniem się w nocy. Problem jest poważny, bo zaburzenia snu negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że możemy leczyć się naturalnymi sposobami.
Szczepienie to najlepsza forma ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak przyjęcie preparatu pociąga za sobą - niewielkie - ryzyko wystąpienia tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Czym są i gdzie można je zgłaszać?
Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Już 15 maja odsłonimy twarze, a przy okazji nasze uśmiechy. To najwyższa pora, aby zadbać o piękne zęby. O czym warto wiedzieć, decydując się na ich wybielanie mówił w Dzień Dobry TVN stomatolog, Tomasz Kupryś.
Pokonanie COVID-19 nie zawsze jest równoznaczne z pełnym powrotem do zdrowia. Najnowsze badania opublikowane w magazynie "The Lancet Respiratory Medicine" pokazują, że po roku od wyleczenia zmiany w płucach dalej są widoczne. W ocenie specjalistów dotyczy to co trzeciego ozdrowieńca.
E171 to jeden z częściej wykorzystywanych w przemyśle spożywczym barwników. W ocenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dwutlenek tytanu (E117) może być niebezpieczny dla zdrowia. W których produktach można go znaleźć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mileną Nosek, dietetykiem klinicznym.
Dobrze wykonany masaż to mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. W zależności od jego rodzaju, masaż może być wykonywany dłońmi, kamieniami czy połączony z rozciąganiem (masaż tajski). Jeśli chcesz się zrelaksować, masaż twarzy, pleców czy nóg doskonale zregeneruje, ale też wzmocni Twoje ciało.
Chirurgia to męska profesja. Statystyki pokazują, że w tym zawodzie kobiet jest 7 razy mniej niż mężczyzn. Dlaczego tak niewiele pań wybiera tę specjalizację? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Małgorzatą Nowosad, chirurżką i prezeską fundacji "Kobiety w chirurgii" oraz Martą Haniecką, instrumentariuszką.
Norma cukru we krwi u dorosłych i u dzieci na czczo wynosi od 70 do 99 miligramów na decylitr. Wyższa wartość może oznaczać cukrzycę, która objawia się m.in. wzmożonym pragnieniem, niezamierzonym ubytkiem masy ciała, zwiększonym łaknieniem, częstymi infekcjami.
Przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 pozwala nie tylko uniknąć choroby, ale także daje możliwość np. swobodnego podróżowania. Niestety są osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić. Z jakimi obostrzeniami mogą się spotkać? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzieliła Eliza Kuna, adwokat.
O tym, że zdrowa dieta ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie wiemy wszyscy. Niestety ogromna część kobiet (i nie tylko) nie stosuje się do zaleceń dietetyków czy lekarzy i odżywia się byle jak. O zdrowym menu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy chcemy schudnąć lub dopadła nas jakaś choroba. Jak duży wpływ na nasze zdrowie i gospodarkę hormonalną ma sposób odżywiania? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Tadeuszem Oleszczukiem, ginekologiem-położnikiem.
Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych kobiecych nowotworów. Wcześnie wykryty daje szansę na wyleczenie. Niestety, jak pokazuje przykład Hanny Potrykus, nowotwór bywa mylony z torbielą. Jak to się stało, że lekarz podczas badania uznał groźnego guza za cystę?
Niestety wady zgryzu są często diagnozowane u naszych pociech. Mogą one prowadzić nawet do trudności w jedzeniu czy zniekształceniu mowy. O to, jak temu zapobiec, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Aleksandrę Burczyńską, stomatolog.
Mammografia i USG piersi to najskuteczniejsze metody badania piersi, pozwalające na wczesne wykrycie pierwszych objawów choroby nowotworowej. Niektóre zmiany w piersiach, takie jak guzki, można również wykryć poprzez samodzielne badanie piersi.
Pokonanie COVID-19 nie zawsze oznacza koniec problemów ze zdrowiem. Wielu pacjentów, choć wygrało z infekcją, dalej zmaga się z nieprzyjemnymi skutkami choroby. W ocenie badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi takim osobom może pomóc terapia niebieskim światłem. W jaki sposób? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Aleksandrą Lesiak, dermatologiem.
Olejek CBD pozyskiwany jest z konopi siewnych. Wykorzystuje się go m.in. w leczeniu migren czy padaczki. Z jego właściwości korzysta także przemysł kosmetyczny. Jak stosować olejek? Czy można to robić bez konsultacji z lekarzem? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Moniką Wąsowską-Imielską, farmaceutką.
Retencja wody w ciele daje bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak obrzęki czy uczucie ciągłego zmęczenia. Niezwykle trudno odnaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy, a symptomy często bywają mylone z różnymi chorobami. Warto wiedzieć, co zatrzymuje wodę w organizmie.
Mateusz Borkowski znany szerszej publiczności, jako Big Boy z popularnego programu "Gogglebox" przeszedł spektakularną przemianę. Mężczyzna w ciągu trzech lat stracił ponad 170 kilogramów. Jak mu się to udało? Jak sobie poradził z nadmiarem skóry, która została po utracie takiej masy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mateuszem Borkowskim i dr. Januszem Greese Łyko, chirurgiem plastycznym.
Olaf i Alan Rogowscy to dwaj bracia, którzy chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Jedyną szansą dla chłopców na powrót do zdrowia jest przeszczep serca. Alan, straszy z braci, niedawno otrzymał nowy narząd i właśnie wrócił do domu. Olaf dalej przebywa w szpitalu w oczekiwaniu na organ. Jak teraz czują się obaj chłopcy?